Rozostavenie z druhého polčasu zápasu s Almeriou je modelom pre nový taktický prístup Barcelony, ktorá takto chce najviac využiť potenciál svojich hviezd.

Luis Enrique už ma jasno ako najviac využiť potenciál svojho útočného trojlístka, zloženého zo svetových hviezd Messi, Neymar a Suárez. A čo je dôležitejšie, útočníci začínajú medzi sebou spolupracovať čoraz lepšie a sú nebezpečnejší pre súpera.

Vyjadrenia útočníkov počas víkendovej reprezentačnej prestávky potvrdzujú, že Suárez bude hrať čo najbližšie postu klasickej „deviatky“, sústreďujúc pozornosť stopérov, aj so súhlasom Argentínčana, ktorý bude štartovať mierne stiahnutý napravo, aj keď nie ako klasický krídelník.

Brazílčan zato najmenej zmení svoju pozíciu, štartujúc zľava, taktiež čo najvertikálnejšie ako v Messiho prípade, pretože kraje budú určené pre útočné výpady krajných obrancov.

S tak kvalitnými hráčmi ale nebudeme očakávať pevné dané pozície na trávniku, to by nebolo pre súpera prekvapivé. V Messiho prípade, pravý kraj bude len štartovacia zóna. A Luis Suárez môže kedykoľvek alternovať obe krídla, aby zmiatol súperovu obranu.

Príkladom by mohol byť Neymarov gól v Almerii. Akciu začal Messi, potiahol loptu zľava do stredu 16ky, hľadajúc medzeru na strelu. Vtedy si všimol Suárezovo uvoľnenie, ktorý svižným pohybom prešiel napravo. Uruguajčan centroval do 16ky kde zakončoval Neymar.

Vývoj smerom k tomuto trojuholníku so Suárezom na vrchu bol prirodzený od svojho debutu na Bernabéu v deň Clásica. Proti Madridu všetky línie mali taktické problémy vrátane útoku. Suárez a Neymar hrali príliš otvorení, ako klasickí krídelnici, ďaleko od strateného Messiho a bez podpory v zóne „falošnej deviatky“.

Toto rozostavenie nebolo pochopené, hlavne keď predtým nebolo vôbec odskúšané. Nepochybne chcel Luis Enrique aby útočníci hrali smerom do 16ky a nie od nej, ale v zápase vyšlo všetko opačne.

Proti Celte, Neymar a Suárez už hrali viac do stredu s Messim ako spoj so stredom. Všetci traja mali veľké šance, takticky to fungovalo, avšak lopta nevošla medzi 3 žrde.

V Amsterdame, v zápase UCL proti Ajaxu, táto taktika sa zopakovala a Ajaxu sa jej podarilo zastaviť skvelým pressingom, ktorý nedovolil Barçe útočiť s plynulosťou. V druhom polčase umiestnil Lucho Messiho napravo a Suáreza do stredu. Mužstvo sa zlepšilo aj kvôli Suárezovej práce so stopérmi Ajaxu ako aj pre neustále útoky našej desiatky.

A napokon v druhom polčase zápasu s Almeriou, prehrávajúc 1:0, Luis Enrique poslal na trávnik Neymara a Suáreza s podobným rozostavením ako v druhom polčase proti Ajaxu. Ako potvrdil tréner, Barça neotočila zápas pre skvelý kolektívny výkon, ale pretože dokázala naplno využiť potenciál jej elitného trojlístku. Spolupráca medzi útočníkmi sa zlepšuje a Messimu vyhovuje byť čo najmenej zatiahnutý do bojov so stopérmi. Už len ostáva zlepšiť kolektívny výkon.

zdroj: mundodeportivo.com

LM10

top komentár
45
2014-11-15 10:52:36

Keď sa ešte záložníci dostanú do formy, tak to bude úplne ideálne.

MIO10

12
2014-11-15 11:19:38

Tohle je samozřejmě nejlepší řešení, ale je potřeba beka co bude obhospodařovat Messiho stranu. Ale my takového beka nemáme!V tom vidím problém.Alba na druhé straně to dá pokud se bude soustředit jen na hru...