V zápasoch s PSV a Villarrealom Leo Messi hral ako falošná deviatka a zúčastňoval sa na hre tímu menej, než v ostatných zápasoch v tejto sezóne. Odkedy do Barcelony prišiel Luis Suarez, Messi zápasy začína na pravej strane a postupne sa presúva do stredu poľa. Argentínčan sám priznal, že v súčasnosti sa cíti lepšie v úlohe hráča tvoriaceho akcie, než v úlohe hráča strieľajúceho góly.

Je čas Lea Messiho ako falošnej deviatky za nami? Madridský denník AS naznačuje, že Argentínčan sa v súčasnosti na tejto pozícii necíti najlepšie, o čom svedčia aj údaje z posledného zápasu s Villarrealom. Heatmapa jasne ukazuje, že útočník sa len zriedkavo dostal do pokutového územia súpera a štatistiky poukazujú na to, že Messi mal účasť len v 68. akciách tímu - najmenej v tejto sezóne. Druhým takýmto zápasom bol stret v PSV, kde Messi mal účasť na 88. akciách tímu. Na Phillips Stadium však Messi na bránu súpera vystrelil 7-krát a zaznamenal jeden gól.

Messi sa v úlohe falošnej deviatky nepredstavil už veľmi dlho. Pep Guardiola ho do tejto pozície umiestnil v pamätnom El Clásicu na Bernabeu, kedy Barcelona v sezóne 2008/2009 vyhrala 6:2. Tréner zavolal hráča do svojej kancelárie a informoval ho o myšlienke, ktorá sa ukázala ako fantastická. Barcelone sa týmto spôsobom podarilo prelomiť obranu Realu a Messi týmto odštartoval svoje gólovo najproduktívnejšie obdobie v kariére, keď v La Lige počas jednej sezóny 2011/2012  nastrieľal až 50 gólov.

Rodák z Rosaria hrával ako falošná deviatka do sezóny 2014/2015. Vtedy sa k Blaugranas pripojil Luis Enrique a do Barcelony prestúpil aj Luis Suarez. Uruguajčan debutoval v zápase na Bernabeu proti Realu Madrid na pravej strane útoku, ale jeho pozícia sa veľmi rýchlo zmenila. V priebehu sezóny si vymenil miesto s Messim, ktorý zápasy začínal ako falošné krídlo na pravej strane a následne sa presúval do stredu poľa, aby si vymieňal prihrávky so Suarezom a Neymarom. Táto taktika priniesla mužstvu úspech, keď sezónu zakončilo ziskom treble.

Messi sa po dlhom čase do pozície falošnej deviatky vrátil a to kvôli zraneniu Luisa Suareza a kvôli tomu, že Valverde Munirovi v ťažkých zápasoch neverí. Messi tak ako falošná deviatka odohral súboje s Villarrealom a PSV. Vo veku 31 rokov však už nemá toľko síl ako za mlada a na trávniku nedokáže pokryť priveľký priestor. Teraz sa cíti lepšie na stiahnutejšej pozícii, kde dokáže tvoriť akcie, čo priznal v nedávnom rozhovore: "Vidím sa viac v úlohe hráča tvoriaceho akcie, než aby som strieľal góly," povedal Messi.

Plán hry Barcelony je rozdelený na dvojicu fáz. V prvej fáze sa hráči Barcelony snažia dostať loptu k Messimu. Od tohto momentu Messi rozhoduje o priebehu akcie. Leo dáva do pohybu krajných obrancov alebo krídla a následne sa objaví v okolí pokutového územia súpera. Je to spôsob, ktorý prináša góly. Úlohou Messiho je však nabiehať do pokutového územia, nie v ňom zostať. V zápase s Villarrealom úlohu útočníka plnil aj Arturo Vidal. Messi z pokutového územia utekal preč, ako keby chcel dať jasne najavo, aké sú jeho preferencie.

V nasledujúcich zápasoch sa problém vyrieši sám, pretože Luis Suarez by mal byť opäť pripravený hrať. Ernesto Valverde však počas nedávnej tlačovej konferencie uviedol, že v zápase s Espanyolom môže Messi aj tak nastúpiť ako falošná deviatka. Nie je teda vylúčené, že Messi v takejto úlohe v tejto sezóne ešte uvidíme.

Fanúšikom FC Barcelona prinášame Vianočné darčeky a akcie!

zdroj: as.com
foto: fcbarcelona.com

Komentáre

Jackopz

top komentár
73
2018-12-07 12:51:08

Ten pocit ked chces tvorit hru ale aj tak das 50 golov za rok :D

Maximus80

16
2018-12-07 14:31:50

jak sem to četl,tak mě až zamrazilo,to je prostě borec a král.Nejlepší hráč na světě

Danny

11
2018-12-07 14:52:04

Ale cosi ... to je modric :D

adel

7
2018-12-07 15:12:49

važne si myslite že v pripade lea ide až tak o poziciu na ktorej akože hra? ved hral už užastne aj naopak na roznych poziciach a myslím že ma tolko volnosti kolko on sam potrebuje

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.