Španielske médiá informujú, že časť členov vedenia FC Barcelona očakávala od hráčov prvého tímu väčšiu štedrosť. Tí sú sklamaní z postoja hráčov a hráči zas neveria vedeniu. Katalánsky denník Sport tvrdí, že na začiatku štyri hráči z mužstva nesúhlasili so znížením platov.

Hráčom Barcelony trochu trvalo, kým oficiálne informovali o tom, že súhlasili so znížením platu až o 70%. Tento časový sklz však spôsobil, že médiá hráčov začali kritizovať. Väčšina novinárov po včerajšom vyhlásení zo strany hráčov kritiku stiahla a začala s chválou a uznaním. Hráči totiž okrem toho, že súhlasili so znížením platu o 70%, navyše prispievajú ostatným bežným zamestnancom na ich mzdy, aby ich mali vyplácané v 100% výške. Stojí však za zmienku, že Leo Messi vo vyhlásení publikovanom na svojom účte na Instagrame kritizoval vedenie: "Preto nás neprestáva prekvapovať, že priamo v klube sa našli aj takí, ktorí sa na nás upriamili a snažili vyvinúť tlak, aby sme urobili niečo, čo sme vždy vedeli, že urobíme. Ak bola dohoda dosiahnutá s niekoľko dňovým meškaním, tak preto, lebo sme hľadali spôsob ako v týchto ťažkých časoch pomôcť klubu, ale aj zamestnancom."

Zdroje z prostredia klubu pre denník El Mundo po zverejnení vyhlásenia uviedli, že "Bartomeu zaujal voči hráčom zlé stanovisko a naďalej sa bude snažiť konať v zhode s hráčmi. Všetko sa ukáže ako úspech." Tak sa aj stalo, pretože Bartomeu v neskorších rozhovoroch ubezpečil, že od začiatku sa s hráčmi snažil dohodnúť aj napriek tomu, že zníženie platov mohol jednoducho nariadiť. Časť vedenia nie je s konaním prezidenta klubu spokojná, ale predovšetkým je pobúrená správaním hráčov.

"Hrdinovia? Hráči nedali ani viac, ani menej, než to, k čomu by ich aj tak prinútil zákon. Je to ako by prijali zaplatenie dane z príjmu a my im ďakujeme za ich veľkorysosť. Neboli štedrí. Jediné čo urobili, tak vyplatili mzdy zamestnancom klubu, ktorých sa dotklo ERTE. Je to okolo 300 000 euro mesačne, čo bude rozpočítané medzi všetkých hráčov. Očakávali sme od nich oveľa viac. Neuvedomujú si, že nemáme rezervy, aby sme túto krízu prekonali. Ekonomický dopad na klub bude obrovský," mal pre El Mundo povedať jeden z členov vedenia.

Stojí za zmienku, že katalánsky denník Sport informuje o štyroch hráčov prvého tímu, ktorí na začiatku nesúhlasili so znížením platov o 70%. Nepáčilo sa im, že vedenie vypustilo do médií správu o snahe znížiť platy bez toho, aby o tom prv informovalo hráčov. Hráči sa navyše veľmi dobre spomínajú na Barcagate. Nechápu, prečo by mali spolupracovať s vedením, ktoré iniciovalo kampaň na sociálnych sieťach s cieľom ich diskreditácie. Jeden z hráčov sa pýtal: "Naše peniaze majú poslúžiť na vyplatenie jedného milióna euro z Barcagate?" Kapitáni mužstva však nakoniec spomínanú štvoricu presvedčili. Ako kľúčová sa ukázala myšlienka darovať časť príjmu zamestnancom klubu na ich mzdy. Takisto pochopili, že bude lepšie, ak budú súhlasiť oni, než aby to mal klub nariadiť direktívne zhora.

Vedenie klubu však očakávalo, že hráči budú súhlasiť s tým, aby si platy znížili o viac ako 70%, čo vyžaduje zákon. "Chceli sme od hráčov viac úsilia," hovoria predstavitelia klubu. "Nemáme za sebou finančného magnáta, nemáme ani aktíva na burze, nemôžeme navýšiť kapitál. Táto kríza nás môže priviesť do hrobu. Všetky chýbajúce peniaze budeme musieť hľadať v bankách," dodal zdroj pre El Mundo. Bartomeua mali niektorí členovia direktívy aj slovne napadnúť, ale ten pokračuje si po svojej ceste ďalej.

zdroj: El Mundo
foto: fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Anakin Premium
2020-04-01 07:47:04
A že nebude prvoaprílový článok :)
bulldozer Premium 2020-04-01 08:35:11
Si myslis aky si chytrak, ale prave si dojekazil ludom prekvapenie.
2020-04-01 09:17:18
"Neuvedomujú si, že nemáme rezervy, aby sme túto krízu prekonali." To je snáď chyba hráčov? Hráči majú na starosti klubovú kasu? ... To len dokazuje, aký máme skvelý management
kluc 2020-04-01 09:31:06
sám si nasral do huby :D
2020-04-01 09:20:11
Treba už čím skôr vykopnúť Bartomea. Robí kroky, ktoré stále viac a viac kazia meno Barce. On vyhadzoval milióny na zdiskreditovanie hráčov, legendy Barce a vedenie Barce a teraz tento hajzel je ešte nespokojný s ústupkami hráčov. Azda nečakal, že hráči budú súhlasiť zo znižením platov o 90%? Je rozdiel ak sa zníži plat o 70% takému Messimu a Fatimu alebo Breitweitovi.
2020-04-01 10:43:50
Současné vedení rád nemám a moc se těším, až budu příští rok ve volbách volit Fonta, ALE je fakt, že kdyby hráči od začátku byli tak moc vstřícní co se snížení platu týká, nebyl by důvod licitovat o podmínkách tak dlouho (navíc na 70 % se opravdu vztahuje z ERTE i kdyby s tím nesouhlasili), jenže vzhledem k tomu, jaká se na ně spustila mediální sprška, tak souhlasit se snížením museli, jinak by vypadali jako skety. Jestli to někdo z vedení záměrně vypustil ven, že se hráči cukaj, tak to byl chytrý tah, jak situaci rychle vyřešit. Když to srovnám s jinými kluby, fakt se mi ten sled událostí nelíbí a spíš to na mě působí, že se dohadovali o procentech.

Ta situace je samozřejmě moje spekulace, protože z médií se celou pravdu nedozvíme, ale působí to na mě tak.

A to, že Barca teď nemá kde brát peníze, nemá nic společného s vedením klubu, protože Barca jakožto klub vlastněn socios nemá kde brát kapitál jako jiné kluby vlastněné magnáty a rovněž nemůže vstoupit na burzu, aniž by to členové odhlasovali.

Ek. dopady na klub budou masakr. Je fakt, že kdyby nebyly tak přestřelené platy a jiné machinace klubu, bylo by pěnez více, ale projekty jako Espai Barca (které tímto bude hodně ohrožené, jelikož nebude kde na něj vzít peníze a ještě navíc bude muset být referendum o schválení navýšení kapitálu pro tento projekt) by se stejně nemohly uskutečnit, protože půjčkami v bankách,z kterých se velká část Espai Barca měla financovat, se te´d bude pokrývat základní rozpočet klubu minimálně na příští sezonu (+ přestupy).
2020-04-01 12:30:46
A koho je chyba že nemajú finančnú rezervu? Keď boli "dobré" časy, tak nemali míňať úplne nezmyselne. Lenže páni veľkomožní si asi mysleli že príjmy budú navždy a oni si môžu pokupovať hráčov za 100m.
neta1753 2020-04-01 12:46:39
S tím rozhodně souhlasím. Ale jak píšu, i kdyby se šetřilo sebevíc, při momentální krizi by nebylo by na Espai Barca (aspoň by ale byl zajištěn chod klubu, an určitou dobu). No ale vzhledem k současné situaci půjčky nepůjdou na Espai, ale na samotný chod klubu.

Zajímalo by mě srovnání s jinými kluby, které mají podobný rozpočet tomu našemu a stejnou vlastnickou strukturu (např. Real, který prý tlumit platy nebude a je rovněž vlastněn socios).

Další případ, který ukazuje, jak těžký je to srovnávat, je např. situace v Juventusu, který sice krásně ušetří na platech, má menší výdaje jak my obecně, a přestože má jednoho vlastníka se silným kapitálem, tak i ten teď bude mít existeční potíže, protože jeho fabriky nejedou.

Je v tom zkrátka hodně proměnných a i když se na něčem dá ušetřit, chod každého klubu utrpí, udržitelný jen z našetřených peněz je jen na chvíli (stejné je to i v jiných soukromých firmách, ať mají jakoukoliv rezervu).
2020-04-01 20:59:43
urobili pol miliardovú sekeru a ešte chcú ústupky....popýtajte si Rosella, ten sa topí v prachoch...,,srdciari,,..