Madridský denník AS sa v jednom zo svojich článkov venoval Álvarovi Sanzovi, 19-ročnému mladíkovi, ktorého označujú za perlu La Masie. Klub vkladá do Sanza veľké nájdete aj z toho dôvodu, že odchovanec La Masie hráva na pozícii defenzívneho záložníka, ktorá je pre Barcelonu mimoriadne dôležitá. AS zdôrazňuje, že Sanz sa môže stať nástupcom Sergia Busquetsa, ktorý v poslednej dekáde nebol tak na očiach ako Messi či Iniesta, ale mal ohromný vplyv na úspechy Barcelony, keď do mužstva vniesol rovnováhu.

AS píše, že len máloktorý hráč je schopný obetovať sa pre mužstvo tak ako defenzívny záložník Álvaro Sanz. 19-ročný mladík je predovšetkým nesmierny silným futbalistom. Spoluhráči ho prezývajú 'tank'. Sanz so svojou charakteristikou ideálne pasuje do Barcelony, ktorá potrebuje minimálne jedného hráča s takýmito vlastnosťami. Sanz taktiež vyniká aj po technickej stránke, má hernú víziu, dokáže spolupracovať so spoluhráčmi a vyvážať loptu. Okrem toho ho zdobí všestrannosť, pretože hrával už aj na pozícii stopéra, keď ho tomu donútili okolnosti.

Jeho prednosti sme mohli zaregistrovať aj počas semifinále Majstrovstiev Európy do 19 rokov, v ktorom Španielsko pred rokom čelilo fyzicky zdatnému Francúzsku. Álvaro Sanz bol o rok mladší od väčšiny súperov. Na trávnik sa dostal z lavičky v 59. minúte a bol hlavným múrom pre Francúzom po zvyšok riadneho hracieho času aj v predĺžení. Španielsko nakoniec zvíťazilo po penaltovom rozstrele.

Sanz začal svoje dobrodružstvo s futbalom v malom aragónskom mestečku Caspe, ktoré má ani nie 10 000 obyvateľov. Hrával za mužstvo Escuela del Caspe a pritiahol na seba pozornosť Realu Zaragoza, kde prestúpil už ako 10-ročný. Jeho rodičia ho pritom museli minimálne 3-krát týždenne voziť vyše 100km z Caspy do Zaragozy. Sanz sa počas cesty učil a robil si domáce úlohy. Táto pracovitosť sa mu vyplatila, pretože v roku 2015 prišiel do La Masie.

V súčasnej sezóne patrí medzi kľúčových hráčov juvenil A a teraz, po prestávke zapríčinenej pandémiou koronavírusu, trénuje s Barcelonou B. K rezerve sa v budúcej sezóne pripojí už na stálo. Nie je vylúčené, že niekoľko minút dostane aj v prvom tíme. Okrem toho už druhý rok v rade bude hrať aj na Majstrovstvách Európy do 19 rokov, tentokrát už proti svojim rovesníkom. Rozhodne sa bude snažiť pomôcť mužstvu obhájiť titul spred roka a získať si miestenku na šampionát do 20 rokov, ktorý je na programe v roku 2021.

zdroj: as.com
foto: sport.es

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Rasto Premium
2020-06-03 10:30:56
Mám obavy, že to bude len ďalší z talentov, ktorý nedostane dosť príležitostí a poberie sa ďalej. Chcelo by to Pepa na lavičke.
sonetcz 2020-06-03 10:41:34
Jenže Pep přišel, když se něco pokazilo a nebyl titul. Měl možnost udělat změnu. Nyní se střídají trenéři po tom, co se vyhrávají tituly a není potřeba udělat bum v kádru. (Víme, že potřebuje, ale přece dle vedení momentálně naši potřebuji motivaci jen, na tituly to stačí). Je zapotřebí spadnout na hubu, aby se začalo něco dít.
Rasto Premium 2020-06-03 10:51:25
Možno to zmení nový prezident a Xavi na lavičke.
sonetcz 2020-06-03 11:18:28
V to doufám taky, jenže podle mě to skončí až s Messim, kde celej klub se točí kolem něho a jemu pohodlných hráčů. Xavi podle mě nedokaže si dupnout a posadit/ dát na nějaké zápasy na lavičku Busq, Albu, Piqueho, Messiho, Roberta, Suareze, když to jsou jeho kamarádi a bejvalý hráči. Ale uvidíme.
2020-06-03 14:22:42
Ak bude Barca pokračovať v trende aký ja nastavený, tak si myslím, že za prvý tím si ani nezahrá. Zálohu má prestarnutú a potrebuje sa to takýmito mladíkmi oživiť aj za cenu, že by sa najbližšie 2 roky nevyhrali trofeje, ale vyhrávali by sa tam o pár rokov neskôr. Rád by som veril, že mu dajú šancu, ale to sa musí zmeniť vedenie, filozofia a otázka je, či náhodou aj tréner.
sonetcz 2020-06-03 14:35:53
S tím souhlasím, nicméně co když za těch pár let se nic nevyhraje. Přestane tym mít tituly. Co to udělá se značkou Barcelony? Prodá víc dresů a přitáhne víc reklam a sponzorů světová hvězda a nebo odchovanec? Je to vše takovej risk, změnit něco, co vyhrává tituly, že je těžké to udělat a vedení těží, to co je jisté. Mluví se furt o konci cyklu, jenže ti tituly furt máme. Letos bojujeme o další. Nejde něco obětovat (vyházet naše legendy, tu značku Barcy) a zahrát to na to, že možná to mladí kluci dají v budoucnu.
LM10 2020-06-04 09:08:30
Samozrejme, že je to risk. Môžu síce spomalovať generačnú výmenu, ale potom nastanú veľmi temné časy, keď k nej naozaj bude musieť prísť. V top kluboch behá veľa mladých hráčov kvalitovo vhodných pre Barcu, ale tie kroky, ktoré podniká vedenie je nezmysel. Mňa by zaujímalo, či tí ľudia, ktorí tam pracujú vo vedení vôbec rozumejú tomu futbalu resp. sa v ňom pohybovali. Lebo tie ťahy, ktoré oni robia nemajú žiaden dlhodobý výhľad.
sonetcz 2020-06-04 10:39:46
To je pravda, nejsou nákupy nějak skvělé. Abidal je hlavní ředitel na koupi hráčů a z praxe je. Jenže ne vždy dobrý hráč = dobrý manažer. Problém je, že reálně potřebujeme jaké posty? LW? Když jsou všichni zdraví, tak kdo je lepší než Pique, Suarez, Alba, Busq? Stárnou a potřebuji méně hrát, ale na svém postu jsou furt jedni z nejlepších a jsou to legendy. Nemůžeš je posadit. Musí skončit samotní jako Iniesta, Xavi. Reálná posila momentálně je post na LW, které nemáme pokryté a kupují se blbosti, ale jinak ten tým sám o sobě v rámci možností je dobrej. Rád bych tu viděl jiné, ale jak píšu, ty legendy zlaté generace nemůžeš vyhodit. Je to značka klubu, zlata generace, kvůli nim fandí většina lidí. Dembele byl jeden z nejlepších talentů, tohle nemohl nikdo čekat. Coutinho? Ten tu měl sednout dokonale, stalo se, co se stalo. Griez je jediný úlet, ale je to hráč, co je bojovník a mohl/může se přizpůsobit. Zbytek neměl šanci se ukázat a nebo jsou to dobré nákupy.
LM10 2020-06-04 14:17:31
Ani ja nesúhlasím s vyhodením týchto starších hráčov. Pokiaľ majú svoju kvalitu a tú majú, tak stále by som s nimi rátal ako s pevnými členmi tímu, ale problém vedenia je, že im neprivádza adekvátne náhrady, ktoré by ich časom mohli nahradiť resp. vedeli by tým dôležitým členom tímu dopriať voľno v prípade ťažkého a nabitého zápasového programu v kalendári a zároveň im vytvoriť dostatočnú konkurenciu, aby museli svoje výkony vždy udržiavať na maxime. Pokiaľ nie je zdravá konkurencia v tíme, ani samotný tím nemôže byť dostatočne konkurencie schopný vo veľkých súťažiach. Pokiaľ si si istý základným miestom, lebo po dlhé roky predvádzali hráči vynikajúce výkony, tak už nemajú žiadnu motiváciu na to, aby sa v tej forme ďalej držali. A kúpou starých 30 ročných hráčov sa tento problém nevyrieši, pretože tí už rovnako nemajú také veľké ambície, aké má nejaký 23 ročný hráč, ktorý ešte veľa trofejí a úspechov nezískal.
sonetcz 2020-06-04 14:24:38
Já s tím souhlasím, jenže tady se stala nedotknutelná generace, která nedovolí nehrát a mít hlavní slovo. Třeba Messi, kterými vyhovuje Suarez a nahrává jemu a Griez může jen běhat, tak hraje každej zápas Suarez. Vládnou zde hráči a musí se počkat, než skončí. Já si nemyslím, že mladí tu nejsou, jen nemají prostor. Chce to prostě jen počkat, než se bude moct něco udělat. Jsou místo, kde by se někdo hodil mladší, ale na jeho poště je prostě legenda, co má obrovský vliv. Např Pique, který ti vše vykecá do novin.