Katalánsky denník Mundo Deportivo publikoval zoznam 10 výziev, ktoré stoja pred prezidentom FC Barcelona. Josep Maria Bartomeu bude chcieť naplniť tieto výzvy pred skončením svojho funkčného obdobia.

1. Predstavenie auditu PWC vo veci škandálu so sociálnymi sieťami

Táto záležitosť stále nie je vysvetlená. Pokiaľ sa ukáže, že nedošlo k porušeniu zákona, Jaume Masferrer, osoba zodpovedná za tento prípad, môže byť odškodnená a získať späť svoju dobrú povesť. Pokiaľ však audit preukáže nezrovnalosti, môže dôjsť k ďalšiemu zemetraseniu vo vedení Blaugranas.

2. Získať 69,5 milióna eur z predaja hráčov do 30. júna

N začiatku sezóny sa očakávali príjmy do klubového rozpočtu vo výške viac ako 1 miliardy eur. Pandémia koronavírusu však všetko zmenila a vedenie Barcelony čelí nepríjemnej hospodárskej kríze. Barça má len jeden mesiac na to, aby predala svojich hráčov, pričom hlavným favoritom na odchod je Philippe Coutinho, o ktorého majú veľký záujem kluby z Premier League.

3. Predaj práv na Camp Nou

Barcelona získala verejné uznanie, keď oznámila svoj zámer predaja práv na názov Camp Nou, kde zisky z prvého roka pôjdu na boj proti dôsledkom koronavírusu. Išlo o veľmi dobrý marketingový ťah, ale záležitosť sa odvtedy vôbec nepohla smerom dopredu. Pokiaľ sa to nepodarí uzavrieť, môže sa to obrátiť proti prezidentovi klubu.

4. Určenie ceny abonamentov na sezónu 2020/2021

V súčasnosti trvá diskusia o tom, že fanúšikovia sa budú môcť vrátiť na štadióny už v septembri a budú môcť naplniť 1/3 kapacity štadiónov. V súčasnosti však nie je nič isté. Faktom zostáva, že Barcelona ročne predá približne 80 000 permanentiek. Prezident Barcelony musí v prvom rade v tejto netypickej situácii určiť cenu permanentky. Rozhodnutie nebude jednoduché, pretože priveľmi vysoká cena môže rozhnevať fanúšikov. Na druhej strane klub potrebuje peniaze na plátanie rozpočtu.

5. Zorganizovanie referenda na tému Espai Barça

Práce na vlajkovom projekte Barcelony boli prerušené z dôvodu pandémie a začiatok renovácie Camp Nou sa môže ešte viac posunúť kvôli nesúhlasu socios s navrhovaným spôsobom financovania, ktorý sa líši od toho odhlasovaného v referende z roku 2014. Nové referendum malo prebehnúť 26. apríla, ale z dôvodu prerušenia súťaže bol termín presunutý na neurčito.

6. Získať povolenie na predĺženie prechodného obdobia finančného Fair Play

Pandémia koronavírusu zapríčinila, že príjmy klubov sa výrazne znížili, no v prípade výdavkov sa tak nestalo. Inými slovami, mužstvá môžu prekročiť limity, ktoré povolila UEFA. Kluby, ktoré nie sú vlastnené bohatými investormi a korporáciami, si nebudú môcť navýšiť rozpočet, pretože musia získať povolenie na zmenu zásad finančného Fair Play. Barcelona bude v inom prípade nútená porušiť pravidlá.

7. Príprava rozpočtu na sezónu 2020/2021

V prvom funkčnom období Bartomeua mala Barcelona rozpočet naplánovaný na 633 miliónov eur. V uplynulom roku dosiahol rekordnú úroveň 1,046 miliardy euro. Koronavírus však situáciu značne zmenil, kvôli čomu musí klub zachraňovať svoje financie. Prezident pri stanovení rozpočtu na budúci rok musí vziať do úvahy aj dôsledky krízy. Najväčšou výzvou je vyplatiť hráčom mzdy, ktoré sú v súčasnosti najvyššie na svete.

8. Predĺženie zmluvy s Leom Messim

Kapitán FC Barcelona má s zmluvu s Barcelonou platnú už len do 30. júna 2021 a preto mu klub musí ponúknuť predĺženie vo veľmi blízkej budúcnosti. Pôjde o zmluvu ako v prípade Andrésa Iniestu, teda na neurčito. Vedenie Blaugranas sa domnieva, že Argentínčan si túto výsadu zaslúži. Barcelona verí, že Messi zostane na Camp Nou ešte dlhšie.

9. Pokračovanie v generačnej výmene v prvom tíme

Camp Nou v posledných rokoch opustili napríklad Valdés, Puyol, Xavi či Iniesta a Barcelona sa napriek tomu drží na vrchole. Víťazný cyklus sa ešte neskončil, pretože v kariére pokračujú hráči ako Messi, Piqué, Busquets, Alba či Suarez. Nemôžeme však zabudnúť na to, že aj oni sú každým rokom starší a potrebujú dôstojných nástupcov. Do mužstva prišli Ter Stegen, Griezmann či De Jong, ale niektoré prestupy sa ukázali ako krok vedľa - napríklad Coutinho či Dembélé. Ďalším krokom by malo byť nájdenie nového útočníka.

10. Rozlúčiť sa víťazstvom v Lige Majstrov

Josep Maria Bartomeu vyhral posledné voľby v roku, v ktorom Barcelona získala treble. Od tohto momentu sa Barcelone nepodarilo vyhrať Ligu Majstrov. Messiho prítomnosť nestačí a prehry v Ríme či v Liverpoole boli veľmi závažné. Prezident klubu sníva o tom, aby sa jeho pôsobenie v Barcelone zakončilo veľkolepým úspechom.

zdroj mundodeportivo.es
foto: fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2020-06-04 09:42:51
1. Vyzva - konecne odstupit
2. Vyzva - konecne odstupit
3. Vyzva - konecne odstupit