Tréner FC Barcelona odpovedal na otázky novinárov pred zajtrajším zápasom s Atléticom Madrid. Setién hovoril najmä o vzťahu s hráčmi a trénerským štábom či o situácii Arthura.

Máš dojem, že zajtrajší zápas bude vzhľadom na úroveň súpera tým najťažším zo zostávajúcich?

"Všetci vieme, že zápasy s Atléticom sú nezvyčajne ťažké. Súper má zvyčajne rôzne riešenia a je skvelým mužstvom, ktoré sa identifikuje svojim spôsobom hry. S určitosťou nám skomplikuje hru. Víťazstvo môže byť zložitou otázkou. Je pravda, že stať sa môže všetko, ale priestor na chyby je čoraz menší, pretože zostáva čoraz menej zápasov. Tomuto zápasu pripisujeme náležitý význam, ale rovnaké je to aj v prípade zvyšných zápasov, ktoré budú rovnako dôležité."

Máš pocit, že riadenie mužstva je zložitejšie, než si očakával?

"Nie. Vždy sa objavia nejaké kontroverzie, pretože podobne ako v živote, všetci máme istý spôsob vnímania rôznych vecí a myslenia. Je to normálne. Ja som bol svojho času taktiež hráčom, s ktorým to tréneri nemali jednoduché. Každý má svoje vlastné vnímanie, takže ide o to, aby som presvedčil všetkých hráčov o spoločnej myšlienke, ktorú by sme mali rozvíjať a to aj robíme. Beriem to ako niečo normálne. Myslím si, že v mužstve je dobrá komunikácia a som názoru, že jednotlivé záležitosti nemajú väčší význam."

Vieme, že po zápase bolo v šatni určité napätie. Vzťahy sa zhoršili?

"Ak nezvíťazíte a príde jedna samostatná akcia, taká ako v prípade priameho kopu, ktorá dovedie zápas do remízy, všetci sú ostrejší. Je to cirkus, do ktorého sme zatiahnutí. Vzťahy s hráčmi sú dobré. Existujú konkrétne momenty, v ktorých sa môžu objaviť rozdiely, ale ja nevidím žiadny problém, ktorý by si zaslúžil pozornosť."

Včera prebehla ďalšia napätá situácia s hráčmi.

"Stretávame sa často. Včera sme diskutovali o mnohých témach, ale sústredíme sa na futbalové aspekty, ako hrať čo najlepšie a ako sa zlepšiť. Často sme lepší, ale túto prevahu nevieme pretaviť v góly, čo vedie k nervozite a frustrácii. Je to však normálne. Môžeme to zmeniť, pokiaľ dosiahneme trochu vyššie víťazstvo."

Myslíš si, že máš dostatočnú silu v klube plnom hviezd?

"Pre dobro mužstva sa musíme obetovať všetci, aj hráči. Nemôžem povedať krajnému obrancovi, ktorý je ofenzívny, aby neprekročil poliacu čiaru. Nemôžeme zas zaviesť všetko, čo chceme. Je to mužstvo a tak musíme aj konať. Niekedy je potrebné obetovať isté veci pre dobro tímu. Nemám problém priznať, že táto úroveň je pre mňa niečo nové. Predchádzam období, počas ktorého sa dozvedám veľa nového, ako krok po kroku robiť to, čo chcem. To však nemá nič spoločné s hráčmi, pretože to isté sa mi prihodilo v Las Palmas či v Seville s Betisom. Sú to isté procesy, v ktorých čas všetko utrasie na svoje miesto."

Myslíš si, že Arthur bude koncentrovaný?

"Arthur povedal mužstvu to isté, čo som mu jedného dňa povedal ja. Očakávame od neho najväčší stupeň angažovania až do posledného dňa, kedy tu bude. Až do konca sezóny je stále hráčom Barcelony a zaviazal sa pracovať tak ako každý iný hráč, aby sa venoval dosahovaniu cieľov, ktoré chceme dosiahnuť. Chalan bude oddaný mužstvu až do posledného dňa. O jeho angažovanosti nemám najmenšie pochybnosti, podobne ako v prípade jeho spoluhráčov."

Cítiš sa slabší, než v momente príchodu do mužstva?

"Nie, vôbec. Cítim sa rovnako a tak to bude do samotného konca. Musím oslobodiť svoje svedomie. Robím, čo môžem a dokážem, aby všetko išlo dobre, aby sme vyhrávali zápasy a boli úspešní a to je to, čo mi prináša najväčšiu spokojnosť a úľavu. Výsledky niekedy nezávisia odo mňa. Je zrejmé, aký je futbal. Myslím si, že odvádzame dobrú prácu a rozvíjame sa. Za výhrami sa skrývajú mnohé veci a prehry to zvýrazňujú. Existujú dobré aj zlé momenty."

Okolo tvojej budúcnosti panuje veľký rozruch. Aj ohľadom vzťahu s hráčmi a odchodom Arthura. Je možné za týchto podmienok sa pripravovať na zápas s Atléticom?

"Samozrejme. Ten rozruch je vaša práca, ja sa od toho držím ďaleko. Viem ako všetko funguje. Sústredím sa na veci, na ktoré by som mal. Som koncentrovaný a snažím sa, aby ma to neunavilo, pretože hráči robia to isté. Arthur sľúbil, že bude pripravený najlepším možným spôsobom a odo mňa bude závisieť, či bude hrať menej ako viac."

Stále si myslíš, že Real môže stratiť body?

"Môžeme kontrolovať len to, čo záleží od nás. Nemôžeme sa sústrediť na súpera, na trávnik musíme vybehnúť s tým, že budeme myslieť na náš zápas a na to, aby sme sa zlepšili v porovnaní s predchádzajúcim zápasom. Bez ohľadu na to, čo sa stane."

Ako môžete vyhrať na Simeoneho mužstvom?

"Atlético je neobyčajne solídny tím. Ak strelí gól, veľmi z toho profituje a nie je to jednoduchý súper. Taká je história Atlética v posledných rokoch. Veľmi komplikuje hru, musíme sa dobre pohybovať medzi líniami, zachovať si čistú myseľ a precíznosť, aby sme sa pohybovali v zhustenom priestore. Musíme vedieť brániť jeho protiútoky, štandardné situácie a taktiež jeho talentovaných hráčov."

Myslíš si, že Griezmann prišiel o dôležitú úlohu v mužstve?

"Pokiaľ ide o zostavu, môžem hrať len s jedenástimi hráčmi. Stále sa ma pýtate na to, prečo nehrajú Ansu a Riqui... Niekedy hrá ten, inokedy tamten. V závislosti od zápasu, od toho, čo podľa mňa môže priniesť daný hráč a od toho, čo vidím na tréningoch. To ovplyvňuje môj výber toho či iného hráča. Sú hráči, ktorí majú v hierarchii osobité miesto, ale každý môže hrať alebo nie."

Môže mať prestávka na občerstvenie dobrý vplyv alebo skôr negatívny?

"Už som o tom hovoril. Niekedy to poslúži dobre a inokedy nie. Máme jasnú predstavu ako hrať a zvyčajne nezmeníme plány s výnimkou detailov."

Čo sa stalo medzi Sarabiom a Messim?

"Nič zvláštne. Jeden odkaz, to je všetko. Neviem, čo chcete, aby som povedal."

Ak Barcelona zajtra nevyhrá, bude to znamenať, že sa môže rozlúčiť s titulom?

"Ak nevyhráme, šance na titul klesnú, ale ak nevyhrá ani Real, situácia bude podobná. Musíme sa pokúsiť vyhrávať všetky zápasy a uvidíme, čo sa stane."

zdroj: AS, Marca, MD, Sport
foto: fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2020-06-29 16:53:25
Mame informacie len z medii,ale tomuto neveris ani ty sam..myslim si ze ta póza ,ked ta kamery zaberu ako rezignovane sedis na lavicke hovori za vsetko...Barto ta drzi na kratko a ty nemozes defacto nic...a ked ta nepodrzia ani viaceri hraci tak vysledok toho vsetkeho je aky vidime...
2020-06-29 17:15:57
Tak určitě na tiskovce poví světu že Messi je rozmazleny fracek, že se mu líbí hrát s domovem důchodců kteri ho mají na háku a že má svázané ruce a je tam jen od toho aby kryl před novináři jak je klub v prdeli. Hoši tady se může protocit dalších 5 trenérů ale nikam to nepovede. Pochybuji že barca vyhodí trenéra (Valverde) a najme dalšího který si řekne ze bude hrát to samé co trenér předtím. Stojím si za tím že za to můžou hráči... Teď už definitivně. Vetsinu vyhodit a nebo privazat ke stromu a nechat jebat velkým černým dildem. A to si počkejte až tahle éra skončí co všechno ještě vyplave na povrch, to budou takové věci ze na každém rohu v Katalánsku bude nablito.
Papaman 2020-06-29 17:59:56
Rozmazleny fracek ? A odkud se snim znas? to dokazes odhadnou cloveka podle toho jak hraje na hristi a co o nem pisou v novinach?! Na me tak nepusobyl ani jednou..
Tom91 2020-06-29 19:01:32
Na mě na tom posledním videu třeba. A už toho bylo víc a vždy je na tom trochu pravdy... Možná se pletu ale pisu to co teď zrovna cítím.
Papaman 2020-06-29 19:52:52
Jestli to tak citis tak ok , ale osobne mam o rozmazlenosti jinou predstavu..
2020-06-29 18:08:25
Fascinuje ma ako mnohí zastávajú Setiena a robia z Messiho zlosyna. Informacie mame len sprostredkovane z medii, ktore dokazu oklamat hocikoho. Tak Messi je ten zlý a Setien, ktorý pre Barcelonu este nic dobre neurobil je ta obeť, mučeník. Kde sa vzal ten kult Setiena, to je pre mňa záhada...
tunno Premium 2020-06-29 18:20:40
Hej ja sa uz pri tom ani nepozastavujem. Tunajsi fans maju zrejme informacie ktore nemaju ani v spanielsku.
Papaman 2020-06-29 19:57:26
Presne tak, hezky shrnuto...
2020-06-29 18:19:08
Súper má zvyčajne rôzne riešenia a je skvelým mužstvom, ktoré sa identifikuje svojim spôsobom hry - bohuzial, my mame len jedno riesenie...
2020-06-29 20:11:25
Ako neviem ako vy ale začínam mať pocit že setien len hovorí ale robí hovno...