Real Madrid zvíťazil v ďalšom zápase vďaka pokutovému kopu, ktorý premenil Sergio Ramos, no ani duel na San Mamés s Athletic Club sa nezaobišiel bez polemiky súvisiacej s rozhodnutiami rozhodcov, no najmä videorozhodcov. Los Blancos však tieto diskusie už unavujú.

Včerajší zápas Bilbaa s Realom Madrid na San Mamés opäť poznačilo rozhodnutie rozhodcov, ktoré na jednej strane prisúdilo Realu Madrid pokutový kop, no na opačnej strane za podobný zákrok VAR situáciu ani nepreveroval. Tak ako sa to stalo vo viacerých prípadoch v prospech Realu Madrid po obnovení La Ligy. Voči týmto rozhodnutiam už verejne začína protestovať aj katalánska Barcelona na čele s prezidentom Bartomeuom.

Ten po včerajšom zápase s Villarrealom kritizoval to, že VAR napomáha Realu Madrid na ceste k titulu: "Videl som zápas v Bilbau. Je to ďalšie víťazstvo pre Real. Opäť raz sa potvrdil náš názor, že VAR nenapĺňa očakávania. Od momentu obnovenia súťaže je tento systém nespravodlivý a protežuje jeden tím. Stalo sa tak v niekoľkých prípadoch. Musíme sa porozprávať s federáciou. Technológia by mala pomôcť rozhodcom v ich práci, niekedy je však nespravodlivá," vyhlásil Josep Maria Bartomeu.

Gerard Piqué počas zápasu s Žltou ponorkou imitoval bábky, čím dal jasne najavo, čo si myslí o nestrannosti rozhodcov v Španielsku. Po zápase sa síce ironicky tváril, že si na situáciu nespomína, ale gesto bolo veľavravné. Tréner FC Barcelona, Quique Setién, taktiež nechcel hovoriť priamo, v opačnom prípade by riskoval trest od La Ligy: "Fungovaniu systému VAR rozumiem čoraz menej s každým ďalším zápasom. Je to technológia, ktorá mala zabezpečiť, že futbal bude spravodlivejší. V súčasnosti to tak nie je. Opakované zábery sú sledované neraz a všetko záleží od interpretácie rozhodcu. A či neodpískané pokutové kopy pre Getafe a Athletic rozhodnú ligu pre Real? Mám v hlave rôzne myšlienky, ale teraz o tom nebudem hovoriť."

Na protežovanie hráčov Realu Madrid zo strany rozhodcov sa sťažujú aj hráči súperov Los Blancos, poukazujú na to aj komentátori či novinári, no v Madride sa tvária, že je všetko v najlepšom poriadku a na ceste za titulom si mužstvo kráča vďaka svojim výkonom na trávniku: "Nevyhráme ligu vďaka rozhodcom, ale ani ju kvôli rozhodcom neprehráme. Rozhodcom nemusíme dať žiadny kredit, pretože sú top. Neurobili nič rozhodujúce," dodal.

Podobne reagoval aj tréner Los Blancos po včerajšej výhre na San Mamé. Zinedine Zidane uviedol: "Už som unavený z toho nestále počúvať, že sme vyhrali vďaka rozhodcom. To sa nezmení, ale hráči si zaslúžia rešpekt. Nikto nás nerozptýli, aby sme prestali myslieť na naše ciele."

Faktom však zostáva, že chyby rozhodcov - nech už boli akokoľvek neúmyselné - dopriali Realu Madrid zisk bodov navyše, ktoré by za normálnych okolností nezískal. To, že aktuálne vedie priebežné poradie La Ligy je v každom prípade aj zásluha Kataláncov, ktorí hlúpo postrácali množstvo bodov na ihriskách súperov. VAR by však mal rozhodovať nestranne a jeden meter by mal platiť pre všetkých. V súčasnosti to neplatí a je tam priestor na zlepšenie, čo potvrdil aj Javier Tebas, prezident La Ligy: "Musíme sa snažiť zabezpečiť, aby rozhodcovský kolektív bol zapojený do kontroverzných rozhodnutí čo najmenej, ale samozrejme, ak oznámime a povieme, že sme s prezidentom Realu Madrid hovorili o VAR, nebola to tá najlepšia vec. VAR musíme zlepšiť, nemôžeme prehliadať kontroverzie. Videli sme veľké chyby a stáva sa to súčasťou mnohých akcií."

zdroj: marca.com forcabarca.sk barcauniversal.com
foto: marca.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Lukas Admin
2020-07-06 12:47:14
Usmernenie k diskusii - skúsme diskutovať vecne. Článok má za cieľ poukázať na hrubé chyby VAR, ktoré sa kopia. Je to fakt. A fakt je, že po obnovení La Ligy z chýb rozhodcov profituje najmä Real. Poukazujeme teda na prehrešky VAR. Tu sa nejedná iba o Barcelonu - pretože poškodené sú aj mužstvá, ktoré s Realom tie zápasy hrajú a tie body im následne chýbajú v snahe realizovať ich cieľ. V prvom rade je možno potrebné vôbec poznať ako VAR funguje, keďže to nevedia ani samotné kluby a následne sa zdá, že videorozhodcovia hodnotia akcie tak okato selektívne...
Teo07 2020-07-06 13:44:59
Na vine, samozrejme, nie je VAR, ale rozhodcovia. VAR je sám o sebe vynikajúca vec a je rozhodne prínosom. Dokonca VAR jednoznačne odhalí, že sa rozhodcovia mýlia. Mala by sa preto komisia opýtať konkrétnych rozhodcov, prečo prakticky identickú situáciu raz vyhodnotili tak, druhýkrát úplne naopak.
Lukas Admin 2020-07-06 13:54:14
Tak je to myslené Teo. Technológiu ovládajú rozhodcovia. Ale plný súhlas s tvojou myšlienkou - práve to ma zaujíma. To selektívne...
Lukas911 2020-07-06 13:54:33
Suhlasim s Teom. Var je len system ktory pomaha rozhodcom sa pozriet na vec 2,3,4.. krat. Ale ak za nim sedi rovnaky idiot ktory je slepy aj na ihrisku, tak to nema vyznam. Hlavne aj je fanuskom realu ci je iným spôsobom ovplyvnený realom
sid1 2020-07-06 16:18:42
Moze tam byt system aky chce ked je niekde meno lohoz tak je 100% istota, ze sa bude cosi diat. Clovek co ked ma sancu skodi.
2020-07-06 12:49:28
Za mňa nech radšej VAR takéto siutácie analyzuje aj 3 minúty a na konci polčasu dať nastavený čas aj 8 minút kľudne. Hlavne nech sa takéto situácie poriadne prešetria aby nevznikali potom takéto polemiky.
Lukas Admin 2020-07-06 12:53:15
Za mňa je hlavne otázne, prečo sa niektoré situácie posudzujú, iné nie. Práve tu je najväčší otáznik. To vyvoláva polemiku. Pretože ak už videorozhodca niečo začne skúmať a rozhodne, povedzme, že si to vie obhájiť výkladom pravidiel. Bodka. Ale ak rozhodca odmietne skontrolovať aj na prvý pohľad spornú situáciu, práve to vyvoláva otázniky a kontroverzie.
Nick 2020-07-06 13:12:00
Mne vadia aj take situacie, kde je napriklad nepravom udelena zlta karta. Alebo ked hrac filmuje a nic sa stym nerobi. Obcas im dokonca ujdu aj rohove kopy. Vtedy sa divim, ze naco vlastne ten VAR tam je.
Jednoducho by sa malo skumat vsetko alebo nic. A nemusi kvoli tomu ani stat hra. Kvoli kartam napriklad. Nech sa hra dalej a pri najbizsom preruseni hry da videorozhodca hlavnemu signal, aby udelil kartu.
Pamatam na zabery z predstavovania VARu, kde bola obrazovka, ktora prehrava zapas 2 sekundy pozadu. Stym by sa dalo tak dobre pracovat, a mam pocit, ze je to nevyuzite....
Lukas911 2020-07-06 13:56:18
Na otazku preco, je odpoved jednoducha. Aby z toho profitoval Penal Vardrid. V prospech ziadneho ineho timu na svete nepiskaju rozhodcovia tak okato a tak casto.
MaTysk 2020-07-06 14:45:41
Na druhej si treba zobrať, že takto VAR funguje v každej lige. Súhlasím s tým, že VAR by mal pomáhať aj pri udelovaní "iba" žltých kariet. Veľa krát hráč fauluje na minimálne žltú kartu a rozhodca to odpíska "iba" ako faul bez karty alebo ani neodpíska. Proste dodatočne dávať aj žlté karty. Takisto ako sa písalo vyššie rohové kopy. Veď to je max 5 sekund keď VAR povie hlavnemu rozhodcovi či to bol roh alebo nie. Technológia je to dobrá ale musí sa doladiť ešte veľa vecí. A tak ako aj písal Lukas hore prečo sa niektoré situácie posudzuje a iné úplne totožne vôbec.
myzuFCB Premium
2020-07-06 12:57:08
Chcel by som vedieť ako by reagovali keby to bolo naopak a var by pomáhal viac nám a bolo by sme lídrom. Môj tip je, že by plakali ešte viac, ale keď im to pomáha tak je to ok.
Lukas911 2020-07-06 13:57:51
Reagovali tak ako po zapase s PSG - peticia za opakovanie zapasu. A to nam v tom zapase "pomohol" rozhodca po takom zakroku, ktory bol identicky so zakrokom na Viniciusa s RSSS, pricom po zapase s RSSS madridioti tvrdili ze to bola jasna penalta. Once madridiot always madridiot
2020-07-06 13:00:49
Hlavne je nespravodlivé že ak to hrá pre Real je to hneď posudzované a ak pre súpera ani sa tým nezaoberajú a hrá sa akoby sa nič nestalo.
Nick 2020-07-06 13:14:08
No ved to ze je to take okate a nic sa stym nerobi. Preboha vsak to vidi cely svet a oni akoby nic. Poberaju Perezove prachy dalej bez povsimnutia
2020-07-06 13:10:29
"That a club as important as Real Madrid can make a call like that 20 minutes after the end of a game is not convenient for the refereeing world. Perhaps, this puts even more tension in the referees," he admitted.
"We must try to ensure that match officials are the least involved in the refereeing controversy. But, of course, if we announced that we had spoken with the president of Real Madrid about VAR, it was not the best."
Takže ako máme chápať vyjadrenia Tebasa? Nechcem sa na nič vyhovárať, pretože keby sme boli hrávali tak ako včera, boli by sme bývali na čele. No na druhej strane, je to minimálne podozrivé, a aj keby sme boli na čele, takéto pretlačovanie treba odstrániť, lebo je to evidentné. Navyše ako povedal Lukáš, trpia aj tímy, ktoré hrajú proti Realu. Tu nejde len o Barcelonu tu ide o to, ako je nastavený systém. Všetci sme si rovní, ale niektorí sme si rovnejší sa dá aplikovať aj do tejto tematiky. Na rovnaké situácie platí dvojaký meter. Práve rozhodcovia sú najväčšia slabina La Ligy a ak sa systém nezmení, nikdy sa úrovňou a atraktivitou nevyrovná Premier League. Barcelone sa takisto niekedy pripískne to áno, ale tak to je aj v Premier League, že favoritovi sa niekedy niečo pripískne. To, čo sa však deje s Realom je oveľa viac ako pripísknutie.
Nick 2020-07-06 13:18:21
Poskodzuje to aj ine timy to je pravda ale ja mam niekedy pocit akoby sa len Barcelona na vsetko stazovala. Mali by sa aj ine timy zapojit a dat vediet svoju nespokojnost
mito669 Premium
2020-07-06 13:11:48
Každý tím by mal mať minimálne raz za polčas možnosť si dat preveriť situáciu ktora sa im nepozdáva podľa mňa..
2020-07-06 13:15:42
Mna by zaujimalo... deje sa to aj v inej lige, take pretlacanie VARom jedneho timu?
Lukas911 2020-07-06 14:01:29
V top 4 ligach urcite nie. A v LM ktoru pozerame vsetci, uz by si to kazdy davno vsimol, ak by existoval aj iny tim, ktory pravidelne dohrava klucove zapasy vyradovacky v pocetnej presile
2020-07-06 15:21:23
Rozhodcovia sú v Lalige dlhodobo kritizovaní, takže to nie žiadna novinka. Rovnako ako aj hráči za časté simulovanie. Ale myslím si, že keď už môj brat čo fandí Realu povie, že rozhodcovia sú k súperom Realu neobjektívni, tak na tom niečo možno aj bude. Nesledujem zápasy Realu, ale som rada, že brat ako madridista nie je zaslepený a vidí aj to, čo by si hrdí fanúšikovia nikdy nepriznali.
Lukas911 2020-07-06 16:26:03
Ked to vidi uz aj fanusik madridu, tak to je tak do oci bijuce ako pozeranie sa do slnka na prave poludnie. Barto by namiesto ociernovania vlastnych hracov a konkurentov mal investovat do vysetrovania prepojeni realu na komisiu rozhodcov
2020-07-06 16:20:40
Vie niekto ako moc do minulosti moze byt situacia preskumavana cez var?
2020-07-06 17:16:13