FC Barcelona, klub založený v roku 1899 Joanom Gamperom, si stále medzi svojimi priaznivcami zachováva silnú ideológiu a spoločensko-politické presvedčenie, ktoré sa formovali počas vzniku tohto klubu. 

V španielčine existuje jeden krátky aforizmus „A camino largo, paso corto“, čo v preklade znamená ,,dlhá cesta, krátky krok.” V roku 1899 položila malá skupina cudzincov prvý pomyselný kameň pri budovaní katalánskeho veľkoklubu. Bol to malý krok v dlhodobom horizonte, ktorým sa zaviedla avantgardná futbalová filozofia a vypestovala sa kolektívna identita katalánskeho obyvateľstva. 

História FC Barcelona sa vyvíjala duálnym smerom - prvým, ako značka futbalu a tým druhým ako hlboko zakorenená vernosť katalánskemu nacionalizmu. FC Barcelona sa vyvinula ako pevnosť na obranu katalánskeho nacionalizmu, kultúry a nezávislosti. Navyše došlo k uskutočneniu viacerých sprisahaní proti aristokratickým, pravicovým režimom. História, ktorú vnímame, sa obmedzuje na veľké centrá moci. Dejiny Katalánska a Barcelony sú príkladom desaťročí útlaku a spoločensko-politických vzbúr. 

Temné dejiny poznačené vládou Franca zatienili celé Katalánsko a aj jeho klub. Panovanie Franca bolo skutočne bezprecedentným obdobím v histórii klubu. Je však dôležité pochopiť pôvod a základy tejto spletitej politiky. 

11. september 1794 bol posledným dňom obliehania Katalánska, po tom ako Filip V. anektoval provinciu, zrušil pôvodné inštitúcie a zakázal katalánsky jazyk na školách. Išlo o zosadenie katalánskej národnosti a identity z trónu. Po dobe francúzskych invázií a šľachtických pravidiel sa v polovici 19. storočia stalo Katalánsko priemyselným centrom vďaka politickej industrializácii španielskou vládou. 

V meste sa rozmáhalo množstvo podnikov, čo spôsobilo prudký nárast proletárskeho obyvateľstva  zamestnaného v týchto spoločnostiach. Barcelona v tomto období zaznamenala veľký počet povstaní, ktoré sú súhrnne známe ako “bullangues”, ktoré spôsobovali vážne nepokoje v rôznych odvetviach katalánskej spoločnosti. Robotnícka trieda sa začala vzmáhať proti tyranskému kráľovstvu. 

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2020-09-07 20:15:30
Myšlienka més que un club sa s príchodom Rosella a Bartomeua vytratila rýchlejšie ako eurofondy za vlády Smeru.
MINH0 Premium 2020-09-08 13:07:31
:D :D no neviem kto bol rýchlejší
joker222 2020-09-08 14:00:28
To máš pravdu SMER to sú šamani :D
8JK8 Premium
2020-09-07 20:47:50
Po tom čo sa deje v posledných rokoch sa mi zdá že si heslo viac než len klub interpretuje každý po svojom
2020-09-12 12:07:13
Keby náhodou niekoho táto téma zaujímala viac, tak napísal som na túto tému moju diplomovu prácu ;) kľudne zazdielam ak by niekto chcel :)
XTommy39 Premium
2020-09-25 20:31:07
Ale pekny clanok :-) pre nas cules radost citat.