Mnozí se divili, proč je do španělské reprezentace povolán zrovna Eric García, který v Manchesteru City prakticky nehraje. Jenže Luis Enrique věděl, co dělá. Obránce odehrál všechny 3 reprezentační zápasy a patřil k nejlepším hráčům španělského výběru.

„Případ Erica Garcíi není normální,” řekl ve středu na tiskové konferenci po utkání s Kosovem Luis Enrique. Bývalý kouč Barcelony využil stopera Manchesteru City ve všech 3 kvalifikačních utkáních, a to i přes to, že se na začátku repre srazu okolo Garcíi vznášely pochybnosti. Proč byl povolán právě on, když za svůj klub stěží nastupuje? Jak se ale ukázalo, Lucho přesně věděl, co dělá. Katalánský obránce se sice nyní vrací do Anglie, kde zřejmě zase nastupovat nebude, pozvánku na letní Euro má ale rezervovanou již teď.

„S Ericem jsme zariskovali, protože se svůj tým moc nehraje. Ale věřili jsme v něj. I když předtím nehrál, opět dokázal zahrát svůj vysoký standard. Je velmi inteligentní, na hřišti působí vyspěleji, než by odpovídalo jeho věku (20). Je velmi schopný, máme v něj velkou důvěru,” komentoval dál situaci Lucho.

Hlavním důvodem, proč Garcia v City nehraje, je to, že od příští sezony již v Anglii působit nebude. To bylo prakticky jasné od začátku sezony, Barcelona ale neměla na jeho zaplacení, tudíž po roku čekání se vrátí do Katalánska zadarmo. „City s ním chtělo prodloužit smlouvu, ale on se zjevně rozhodl odejít,” potvrdil Luis Enrique. „My jsme ovšem rádi, že můžeme mít takové hráče v kádru. Již teď diriguje obranu, vede ji, komunikuje s ostatními, je chytrý a ví, kdy se jak do hry zapojit. V těchto 10 dnech potvrdil svou úroveň,” řekl pochvalně trenér La Rojy.

V tomto kalendářním roce nastoupil za Manchester k celým 90 minutám pouze 2x: v FA Cupu proti Swansea a Cheltenhamu. V Premier League naskočil pouze 15. března do utkání proti Fulhamu, a to ještě jen na 15 minut. Přesto se chová naprosto profesionálně, navíc je stále v dobré fyzické kondici. To za reprezentaci odehrál 266 minut, nikdo jiný si za Španělsko více minut nepřipsal. Odehrál tak všechny tři zápasy (proti Řecku, Gruzii a Kosovu), pouze v posledním zápase jej vystřídal na závěrečných 5 minut Sergio Ramos.

Celkem si Eric připsal 344 přihrávek, hned 329 z nich našlo svého adresáta (přesnost 95,6 %). Velmi dobrý je na balonu a jeho schopnost vyvézt míč z obrany dopředu je jeho velkou předností. V těchto 3 zápasech si navíc připsal je jediný faul – dobrá poziční hra a předvídání mu tak umožňují bránit natolik kvalitně, aniž by svůj tým nějak ohrožoval zbytečnými fauly.

Za Luchův reprezentační výběr tak má na kontě již 7 zápasů. Základní sestavu neopustil od výhry 6-0 nad Německem v Lize národů, kdy se zranil kapitán týmu Ramos. Následující koncovka sezony tudíž bude pro odchovance La Masie možná kariérně stěžejní, kromě účasti na Euru jej čeká přestup do Barcelony. Po prosezené sezoně u Citizens se tak konečně blýská na lepší časy.