Mesto Barcelona povolilo katalánskemu klubu práce na projekte Espai Barça. Realizácia projektu môže začať už po skončení tejto sezóny. FC Barcelona odohrá sezónu 2023/24 na olympijskom štadióne Montjuïc a v sezóne 2024/25 sa vráti na Camp Nou, kde bude pre divákov k dispozícii 50% kapacity štadióna. Práce majú byť ukončené v sezóne 2025/26.

Starostka Barcelony Ada Colau a prezident FC Barcelona Joan Laporta sa včera zúčastnili tlačovej konferencie na Úrade mesta Barcelony po tom, ako Komisia mestskej rady schválila licenciu na prestavbu Camp Nou. Na tlačovke boli prítomní aj:

- Janet Sanz | námestníčka starostky pre ekológiu, mestské plánovanie, infraštruktúru a mobilitu
- Jaume Collboni | námestník starostky pre ekonomiku, zamestnanosť, konkurencieschopnosť a financie
- Elena Fort  | viceprezidentka FC Barcelona pre inštitucionálne záležitosti
- Jordi Llauradó | riaditeľ Espai Barça

Riadiaci výbor mesta Barcelona definitívne schválil stavebné povolenie pre projekt Espai Barça. Na základe toho povolenia sa stavebné práce môžu začať už v júni po skončení prebiehajúceho ročníka. Prvotným cieľom bude rekonštrukcia prvej a druhej tribúny, technologickej zóny, okolia štadióna a vonkajšej urbanizácie. Práce na Camp Nou budú pozostávať z demolácie dodatočnej konštrukcie tribúny Gol Sur, na ktorej sa okrem iného nachádzalo aj Zdravotnícke centrum. Taktiež sa zrenovuje, vylepší a dokončí vysielací systém.

Z technologického hľadiska sa plánuje inštalácia nových telekomunikačných prípojok, premiestnenie dátového centra, vytvorenie špeciálnej miestnosti pre obsluhu vnútornej telekomunikačnej infraštruktúry a inštalácia nových prípojok pre televízny komplex, teda zastávku pre prenosové vozidlá. Aktivity budú prebiehať aj v okolí štadióna. Práce budú zahŕňať uzatvorenie vedľajšieho parkoviska, výstavbu nového inteligentného centrálneho skladu a informačného priestoru pre socios, ako aj opätovnú výsadbu a starostlivosť o stromy. Napokon, pokiaľ ide o úlohy súvisiace s Modifikáciou všeobecného metropolitného plánu (MPGM), ktorý je už v procese realizácie, sú plánované aj urbanistické práce na uliciach Menéndez a Pelayo a začatie demolačných prác v budove patriacej klubu na ulici Les Corts.

Ako pred niekoľkými týždňami oznámil prezident Joan Laporta, vzhľadom na neistotu spôsobenú vojnou na Ukrajine, najmä s ohľadom na rastúce ceny materiálov a ich dodávok, bolo rozhodnuté zaviesť princíp predbežnej opatrnosti, minimalizovať riziká a chrániť príjmy v nadchádzajúcej sezóne, no s čo najmenším dopadom na harmonogram prác. Z tohto dôvodu je demolácia tretej tribúny naplánovaná na leto 2023, čo pomôže získať čas zoči-voči súčasnej neistej cenovej situácii a zaručí prakticky plnú kapacitu Camp Nou na budúcu sezónu. Demolácia by znamenala hrať zápasy v sezóne 2022/23 s kapacitou zníženou na 50%. Zmena harmonogramu zapríčiní, že demolácia tretej tribúny na Camp Nou sa časovo zhoduje s presunom FC Barcelona na olympijský štadión Montjuïc. Vedenie klubu a mestské zastupiteľstvo v súčasnosti pracujú na doladení podmienok tohto presunu, čo bude znamenať predĺženie prác o niekoľko mesiacov, maximálne pol roka. Ukončenie týchto prác sa odhaduje na rok 2025/26.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2022-04-29 11:06:41
Aleluja. Tak snáď sa konečne dočkáme aj nejakých reálnych činov na Espai Barca a nebude to len na papieri.
Marian Premium
2022-04-29 15:05:19
Je dosť pravdepodobné, že zvýšené ceny za stavebný materiál len tak rýchlo neklesnú a 1,5 mld nebude stačiť.
sid1 2022-04-29 18:06:26
veru, velka skoda, ze sa toto nestihlo pocas corony. V tomto to Real ako vacsinu svojich biznis veci zmakol na jednotku
Ronaldolike 2022-05-01 01:20:14
Real ma vo vsetkom navrch oproti 8arce nie len biznis veci