İlkay Gündoğan je podľa medializovaných informácií po Iñigovi Martínezovi druhým zrealizovaným prestupom Barcelony pred sezónou 2023/24. Nemec príde do katalánskej metropoly po plodnom pôsobení v Manchestri City Pepa Guardiolu, ktoré bolo korunované veľkolepým triumfom. Ariel Ruya z denníka La Nación sa nedávno rozhodol pozrieť na profil Nemca s tureckými koreňmi a opísať jeho doterajší príbeh.

İlkay Gündoğan je hviezda. Skutočná hviezda: hrá, behá, kričí. Vo veku 32 rokov je hviezdou najlepšieho tímu na svete, Manchestru City. Vždy v tieni hviezd ako Håland, Mahrez, Foden, Grealish, De Bruyne a mnohých ďalších; tiež Julian Álvarez. Turek, Nemec, stredopoliar, falošný útočník: muž narodený v Gelsenkirchene sa skladá z niekoľkých rôznych životov. Má všetko: opäť vyhral Premier League a (konečne) finále Ligy Majstrov, ale aj tak nie je vždy šťastný.

"Stále mám nočné mory o škole. Nežartujem. Dokážem sa zobudiť obliaty studených potom pri pomyslení na staré skúšky. Moji rodičia vyrastali v Turecku a v tureckej kultúre panuje veľká úcta k starším. Ani jeden z mojich rodičov školu nedokončil. Nikdy nemali také vzdelanie, aby si mohli nájsť dobre platenú prácu. Takže keď sme s bratom začali chodiť do školy, chceli sa uistiť, že z nej budeme mať čo najviac," povedal kedysi. Nie vždy sa mu to podarilo: keď prišiel domov, bol príliš vystrašený, keď videl prísne tváre svojej matky, kuchárky v reštaurácii, a svojho drsného otca, vodiča nákladného auta pre pivovarnícku spoločnosť.

Život, ktorý vysvetľuje, kto je. Život na boj s veternými mlynmi. Jedna anekdota ho vykresľuje v plnej kráse, keď bol vymodelovaný na obraz a podobu Jürgena Kloppa, trénera a dôverníka: "Keď som prišiel do Dortmundu, myslel som si, že som pripravený na všetko. Mýlil som sa. Nikdy nezabudnem na to, čo sa stalo. Hľadal som si v meste byt a počul som, ako o mne niektorí ľudia hovoria. Povedali mi: "Videli ste jeho meno? Gündoğan... Je to Turek, naozaj si myslíte, že si to môže dovoliť?". Keď som im povedal, že som futbalista, ich tón sa úplne zmenil. 'Pane, poďte ďalej, pozrite sa. A títo ľudia boli tiež prisťahovalci! Bolo to také smutné..."

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Diskusia

2 komentáre
2023-06-23 08:36:23
Je to turecko-nemecký uberfutbalista.
2023-06-23 13:13:49
Mnohí bojujú s tým, že ich meno po rodičoch z inej krajiny bije do očí v krajine, v ktorej vyrastali. Okrem Zlatana...tam sa hovorí, že Švédsko nie je úplne Zlatan a ani Bosna nie je úplne Ibrahimović.