Príchod Ilkaya Gündoğana do Barcelony má mnoho dôsledkov. Nepochybne bude mať vplyv aj na Gaviho, ktorý tiež hrá v strede poľa. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, či transfer Gündoğana 18-ročnému hráčovi skôr uškodí alebo pomôže.

Albert Blaya z Relevo zdôrazňuje, aká dôležitá bude výchovná úloha bývalého zverenca Pepa Guardiolu. Každý tím potrebuje skúsených hráčov, od ktorých sa môžu mladí učiť, a Barcelona ich má po odchode Sergia Busquetsa a Jordiho Albu čoraz menej. Gavi ešte nie je hotový produkt a veľmi potrebuje okolo seba hráčov, ktorí mu ukážu cestu, dajú dobrý príklad, naučia ho určitému správaniu na ihrisku. Najmä preto, že, ako spomenul Robert Lewandowski v rozhovore s Tomaszom Ćwiąkałom, Xavi pravdepodobne nepristupuje tak detailne k školeniu futbalistov. S Gündoğanovým príchodom bude mať Gavi vedľa seba  veterána, ktorý v posledných rokoch spolupracoval s Pepom Guardiolom a za ten čas vniesol do jeho futbalového remesla nové aspekty. Nemec sa o to všetko bude môcť podeliť.

Pohľad na veterána

Čo môže Gündoğan ukázať Gavimu? Predovšetkým to, čo sa v športovom jazyku často formuluje ako "lepšie je stáť chytro, ako hlúpo bežať". V prípade Gaviho ide o to, aby stál umne na správnych miestach a držal pozíciu, keď si to situácia vyžaduje. Ovládanie emócií. V tomto smere je ťažké nájsť lepší príklad ako Gündoğan. Odchovancovi Barcelony navyše v minulej sezóne chýbal ďalší rozvoj v oblasti preberania väčšej zodpovednosti za loptu - jej rozohrávania a vytvárania príležitostí. Áno, Gavi priniesol na ihrisko veľa energie a prispel k zlepšeniu pressingu, ale očakávania od neho boli vyššie. Najmä preto, že bol tvorcom hry v mládežníckych tímoch. Bez toho bude jeho prínos pre tím obmedzený.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Diskusia

3 komentáre
2023-06-25 07:32:42
Už aj s Gavim je nespokojnosť? Ak takto Xavi by rozmýšľal, zle dopadne. A Gundogan nemá chyby? Už sme mali plno takých a nevedeli sme sa ich zbaviť. Gundo je tesne nadpriemerný, nič zvláštne pokiaľ ide o kľučky, rýchlosť, strely. Tak čo, iba postaviť sa vie dobre? V poslednom čase dal dva góly a hneď sú superlatívy, pritom išlo o náhody. To sú také slepé laické pohľady
2023-06-25 08:06:24
Gundo hral posledných 3 sezónach úžasné kde ho Pep postavil tam zahral skvelé a taktiež nestráca len tak loptu takže pre nás ideálny futbalista do stredu pola