Madridský denník Marca predstavil rebríček klubov, ktoré dostávajú najviac peňazí za reklamu na svojich dresoch. Prvé dve miesta obsadili Barcelona a Real Madrid.

Denník na úvod vysvetľuje, že kluby v Španielsku môžu mať na svojich dresoch až päť sponzorských miest. Nie všade je to však tak, napríklad v Taliansku je limit štyri. Prečo teda tímy vo všeobecnosti nemajú na svojich dresoch viac sponzorov? Pretože dostávajú viac peňazí od jednej spoločnosti za exkluzivitu. Podľa odhadov značky je Barcelona druhá na svete, pokiaľ ide o príjmy z tohto odvetvia. Barça dostáva 105 miliónov od "technického sponzora", ktorý sa stará o výrobu dresov - Nike. Okrem toho Katalánci zinkasujú 70 miliónov aj od svojho hlavného sponzora Spotify a 8 miliónov za umiestnenie značky Ambilight TV na rukávy dresov.

S vyššími príjmami môže počítať len Real Madrid. Los Blancos dostávajú 120 miliónov od Adidas, čo je rozdiel oproti Barcelone, ktorá už mimochodom mala s Nike rôzne problémy. Letecká spoločnosť Emirates platí Realu rovnakú sumu ako Spotify Blaugranas, ale za to Real nemá na rukáve meno žiadneho sponzora. Za nimi nasledujú PSG, Manchester City a Manchester United. Marca tiež dodáva, že iba posledný menovaný klub sa v počte predaných dresov vyrovná Barcelone a Realu.

Za zmienku stojí, že Manchester United bude od sezóny 2024/2025 spolupracovať so spoločnosťou Qualcom Technologies, vďaka čomu klub získa od sponzorov celkovo viac ako 173 miliónov eur. Najviac za reklamu na rukávoch dostane PSG, ktorý po príchode Lea Messiho do klubu podpísal zmluvu s platformou GOAT v hodnote 18 miliónov eur. Marca zdôrazňuje, že Chelsea zatiaľ nepodpísala zmluvu s hlavným sponzorom, ale pravdepodobne dostane približne 60 miliónov eur od Riyad Air alebo Inifinite Athlete.

zdroj: marca.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2023-09-17 11:38:22
To som nečakal.
Čakal som se kluby z PL budú na tom lepšie ako my
2023-09-17 12:57:02
keď máme tak super príjem prečo máme také finančné problémy ? :D