Jasper Cillessen

Jasper Cillessen s trofejou pre víťaza Copa del Rey

 

Vizitka hráča:

Celé meno: Jacobus Antonius Peter Cillessen
Dátum narodenia: 22. apríla 1989
Miesto narodenia: Nijmegen,  Holandsko
Národnosť:  holandská
Výška: 185 centimetrov
Pozícia: brankár
Silnejšia noha: pravá
Číslo dresu: #13
V klube od: 25. augusta 2016
Zmluva do: 30. júna 2021  
Výkupná klauzula: 60 miliónov eur
Agent: SEG - SPORTS ENTERTAINMENT GROUP
Sponzor: adidas

 

Životopis:

Holandský gólman má na brankára postavu ušitú presne na mieru. Navyše disponuje skvelými schopnosťami rozohrávky a má úžasné reflexy, takže nie je záhadou, prečo si ho Barcelona vyhliadla ako rezervného brankára. Široká verejnosť a hlavne fanúšikovia Kataláncov ho právom považujú za brankára svetovej kvality, ktorý by si našiel miesto v nejednom špičkovom európskom mančafte.

Jasper sa narodil 22. apríla 1989 v Nijmegene, pričom vyrastal v priľahlom Groesbeeku. Vo veku 7 rokov sa pridal do akadémie klubu De Treffers, pričom o 5 rokov neskôr si ho vyhliadol prvý veľký klub, NEC Nijmegen. Následne v roku 2008 podpísal prvý profesionálny kontrakt s týmto holandským celkom a začal chytávať v jeho rezerve. O dva roky na to však mladík podpísal predĺženie kontraktu o ďalšie dva roky, pričom práve v tomto období prišla jeho prvá veľká šanca na seniorskej úrovni.

28. augusta 2010 kvôli zraneniu vypadol z hry prvý brankár Gábor Babos. Do bránky sa teda postavil vtedy ešte len 21 ročný Jasper, ktorý vychytal remízu s SC Heerenveen (2-2) a súčasne bol vyhlásený hráčom zápasu. Cillessen sa svojej šance chytil pevne a hoci sa Babos vrátil po zranení späť do hry, Jasper ho už do bránky nepustil. Ba čo viac, prišla opäť ponuka na predĺženie spolupráce a tak sa mladík upísal svojmu klubu až do roku 2014. Na konci sezóny 2010/11 navyše obdržal cenu Gelderland player of the year.

V lete roku 2011 následne vstúpil do jeho života Ajax Amsterdam, ktorého ponuka 3 milióny eur stačila na to, aby presvedčila Nijmegen k mladíkovmu predaju. Za klub z hlavného mesta Holandska debutoval 21. septembra 2011, pričom sa podieľal na víťazstve svojho tímu (3-1) v pohári KNVB proti celku VV Noordwijk. Jasperov prienik do prvého tímu však trval ešte dva roky, keď si jeho potenciál všimol Frank de Boer a dal mu šancu presvedčiť o svojich kvalitách svet futbalu.

Najväčší prestup svojej kariéry však na holandskú reprezentačnú jednotku ešte len čakal. 25. augusta 2016 kývol na ponuku katalánskej Barcelony, ktorá jeho služby získala dokopy za 15 miliónov eur a urobila z neho svoju brankársku dvojku. Debut za jeden z najlepších klubov sveta si Jasper odkrútil takmer ihneď, keď zažil krst ohňom iba po troch tréningových jednotkách v novom mančafte. Na svoj prvý zápas v novým farbách však nebude spomínať dvakrát šťastne, keďže z piatich pokusov Deportiva Alavés inkasoval hneď dva góly, čo znamenalo prehru (1-2).

Doterajšia kariéra:

Mládežnícka

Sezóna Klub
1996 - 2001  De Treffers
2001 - 2010  NEC

 

Seniorská:

Sezóna Klub
2010 - 2011   NEC
2011 - 2016 Ajax Amsterdam
2016 -  Barcelona

 

Reprezentácia:

Cillessen bol oporou reprezentácie už v mladších kategóriách. V októbri 2010 bol povolaný do národného tímu Holandska U-21, pričom neskôr si zachytal aj v kvalifikácii na šampionát UEFA European U-21 proti Ukrajine.

Po prelomovej sezóne 2010/11 sa však veci dali do pohybu. Jasper bol prvýkrát povolaný do seniorského národného tímu na priateľské zápasy proti Uruguaju a Brazílii. 7. mája 2012 bol navyše v nominácii na UEFA Majstrovstvá Európy 2012, pričom bol jedným z mála hráčov, ktorí v tej dobe ešte nenastúpili v drese holandského národného tímu.

Tá chvíľa prišla 7. júna 2013 pod taktovkou Luisa van Gaala v zápase proti Indonézii (3-0), pričom v spomínanom stretnutí v bránke nahradil svojho klubového kolegu, Kennetha Vermeera. Následne si stihol ešte zachytať na FIFA Majstrovstách sveta v roku 2014, kde nastúpil s jednotkou na drese a vychytal aj pamätné víťazstvo proti Španielsku (5-1).

Úspechy: 

Klubové

Ajax Amsterdam

  • 3x majster holandskej Eredivisie
  • 1x Johan Cruijff Shield

Barcelona

  • 2x víťaz Copa del Rey
  • 1x víťaz španielskej La Ligy

Reprezentačné

 Holandsko

  • 1x tretie miesto FIFA Majstrovstvá sveta 2014

Individuálne

  • 1x Gelderland hráč roka
  • 1x Gillette hráč roka
  • 2x AFC Ajax hráč roka