Nélson Semedo

 

Vizitka hráča:

Celé meno: Nélson Cabral Semedo
Dátum narodenia: 16. novembra 1993
Miesto narodenia: Lisabon,  Portugalsko
Národnosť:  portugalská,  kapverdská
Výška: 178 centrimetrov
Pozícia: pravý obranca
Silnejšia noha: pravá
Číslo dresu: #2
V klube od: 14. júla 2017
Zmluva do: 30. júna 2022
Výkupná klauzula: 100 miliónov eur
Agent: Gestifute
Sponzor: Nike

 

Životopis:

Portugalský bek je rýchlym, útočným, no hľavne zodpovedným krajným obrancom, na ktorého sa môže spoľahnúť takmer každý tím. Vďaka svojej atletickej postave a rýchlym nohám je postrachom pre súperových bekov, ktorí musia vynaložiť veľké úsilie na to, aby boli koncentrovaní počas celej hracej doby. Nélson navyše vyniká hlavne v bránení a má skvelú techniku, čo ho predurčuje k pôsobeniu vo farbách blaugrana.

Nélson Semedo sa narodil 16. novembra 1993 v portugalskom Lisabone, pričom svoju kariéru započal v mládežníckych štruktúrach tímu Sintrense. Tam stihol debutovať už ako 17-ročný, pričom ihneď na seba strhol pozornosť viacerých veľkoklubov pôsobiacich v portugalskej najvyššej súťaži.

Práve vtedy do jeho života vstúpila Benfica a 12. januára 2012 sa mladík presunul práve do jej preslávenej akadémie a podpísal zmluvu na nasledujúcich päť sezón. Ďalšiu sezónu následne strávil na hosťovaní v C.D. Fatíma, ktorá v tom čase pôsobila až v tretej divízii.

Nélson sa po sezóne vrátil späť do Benficy, pričom začal pôsobiť v jej rezervnom tíme v druhej lige a svoj profesionálny debut si odbil 10. augusta 2013 pri remíze s celkom Trofense. Po takmer 60-ich zápasoch bol navyše mladík pasovaný za dlhodobú náhradu pomaly starnúceho Maxiho Pereiru.

Práve po Pereirovom odchode Semedo predĺžil svoj kontrakt až do roku 2021, pričom sa automaticky pripojil k prvému tímu. Svoj debut za slávnu Benficu si teda odkrútil 9. augusta 2015, pričom sa len prizeral prehre so Sportingom Lisabon (0-1) v súťaži Supertaça Cândido de Oliveira. Nasledujúci týždeň však dostal šancu opäť, pričom sa mu podarilo dokonca skórovať pri víťazstve proti Estorilu v Primeira Liga (4-0).

Ďalšie týždne/mesiace sa niesli v znamení udomácňovania sa v prvom tíme, pričom v októbri ho pri plnení reprezentačných povinností postihlo zranenie kolena, ktoré ho vyradilo takmer na dva mesiace. Do zápasového kolotoča sa obranca následne vrátil až v januári, pričom za ten čas mu jeho miesto ukradol André Almeida a tak sa mladík porúčal späť do rezervy.

V sezóne 2016/17 si následne vybojoval svoju pozíciu späť a stal sa tretím najvyužívanejším hráčom pri rekordnej štvrtej obhajobe ligového titulu za sebou. Darilo sa mu však na všetkých frontoch, keď skóroval aj v UEFA Lige Majstrov proti Besiktasu (3-3) a hral kľúčovú rolu aj vo finále Taça de Portugal, pričom následne bol odmenený ocenením za najväčší objav sezóny portugalskej ligy.

Na svoj veľký prestup však nečakal veľmi dlho. V lete roku 2017 si jeho schopnosti poistila Barcelona, ktorá zaňho neváhala zaplatiť 30.5 milióna eur a hráč podpísal v Katalánsku 5-ročný kontrakt. Svoj debut za nový klub si odkrútil 16. augusta 2017 v odvetnom zápase španielskeho Superpohára, ktorý však Barcelona prehrala (0-2).

Doterajšia kariéra:

Mládežnícka

Sezóna Klub
2008 - 2011  Sintrense

 

Seniorská

Sezóna Klub
2011 - 2012   Sintrense
2012 - 2015 Benfica B
2012 - 2013   Fátima (hosť.)
2015 - 2017 Benfica
2017 - Barcelona

 

Reprezentácia:

Hoci má Nélson aj kapverdské občianstvo, 2. októbra 2015 bol povolaný do portugalskej reprezentácie kvôli kvalifikácii na UEFA EURO 2016 proti Dánsku a Srbsku. Svoj prvý štart si odbil práve v zápase proti Srbsku v Belehrade, kde jeho tím triumfoval (2-1). Následne si ho tréner vybral aj do nominácie FIFA Pohára Konfederácií 2017, kde sa v poslednom zápase skupiny podieľal svojim výkonom na víťazstve proti Novému Zélandu (4-0).

Úspechy:

Klubové

Benfica 

  • 2x majster portugalskej Primeira Liga
  • 1x víťaz Taça de Portugal
  • 1x víťaz Taça de Liga
  • 1x víťaz Supertaça Cândido de Oliveira

Barcelona

  • 1x víťaz Copa del Rey
  • 1x víťaz španielskej La Ligy

Reprezentačné

 Portugalsko

  • 1x tretie miesto FIFA Pohár Konfederácií

Individuálne

  • 1x LPFP objav sezóny Primeira Liga
  • 1x UEFA Liga Majstrov - Najlepšia zostava objavov súťaže