10. květa 1989 v Bernu získala Barca Pohár vítězů pohárů po vítězství s italskou Sampdorií 2-0. Toto vítězství bylo předehrou toho, co se stalo o tři roky později ve Wembley, kde Blaugrana získali svůj první Evropský pohár proti stejnému týmu.

Byla to první sezóna Johana Cruyffa na lavčce Barcelony a Barca na svém kontě neměla žádný evropský titul. Najednou ale Barca dosáhla úspěchu. Dostala se do finále Poharu vítězů pohárů přes Fram Reyjkjavik, Lech Poznaň, Aarhus a Sredets Sofia.

Příležitost vyhrát tento titul byla z několika důvodů unikátní. Finále se hrálo na starém stadionu Wankdorf, kde Barca v roce 1969 prohrála ve finále Evropského poháru s Benficou Lisabon. O tři roky dříve, v roce 1986, sehrála Barca po smutné prohře v dalším finále Evropského poháru proti Steue Bukurešť, které se hrálo v Seville. Určitě byl čas na odplatu.

Kapitán José Ramon Alexanko si byl dobře vědom toho, že se Barce před nedávnou dobou nepodařilo ve finále uspět a před zápasem se k tomu i vyjádřil: "Stále si vzpomínám na mnoho dětí, které se vracely ze Sevilly se slazami v očích. To se tady nestane, přijeli jsme sem vyhrát a cesta zpět bude ta nejšťastnější za posledních 10 let."

Alexanko měl pravdu. 20 000 fanoušků Barcy v hledišti stadionu Wankdorf bylo v euforii. Zápas začal s jasnými taktickými formacemi: Sampdoria s klasickou formací 4-4-2 a Barca s neobvyklým, novým rozestavením 3-1-3-3. Barca otevřela skóre už ve 4. minutě zásluhou Julia Salinase a vše šlo podle plánu. Přestože Italové byli velice aktivní směrem vpřed, tak Barca utkání kontrolovala. 12 minut před koncem vstřelil druhý gól Katalánců Lopez Rekarte a potvrdil vítězství Barcy.

Toto jsou hrdinové, kteří začali slavnou éru Dream Teamu - Zubizarreta, Aloisio, Alexanko, Milla (Soler, 59'), Urbano, Amor, Lineker, Eusebio, Julio Salinas, Roberto. and Begiristain (Lopez Rekarte, 73').