Berúc do úvahy veľkosť a úroveň FC Barcelona, nie je žiadnym prekvapením, že hráči sa niekedy tejto príležitosti zľaknú. Hrať za jeden z najúspešnejších európskych klubov so sebou prináša obrovskú výzvu.

Nech už hovoríme o tlaku z účinkovania na celosvetovej scéne alebo o nesmierne veľkých očakávaniach zo strany fanúšikov, uspieť tu dokázali vždy len tí najlepší. Hoci si Barcelona vychovala množstvo skvelých futbalistov, nevyhýba sa ani nákupom. Z času na čas tu nájdeme takých, ktorým sa síce prestupom na Camp Nou splnil životný sen, no veľa vody nenamútili. Portál Sportskeeda.com prináša tri mená, ktoré tento krok trpko oľutovali.

Ibrahim Afellay

Keď sa Afellay v januári 2011 presťahoval z PSV Eindhoven do Barcelony za mizivú sumu 3 milióny eur, vládol všeobecný pocit, že sa týmto ťahom Kataláncom podarilo niečo naozaj výborné. Mladý talentovaný hráč takmer zadarmo. Po príchode do Španielska by sme však len márne hľadali toho vysokohodnoteného holandského mladíka, ktorý si podmanil široké publikum. Za jeho neúspech sa podpísali problémy so zraneniami, zjavný nedostatok dôvery Pepa Guardiolu a konkurencia v podobe Davida Villu a Pedra. Pri spätnom pohľade je jednoduché povedať, že Barcelona rozhodne nebola takým miestom v jeho kariére, kde by sa ďalej rozvíjal, skôr ho pribrzdilo. V 35 zápasoch strelil iba dva góly a neskôr jeho kroky smerovali do Stoke City.

André Gomes

Najnovším príkladom hráča, ktorý nedokázal naplniť očakávania, je André Gomes. Do Barcelony prišiel za 37 miliónov eur a jeho prestup bol celkom prekvapujúci. Aj napriek veľkej dôvere a trpezlivosti trénerov to však bolo na neho príliš a s obrovským tlakom sa nevyrovnal doteraz. O svojich pocitoch sa rozhodol prehovoriť pre magazín Panenka: "Na trávniku sa necítim dobre a nepredvádzam to, čo dokážem. Možno to nie je to správne slovo, ale vzhľadom na rastúci tlak sa rozpútalo peklo. S očakávaniami ostatných ľudí nemám problém, ale s vnútorným tlakom sa necítim dobre. Som možno priveľký perfekcionista, bývam veľmi sebakritický. Nikdy neakceptujem chyby." 

Zlatan Ibrahimović

Všade, kde bol, hviezdil -  to ale neplatilo v Barcelone. Po odchode z Interu Miláno za, v tej dobe šialených, 69 miliónov eur zahájil Švéd novú etapu na Camp Nou. Veci sa však dramaticky zhoršili, keď bol Leom Messim vytlačený zo svojej pozície. "Začalo to dobre, no potom chcel hrať Messi uprostred, nie na krídle, takže sa systém zmenil zo 4-3-3 na 4-5-1. Nemal som viac na ihrisku slobodu, ktorú som potreboval k úspechu," prezradil hráč vo svojej autobiografii  'Ja som Zlatan'. Do oka si nepadol ani s Pepom Guardiolom, a tak po roku odišiel. 

zdroj: sportskeeda.com

foto: sportskeeda.com

Komentáre

emiliano

16
2018-06-16 10:42:29

Pravou príčinou bola Ibrova povaha, to nepovie. Keď odišiel z Ajaxu, hráči oslavovali, to je známe. V Barci chcel dominovať v šatni i na ihrisku a Pep má rád kamarátske vzťahy. Údajne sa preto zbavil aj Harta v City. Nedodržoval ani pravidla v zmluve ohľadom používania áut cestou na tréning a zápasy (Audi), ktoré dodržujú všetci, aj Messi, raz prišiel na Ferari. Z podobných mentálnych dôvodov sa zbavil Pep aj Etoa. Ibra píše v knihe aj o svojom egu, vyrástol v robotníckej štvrti Malmo, plnej kriminality a to ho poznačilo. Ako futbalista je ok, ale na jeho mentalitu nie každý má žaludok.

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.