Ako svätý Juraj zabil draka a zachránil princeznú...

Drak predstavuje v rôznych kultúrach buď dobro – kde vystupuje ako strážca, silný a múdry alebo zlo – kde vystupuje ako nemilosrdné monštrum s nenásytným hladom. V Barcelone nájdete 400 dračích zobrazení v rôznych vyhotoveniach. Niektoré s krídlami, veľkými čeľusťami a pazúrmi, niektoré menej strašidelné, bez nôh či krídel. Čo všetko sa za tým ukrýva? Poďme to zistiť.

Legenda

Svätý Juraj a drak: Táto legenda je jedna z najznámejších v Katalánsku a v Anglicku. Rovnako ako Anglicko aj Katalánsko uchováva príbehy o svätom Jurajovi, ktorý je ich patrónom od roku 1456. Napriek tomu, že neexistujú žiadne historické pramene, ktoré by skutočne preukázali jeho existenciu, odkazy sa datujú až do 3. storočia. Svätý Juraj sa narodil v Kapadócii, bol to rímsky vojak gréckeho pôvodu a člen pretoriánskej stráže pre rímskeho cisára Diokleciána.

V 14. storočí vznikla legenda o zabíjaní drakov. V Kapadócii sa objavil hrôzostrašný drak, ktorý napadol celé kráľovstvo a ohrozoval obyvateľov. Obyvatelia mu zo strachu pred tým, že ich zožerie každý deň obetovali dvoch baránkov, no keď sa im minuli zvieratá, rozhodli sa obetovať ľudí. Ako prvú chceli obetovať princeznú. Legenda hovorí, že svätý Juraj zachránil princeznú z pazúrov strašidelného draka tým, že ho zabil svojím oštepom. Z krvi, ktorá sa liala z rany vyrástla krásna červená ruža. Preto v Katalánsku (rovnako ako aj na Baleárskych ostrovoch a vo Valencii) na deň svätého Juraja 23. apríla sú ulice preplnené viac ako 2 miliónmi ruží a ľudia, ktorí tadiaľ prechádzajú kupujú ruže pre svojho partnera.

Článok je uzamknutý. Ak si chcete tento článok prečítať, musíte sa registrovať alebo prihlásiť.

Komentáre

Couthinha23

12
2018-11-07 17:17:08

Ďakujem za krásne informácie o Barcelone a video.

DreamTeam

10
2018-11-07 18:12:03

Petra veľmi pekné články poslednú dobu :)

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.