"Myslím si, že pre Barcelonu bude najlepšie, ak odíde, je to moje definitívne rozhodnutie. Nastal čas na zmenu." Postoj Pepa Guardiolu bol jednoznačný, manažér mal ambiciózne plány do budúcnosti a zaujal neoblomné stanovisko. "Všetci hráči, ktorí boli súčasťou minuloročného tímu, majú síce obrovskú kvalitu, ale vytvoriť tím okolo Deca, Ronaldinha a Eto'oa nie je našou prioritou. Naopak, plánujeme budúcnosť bez nich. Pokiaľ by boli vo svojich najlepších rokoch, bolo by to inak."

Leto 2008 bolo v Barcelone turbulentné. Nový tréner Josep Guardiola sa postupne rozlúčil s Decom, ktorý odišiel za desať miliónov eur za svojím bývalým manažérom Luizom Felipem Scolarim do Chelsea, aj Ronaldinhom, za ktorého neváhali zaplatiť predstavitelia AC Miláno dvadsaťpäť miliónov eur. Samuel Eto'o však o odchode nechcel ani počuť. I napriek obrovskému záujmu z Premier League či Serie A, spomeňme, koniec koncov, len United, Tottenham, Inter či AC, Kamerunčan ostal v Barcelone. Pep možno tvrdil, že rozhodnutia robí on, ale Eto'o dal jasne najavo, že jeho čas na Camp Nou sa ešte nenaplnil. Odhodlaný presvedčiť nového kouča o svojich kvalitách, útočník vstúpil do letnej prípravy, akoby to bola skúška, ktorá rozhodne o jeho budúcej kariére. 

Jeho snaha nevyšla navnivoč. "Keď som začínal, povedal som, že s ním nepočítam, ale rovnako tak som dodal, že k nemu budem pristupovať rovnako ako ku všetkým ostatným," povedal Guardiola pred začiatkom ligového ročníka. "Počas ostatných dvoch, troch týždňov, keď sme spolu pracovali, som bol s jeho výkonmi mimoriadne spokojný, môžem ho len chváliť. Jeho správanie a prístup na turné v Škótsku a v Spojených štátoch ma presvedčili o tom, že ostáva s nami."

Sezóna pre Guardiolu podľa jeho predstáv nezačala ani zďaleka, hneď v prvom kole jeho ekipa zaváhala s nováčikom z Numancie a následne len remizovala s Racingom Santander. Neubehli ani dva týždne a mladého manažéra už všetci spochybňovali, no Kataláncova odpoveď bola znamenitá. Azulgranas zareagovali devätnástimi víťazstvami z dvadsiatich duelov a od okamihu, keď v novembri poskočili na prvé miesto ligovej tabuľky, na tejto pozícii zotrvali až do konca ročníka. 

Eto'o zohrával v tíme úlohu stredného útočníka medzi Thierry Henrym a Lionelom Messim. Tento trident sa stal postupne jedným z najlepších v celej barcelonskej histórii a levím podielom prispel k rekordu v podobe 105-ich gólov v tridsiatich ôsmich dueloch, ktoré tím strelil. Messi skóroval 38-krát, Eto'o o dva razy menej a Henry 26-krát. 

Samuel sa prezentoval neuveriteľnou snahou a hral fantasticky. V októbri sa stal futbalistom, ktorý strelil najrýchlejší hetrik  histórie klubu, skórujúc trikrát za osemnásť minút pri výhre nad Almeríou. Do siete Valladolidu strelil dokonca hneď štyri góly. Kamerunčan mal povesť dobrého strelca už predtým, no teraz už nikto nepochyboval o tom, že je svetovou špičkou. Keď prekonal vo februári Betis, zaznamenal za Barcu už svoj stý presný zásah.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

danile

8
2019-08-07 07:53:32

Mal zostať, bol by užitočnejší ako Ibra

conquistador

11
2019-08-07 08:14:02

Na výmenu Eto´o plus 45 mil. EUR za Ibrahimoviča v živote nezabudnem. Najväčší prestupový v doterajšej histórii FCB. Samuel nemusel hviezdiť v každom zápase, ale bol enormne efektívny. Na strelenie gólu mu stačila jediná šanca a to je vo vyraďovačke LM na nezaplatenie.

conquistador

3
2019-08-07 08:14:37

... prestupový fail...

duneha

0
2019-08-07 17:03:57

Eto´a som mal vždycky rád, sympatický skromný týpek s trochu odstávajúcimi ušami, na ktorého nezabudnem. Bombardér ako sa patrí. K Ibrahimovičovi len toľko: arogantný týpek ale na druhej strane taktiež ostrostrelec ako vyšitý. Nikdy nezabudnem na gól ktorý dal Hartovi Švédsko - Anglicko, musím uznať, že krajší gól som nevidel.

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť.