Madridský denník AS sa zameral na zaujímavý problém FC Barcelona, o ktorom sa doteraz veľa nehovorilo. Ak nepočítame Lea Messiho, Kataláncom na trávniku chýbajú rôzni vodcovia. Sergio Busquets a Gerard Piqué sa na trávniku správajú ako kapitáni, ale ostatní hráči sa v momente, kedy môžu prevziať zodpovednosť, radšej držia v ústraní.

AS pripomína, že okrem spomínanej trojice istú zodpovednosť na seba preberajú aj Ter Stegen, Suarez a Vidal, ale bohužiaľ aj vtedy, keď by nemali. V Barcelone sa v tomto ohľade objavili veľké medzery. Interná štúdia v klube ukázala, že mužstvo by malo mať 5 druhov lídrov. Prvým lídrom je tkz. spoločenský líder, ktorý "vytvára dobrú pracovnú atmosféru vedúcu k učeniu a oddanosti". Túto záležitosť má v Barcelone pod palcom Sergio Busquets.

Druhý typom vodcu je psychologický, ktorý je "schopný zmeniť náladu v tíme". V tomto smere je však v mužstve Blaugranas ťažké nájsť nejakého hráča, ktorý by sa zhostil tejto úlohy, ale ak berieme do úvahy aspekt popoháňania mužstva dopredu v ťažkých chvíľach, môžeme poukázať na Gerarda Piquého. Ďalší typ lídra "ukazuje spoluhráčom, že to, čo chce tréner, je možné vykonať". V tomto prípade je ťažké určiť nejakého hráča, ale poukázať môžeme na Luisa Suareza a Artura Vidala. Z ich strany však vidíme predovšetkým impulz a túžbu, nič viac.

AS následne píše o štvrtom type lídra - strategickom, ktorý "je zástupcom trénera na ihrisku". V tomto smere má Barcelona v zápasoch Sergia Busquetsa, ale on túto funkciu neplní najpresnejšie. Posledný typ lídra "rieši zložité situácie vďaka svojmu talentu" a v Barcelone je ním samozrejme Leo Messi. V kritických momentoch preberá na seba zodpovednosť práve Argentínčan.

Denník píše, že dokonca aj výmena Arthura za Pjanića môže mať na šatňu dobrý vplyv, pretože Bosniak je schopný byť v mužstve lídrom, kým Brazílčan ním nikdy nebol. Takýto líder musí byť predovšetkým pozitívny a preukazovať to aj svojou rečou tela, nabádať spoluhráčov zabojovať. Človek, ktorý lamentuje, chytá sa za hlavu alebo z neho vyžarujú iné negatívne signály, mužstvu nikdy nepomôže.

zdroj: as.com
foto: fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2020-06-27 10:02:14
Stále nevím co si o Setienovi myslet. Sliboval jak nebudeme hrát útočné, krásne ale nic z toho. A nevěřím že s Betisem hrál pěkný útočný fotbal a teď když má k dispozici top hráče tak od toho upustil. Na tiskovkach to sice najevo nedava ale při zápasech jsou záběry kdy vypadá doslova zhnusene. Jeho asistent to taky dával jasně najevo a určitě by pokračoval kdyby nedostal kartáč. Napadá mě... Je možné že hráči nedokážou předvést to co po nich chce na hřišti? Nebo dokonce nechtějí? Jsou az tak pohodlni? Nebo jsou zhnuseni vedením že už nemají motivaci? Je to tim že každý tým z La Ligy proti Barceloně jen brání s 10 ti lidm a takto se prostě nedá efektivně hrát? Asi píšu kraviny ale moc by mě zajímal i vás názor. Dik
Snovejborec 2020-06-27 10:37:06
Na setiéna je podle mě tlak ze zhora, kdo má hrát a kdo ne to vypadá. Pak hraj útočný fotbal s griezmanem, který v atleticku nikdy netvořil hru a jen bránil. Hráčům se nechce, je pohodlnější si nějak nahrávat bez pohybu a doufat, že to messi spasí primakem treba nebo tak. Bohužel messi chce tak moc, až to nejde. Je potřeba udělat čistku... hráči za zásluhy nemůžou hrát základ, jen kvůli jménu z roku 2015... je 2020.... Achjo Achjo
Robin 2020-06-27 11:35:12
V Barcelone vôbec nie je jednoduché hrať...Je to štýlom hry, faktorom Messi, sily a umu trénera (ne)presvedčiť starších hráčov o svojich víziách a neschopnosťou vedenia a športového riaditeľa. Chelsea a Dortmund podpisujú mladé dravé typy a budú mať o 1-2 roky úspechy za primerané náklady. Nie sú to TOP kluby, ale niečo by sme si od nich mohli zobrať. Willian, hráč po 30, nedostane nikdy dlhodobú zmluvu, predlžuje sa iba o rok 👍. Barça prepláca hráčov po 30, dáva im najväčšie platy za zásluhy (Rakitić, Suarez, teraz Pjanic) nikto nechce z klubu odísť...Na ihrisku chýba nasadenie a všetci sa spoliehajú na Lea, že sám rozohrá akciu v strede poľa, urobí dribling a dá góly. Ostatní spoluhráči sa nesnažia nič vymyslieť a nechcú z klubu odísť, lebo kde inde by dostali také prachy...Preto radšej pustíme 23 r. Arthura s nízkym platom do Juve a vezmeme 30 r. Pjanica a dáme mu 7,5 mega na 4 roky (30 mil./4 roky). Zabijeme odvážneho 20 r. Puiga, ktorý je srdciar a privedieme 30 r. žoldniera, ktorý sa bude u nás cítiť ako Rakitić. Ten bol v r.2014 super nákup, ale vedenie ho malo po vzore Chelsea v r.2018 predať za 90 mil.do PSG a kúpiť hráča hladného po hre do 22 r. s primeraným platom, ktorý by dral trávu na Camp Nou...Ale takto sú najlepšie platení hráči na svete spokojní, nespokojný je iba culé, ktorého bolia 👀.
nasalame 2020-06-27 12:22:26
No počul som, že vraj Setién si potrpí na držanie lopty, čomu teraz hra zodpovedá - hlavne na istotu, brzdiť brejky a podobne. Tak neviem, čo je zhnusený. Možno dáva aj iné taktické pokyny ako držanie lopty?
Federer 2020-06-27 13:10:24
Betis HRAL pekný futbal. Ľahko sa to hrá v mužstve od ktorého sa NEočakáva bezpodmienečne titul(y) ale ak MUSÍŠ brať tituly tak sa MUSÍŠ tomu podriadiť. Len výsledky na konci sezóny sa počítajú. Takže (moja skromná) mienka - názor : Setién nie je zlý ale je povinný doniesť tituly. Tak sa podriaďuje tomuto zákonu veľkého klubu. S trpasličím vedením.
tunno Premium
2020-06-27 10:30:13
Lidri nechybaju
galibier 2020-06-27 11:05:37
Podla mna chybaju...Leo sice potiahne muzstvo futbalovo ale ked to nejde ani jemu patri v moralke toho nezlomit sa k priemeru...naozaj nie je ten klasicky vodca ako mal Liverpool Gerarda alebo aj u nas bol Puyol.
tunno Premium 2020-06-27 11:16:26
V liverpoole neslo o vodcovstvo. V zostave nam chybali zakladne futbalove elementy. V zalohe sme nemali hraca ktory dokaze podrzat loptu, a rovnako sme v predu nemali kridelnika ktory hru v ofenzive roztiahne. Arthur bol v top forme a mal byt v zaklade. Ak by tam bol, tak by bol cely zapas iny. Naskocil na poslednych 20 min a malo to instant impact. Messi prihral do troch sanci, dve z toho boli fakt top prihravky takze rozhodne nehral zle. Cele to posral tupec Valverde. Ak hovoris o vodcovi Gerrardovi, kolko to titulov pre liverpool zabezpecil? :)
Federer 2020-06-27 13:12:33
Ani Messi nie je ten líder ako má byť. Pamätáte na otočku proti PSG ? Keď sme dostali gól Messi zľahol. Úplne. Začal do toho biť Neymar a pridal sa Suaréz. Messi je skôr tichý možno až zakríknutý (aspoň na ihrisku - inak ho nepoznáme, nikto z nás tu).
tunno Premium 2020-06-27 13:31:35
V kolkych zapasoch to bolo opacne. Proti psg vtedy hral oba zapasy bez formy. Mozno si zas spomenies aj na iny dvojzapas s psg kde Messi nastupil z lavicky kvoli zraneniu, potrebovali sme gol a priniesol instant impact. Suarez bol kolko krat alibisticky, Neymar tiez najma v psg v LM posledne roky, s vynimkou tohto. To su vsetko neferove argumenty. U kazdeho hraca najdes zapasy v ktorich je mimo. Ronaldo v 3/4 finale LM hral biedne.
Federer 2020-06-27 14:23:45
Tentokrát som myslel vyslovene na "vedúci typ = vodca". Na ihrisku je skôr utiahnutý, nemyslel som slabý hráč a pod. Že majú aj hviezdy zlé dni ? Jané, máme ich všetci. V rodine, práci, pri športe atď.
tunno Premium 2020-06-27 14:31:14
Videl som jeden jeho popolcasovy prihovor v tuneli. Lider to je.
2020-06-27 11:40:17
Podľa mňa by mal nosiť pásku buď Pique alebo Ter Stegen, poprípade Busquets. Nič proti Leovi ale Messi nie je ten pravý typ kapitána.
2020-06-27 12:31:40
Ľudia vy to nevidíte? Asi 4 hráči zo základnej zostavy sa nájdu ,ktorí riskujú aj cez stratu lopty. Naša hra nikdy nebude lepšia ak hráči nebudú riskovať či už 1vs1 alebo priamymi prihrávkami. Keby ,že 90% hráčov barcy niesu s prepáčením ,,posratý” z toho ,že stratia loptu( a čo mi povie messi, tréner, pique) tak by sa dalo na našu hru pozerať aj celý deň. Tie prihrávky dozadu aj ,keď môžem ísť 1vs1 a vystreliť značia iba bojácnosť. Takíto hráči nemajú čo robiť/hľadať v tíme alebo na trávniku. Pekný deň.
Federer 2020-06-27 13:14:25
Hlaqvne tá streľba. Máme viacerých strelcov z diaľky. Komu to Messi dovolí ? Len ON sám sebe. To je už kult osobnosti síce veľkého hráča ale na škodu mužstvu. Keď bol zranený aj tak to išlo a nie horšie. Zabojovali ďalší.
Federer 2020-06-27 13:18:21
P. S. gol0o : nie že nemajú čo robiť v mužstve ale treba im prikázať aby trošku viac "sebčili" a nie POVINNE nahrávali Messimu. Je tu dosť veľkých hráčov oni by aj prevzali zodpovednosť ale Messi musí byť šťastný. Len vtedy hrá. A na to je tréner aby ho trošíčka "posadil" a nech nechá dýchať aj ďalších. Lebo sú zviazaní a radšek hrajú dozadu ako Ty píšeš a nie 1-1 so streľbou.
2020-06-27 14:41:49
A 4. kapitán Roberto?