Aj napriek tomu, že FC Barcelona patrí medzi najväčšie futbalové kluby na svete, uplynulú sezónu ukončila s prispením pandémie koronavírusu v hlbokej strate. Súčasné vedenie klubu chce v súvislosti s tým čerpať obrovský úver od investičnej banky Goldman Sachs, čo môže mať negatívny dopad na nasledujúce vedenia klubu.

FC Barcelona po skončení sezóny 2019/2020 zverejnila svoju výročnú finančnú správu, v ktorej vykázala stratu vo výške 97 miliónov eur za hospodársky rok 2019/2020. Klub okrem toho uviedol, že hoci sa pôvodne očakávali príjmy na úrovni viac ako 1 miliardy eur, kvôli kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu bol skutočný stav na strane príjmov o 203 miliónov nižší v porovnaní s predpokladmi. Katalánci však napriek tomu chcú pokračovať v realizácii projektu Espai Barça, no pri pohľade na zlý stav financií v klube je jasné, že obrovský úver od investičnej banky Goldman Sachs sa za súčasných okolností nejaví ako najšťastnejšie riešenie. Tento úver môže mať tvrdý negatívny dopad nielen na nasledujúce vedenie, ktoré spoznáme už na budúci rok, ale aj na tie ďalšie.

Ekonóm Marc Ciria, v nedávnom rozhovore pre agentúru EFE, uviedol, že situácia súvisiaca s pandémiou koronavírusu, nie je primárnym a jediným dôvodom znepokojivého finančného stavu FC Barcelona.  Marc Ciria v roku 2015 zodpovedal za finančnú stránku projektu, ktorý Joan Laporta predstavil ako prezidentský kandidát. Predtým založil firmu Diagonal Inversiones, neskôr bol jej riaditeľom. Keď pracoval v banke Caixa Catalunya, bol zodpovedný za poskytnutie bankových záruk vedeniu Sandra Rosella. Tento ekonóm tvrdí, že úver od Goldman Sachs nie je v celkovej výške určený na realizáciu Espai Barça - primárne má poslúžiť na to, aby klub bol v prebiehajúcej sezóne 2020/2021 schopný uhradiť hráčom mzdy. Už teraz je v každom prípade jasné, že existuje len malá šanca, že Espai Barça sa začne realizovať.

The Goldman Sachs Group patrí medzi najväčšie investičné banky na svete. Nie je to bežná komerčná banka. Komerčné banky v Španielsku ako napríklad La Caixa či BBVA už odmietli Barcelone poskytnúť ďalšie úvery, nakoľko klub mal v júni 2020 dlh vo výške 488 miliónov eur. Pre predstavu, v júni 2019 mal tento dlh výšku len 217 miliónov eur. Pre bežné banky v Španielsku je Barcelona v súčasnosti riziková z pohľadu poskytnutia ďalších úverov. Z tohto dôvodu sa vedenie katalánskeho klubu obrátilo na Goldman Sachs, pre ktorú je Barcelona skvelou príležitosťou ako zarobiť: "V Goldman Sachs môžu byť spokojní, pretože si vyúčtujú províziu vo výške 3-4% a v prípade potreby si ju môže nárokovať prostredníctvom exekúcie. Otázkou však zostáva, čím bude klub ručiť v prípade nesplácania úver? Majetkom klubu? Štadiónom? Pretože keď si beriete úver od investičnej banky, ustanovenia v zmluve sú striktnejšie, než v prípade úveru od tradičnej banky," vyhlásil Marc Ciria.

Španielsky ekonóm zároveň uviedol, že zadlženie Barcelony je v súčasnosti tak enormné, že z toho existujú už len 2 cesty von:

1. z Barcelony sa stane športová spoločnosť,

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
pedo Premium
2020-10-23 19:56:01
Súčasne vedenie už nech nerobí žiadne transakcie, to už bude musieť robiť nové vedenie, nech už idú do pekla
2020-10-23 20:47:25
Stále nerozumiem, prečo stanovy klubu neobsahujú klauzulu, ktorá by bránila dosluhujúcemu vedeniu, resp. vedeniu ktoré už nedisponuje dôverou socios v takýchto závažných rozhodnutiach....
Jhonys Admin 2020-10-24 00:15:37
jenže vedení stále formálně důvěrou disponuje, respektive nedůvěra jim vyslovena zatím nebyla. Proto jsou v teoretické rovině v tomto ohledu na tom stále stejně, jako když třeba v roce 2015 začínali.. A mandát mají v plné míře vykonávat od prvního dne až do posledního, takže nějaká taková klauzule by ani nedávala moc smysl, šla by proti samotné podstatě funkce vedení. Prostor pro nápravu bych spíš viděl v tom institutu vyjádření nedůvěry, který požaduje (podle mého názoru) až příliš velká hlasovací kvóra, aby vůbec k nějaké iniciativě, natož samotnému vyjádření došlo. Je to jednak odrazující, jednak je tím vedení na poměrně dlouhé období až příliš chráněno.
xdiko 2020-10-24 03:10:26
Tak tie kvóty zmenil až Rosell, aby sa chránil, pretože predtým stačilo 5% socios a on to zmenil na 16%, čím všetko radikálne zmenil. Ale chcel som povedať to, že na zásadne rozhodnutia mali času dosť a robiť takéto finančné rozhodnutia, ktoré sa navyše ani netýkajú nejakého dlhodobého a schváleného plánu, ktoré ďaleko presahujú funkčné obdobie tohoto vedenia doslova pár mesiacov pred koncom je prinajmenšom neetické, nezodpovedné a veľmi podozrivé.
Jhonys Admin 2020-10-24 09:41:26
Já vím, jak jsi to myslel a souhlasím, že je to nezodpovědné - jenom si myslim, že to ošetřit zkrátka nejde
xdiko 2020-10-24 12:26:54
Dalo by sa to ošetriť veľmi jednoducho, ak by zaviedli klaulu, že napr. posledné 4 mesiace nesmú uzatvárať zmluvy presahujúce čiastku nvm. napr. 30mil. alebo pod.
xdiko 2020-10-24 12:27:14
klauzulu
Jhonys Admin 2020-10-24 12:36:21
No, jenže pak přijde nějaká nečekaná a neodkladná událost kterou "papírově" nejde předvídat, a vedení má povinnost konat. A ta může třeba přesáhnout i tuto sumu. To zkrátka principiélně ošetřit nejde a stejně by se kdyztak jen hledaly kličky, jak to zneužít.
Rasto Premium
2020-10-25 10:30:54
Treba im dať súdne nahradiť škodu, ktorú napáchali, zhabať majetky a hneď bude aj na štadión. Len to je asi nemožné.
XTommy39 Premium
2020-10-26 21:00:39
Bartomeu tam napachal ovela ovela viac a preto by mal byt za toto vsetko zodpovedny tak nech si to odserie az do konca. Aby nebolo zodpovedne za tieto veci nove vedenie ak by boli predcasne volby v pripade konca pana B. Visca el Barca Visca Catalunya!