Marc-André Ter Stegen patrí medzi najlepších brankárov sveta a v drese Blaugranas to preukazuje už niekoľko sezón. Spoznať nemeckého gólmana o niečo bližšie vám pomôže aj tento článok, z ktorého sa dozviete množstvo zaujímavostí o jeho živote.

Brankári sú zvyčajne obklopení aurou tajomstva a nepochopenia. Možno to súvisí s ich jedinečnou úlohou na ihrisku. V kolektívnom športe sú totiž sami. Dobré zákroky sa považujú za samozrejmosť. Za chyby sú v každom prípade neustále kritizovaní.

Víctor Valdés hovoril o tom, ako to v bránke niekedy neznášal, keď ho otec tlačil hrať na pozíciu, na ktorej nechcel. Tlak niekedy dokáže zvýšiť emócie na maximum. Až sa to už nedá vydržať. Robert Enke, iný brankár Barcelony, mal depresie z toho, že v jednom zo zápasov urobil chybu. Obviňovali ho spoluhráči. Tréner. Tlač. Svet. A už nič nebolo také ako predtým. Práve naopak, bolo to len horšie. Mal 32 rokov, keď manželke povedal, že sadá do auta a ide za trénerom. Tá nič netušila. Tento okamih bol skôr vhodný. Enke zaparkoval pri koľajisku a hodil sa pod vlak. A mal byť prvým brankárom reprezentácie Nemecka na šampionáte v Juhoafrickej republike.

Brankári sú pred celým svetom pod lupou, každý ich zákrok bleskurýchlo obletí planétu a pravidelne sa o ich výkonoch diskutuje. Toto povolanie si vyžaduje emočnú stabilitu, ktorá je priam nevyhnutná. Andoni Zubizarreta bol nadšený, keď vycestoval do Mönchengladbachu, aby získal Ter Stegena a videl, ako dobre rozumie svojej pozícii. Pôsobenie na Camp Nou, ktorý pochoval nejedného brankára, ho však nevystrašilo, vďaka čomu si bolo možné všimnúť jeho silnú osobnosť, ktorá mu pomohla zbaviť sa mnohých démonov, ktorí brankárov prenasledujú.

Ter Stegen mal v čase svojej prezentácie na Camp Nou len 22 rokov. V apríli toho roku oslávi 29. narodeniny. Počas svojho pôsobenia v metropole Katalánska sa však nestalo, aby bol spochybňovaný, či kritizovaný, čo je v Barcelone na tejto pozícii neslýchané. Po poslednom zápase v semifinále Španielskeho superpohára je velebený ešte viac. Je kapitánom, ktorý nepotrebuje pásku. Jeho slová sa počítajú. Nie je výstredný, čo by umelo budovalo jeho imidž. Nekolujú o ňom žiadne mýty. Ter Stegen rád chodí na prechádzky na pláž v Castelldefels spolu so svojou manželkou a synom Benom, ktorý má len jeden rok.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Marian Premium
2021-01-27 16:17:37
Ter Stegen je výborný. Aby sa dopracoval k označeniu najlepší by potreboval pevnejšiu obranu či iný štýl hry mužstva. Vďaka hernému poňatiu je mužstvom s najlepšou defenzívou v La lige Atletico a Oblak má tretinu obdržaných gólov oproti Marcovi.