Kandidatúry na prezidenta FC Barcelona prostredníctvom 2Playbook diskutovali o financiách v Barcelone. Debaty sa osobne zúčastnil len Víctor Font. Joan Laporta za seba poslal zástupcu Jaume Gira a Toni Freixa zas Ramona Artigasa. V tomto článku si môžete prečítať najdôležitejšie výroky jednotlivých prezidentských kandidatúr na tému klubových financií.

Zadlženosť klubu

"Ekonomika je prvýkrát v histórii tohto klubu kľúčovou otázkou. Existuje reálne riziko, že z Barcelona sa stane športovou akciovou spoločnosťou. Preto prvých 100 dní bude nesmierne dôležitých. Máme tu veľkú sumu peňazí, ktorú je potrebné v krátkom termíne splatiť a klub tomu nie je schopný čeliť," povedal Font a zdôraznil potrebu opätovne prerokovať termín splatenia krátkodobých záväzkov, s čím súhlasili aj ostatní kandidáti.

"Na začiatku je potrebné rokovať s bankami a tento dlh refinancovať, aby sme zabezpečili jeho udržateľnosť v dlhodobom horizonte. Vieme, že banky majú ako prvé záujem o vyriešenie tejto záležitosti a rokovania. Ide o znepokojujúcu situáciu pre klub, ale aj pre banky, ktoré nechcú, aby sa dlhy nesplácali," vyhlásil Giro. Artigas na druhej strane poukázal na to, že Barcelona je skvelý klub a nemali by sa vyskytnúť problémy so spomínanými rokovaniami.

Medzi jednu z koncepcií kandidatúry Joana Laportu patrí emisia dlhopisov: "Je to niečo, čo klub urobil už niekoľkokrát. Emisia dlhopisov je však plán, o ktorom sa len uvažuje," vysvetlil Giro.

Tento návrh však kritizoval Font, ktorý je názoru, že Barcelona sa môže vydať cestou Milána: "Emisia dlhopisov s dlhom vo výške 1,2 miliardy eur uprostred pandémie by vystavila klub riziku. Berlusconi predal Miláno Číňanom. Klub potreboval likviditu a požiadal fond Elliot Management o peniaze. Miláno dnes vlastní Elliot Management. Myslím si, že sa musíme vysporiadať s tým, ako zrealizovať plán reštrukturalizácie dlhu. Nemá zmysel využiť emisiu dlhopisov, pretože to celkový dlh len navýši, zväčší to celý problém a predovšetkým preto, že fondy sú veľmi agresívne a môžu sa stať majiteľom klubu."

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2021-02-05 17:25:16
Keď budú prvé dni také dôležite, tak prečo súhlasili s preložením volieb? Tieto veci sa už mohli a mali riešiť teraz.