Počas uplynulého víkendu sa konalo zhromaždenie socios compromisarios, na ktorom mali byť schválené Kľúčové rozhodnutia pre budúcnosť Barcelony. Podarilo sa schváliť uzatvorenie rozpočtu za sezónu 2020/2021 a schváliť návrh rozpočtu na sezónu 2021/2022. Celá udalosť sa však natoľko natiahla, že musela byť prerušená a o projekte Espai Barça a o zmene v štatúte klubu sa bude hlasovať v najbližšiu sobotu.

V športovej hale Palau Blaugrana sa počas uplynulého víkendu konalo zhromaždenie socios compromisarios, ktoré Joan Laporta označil za najdôležitejšie v klubovej histórii. Išlo o druhé takéto zhromaždenie, ktorého sa zúčastnili socios vybraní v júni 2020. Cieľom stretnutia bolo predovšetkým hlasovanie o takých otázkach, ako sú: schválenie uzatvorenia rozpočtu na sezónu 2020/2021, schválenie rozpočtu na prebiehajúcu sezónu, schválenie návrhu na financovanie Espai Barça, schválenie návrhu na predaj menšinového podielu Barça Studios tretím stranám a schválenie návrhu na zmenu štatútu klubu.

Zhromaždenie sa začalo predstavením správy, ktorú pripravil prezident Joan Laporta. Po krátkom videu, ktoré ukázalo nedávne udalosti, ako napríklad odchod Lea Messiho, prezident zdôraznil, že Barcelona je v rukách socios a nie externého investora, vďaka čomu je naďalej závislá sama od seba. Budúcnosť klubu tak leží naďalej v rukách socios. Laporta hneď na úvod priznal, že klub je vo veľmi ťažkej finančnej situácii v dôsledku zlého hospodárenia predchádzajúceho vedenia. Súčasné vedenie usilovne pracuje na tom, aby dostalo Barcelonu opäť na správnu koľaj, ale urobiť to nie je možné v krátkom čase, ale len v priebehu mesiacov. Laporta počas aktuálneho funkčného obdobia dokázal zabezpečiť Barcelone úver vo výške 595 miliónov eur na odvrátenie toho najhoršieho a zároveň výrazne znížil výdavky klubu na platy hráčov. Okrem toho pokračovali práce v Ciutat Esportiva a Camp Nou, pretože ako povedal prezident, štadión by nebolo možné otvoriť pre verejnosť skôr, hoci by to pandémia umožnila.

Laporta povedal, že Barcelona sa musí vrátiť na svoje miesto, ale k tomu je potrebná pomoc socios a ich dôvera voči vedeniu. Pre budúcnosť Barcelony je najdôležitejšie zlepšenie finančnej situácie a realizácia projektu Espai Barça, vďaka ktorému bude môcť klub súperiť s tými najlepšími. V rámci tohto projektu bude renovovaný Camp Nou a iné kľúčové priestory klubu, čo je veľmi dôležité pre celé mesto. Prezident nezabudol pripomenúť dôležité zmeny v štatúte klubu. Návrh vedenia obsahuje zmeny v 13 článkoch. Prezident na koniec uviedol, že Barcelonu bude možné obnoviť do roku 2026 a mužstvo bude vo svete futbalu opäť rešpektované.

Následne sa slova ujal viceprezident Barcelony pre finančné záležitosti Eduard Romeu, ktorý predniesol správu o finančnom hospodárení klubu za sezónu 2020/2021, vrátane príjmov, výdavkov, strát a ziskov klubu. Romeu uviedol, že klub utrpel straty vo výške 505 miliónov eur a jeho hodnota je v súčasnosti - 481 miliónov eur v čistom. Platy za posledný rok narástli o 111 miliónov eur, navyše sa proti Barcelone začalo veľa súdnych sporov za vyše 400 miliónov eur. Finančná bilancia klubu, bez započítania dopadov pandémie Covid-19, by bola -390 miliónov eur. Stalo sa tak aj preto, lebo mzdy hráčov tvorili 98% rozpočtu. Romeu tiež priznal, že značka Barcelony má vo svete naďalej veľkú hodnotu, vďaka čomu môže klub rokovať s potenciálnymi sponzormi.

Tretím bodom zhromaždenia bolo vystúpenie Jaume Guardiolu, riaditeľa zodpovednému za ekonomickú sféru klubu. Na úvod povedal, že súčasná hodnota klubu, ako je spomenuté vyššie, by za iných okolností znamenala bankrot. Guardiola sa vyjadril k výsledkom finančného auditu, ktorý predpovedá, že v dôsledku krokov nového vedenia sa situáciu v klube stabilizuje, čo by bolo náročné dosiahnuť aj za priaznivejších okolností. Riaditeľ tiež upozornil na nekompetentné riadenie klubu za bývalého vedenia, ktoré nebolo schopné vhodne nakupovať hráčov a rozdiel medzi výdavkami a príjmami nebol v súlade s realitou.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2021-10-22 22:06:57
To aky sialenec (vieme kto) moze dopustit, ze 98% rozpoctu klubu su platy!!!!!!!!!!
xdiko Premium 2021-10-23 17:09:54
A máme nadhodnotených hráčov, takže sa nakoniec ešte ukáže, že taký Dembo má hodnotu tak 40 mega a bude vymaľované... Dúfam, že pôjdu po Bartovi a skončí nadlho v chládku
2021-10-22 22:53:30
skillerko98 2021-10-22 22:54:18
*Len na pripomenutie
2021-10-23 07:46:20
Barcelonu bude možné obnovit do roku 2026.
Tak to jsou krásný roky před náma............