Tréner FC Barcelona sa zúčastnil tlačovej konferencie pred zajtrajším zápasom proti Villarrealu. Poukázal na to, čo sa mu na hre Barcelony páči a ktoré aspekty je potrebné zlepšiť.

[Marc Brau, Barça TV] Myslíš si, že Villarreal bude hrať inak ako vaši dvaja poslední súperi a bude viac útočiť?

"Áno, myslím si, že Villarreal je ofenzívnejšie mužstvo. Espanyol a Benfika bránili hlbšie a dobre. Villarreal zvyčajne vytvára tlak, najmä na svojom štadióne, chce mať loptu a má dobrých technických hráčov, ktorí ju nestrácajú. Je to skvelé mužstvo, dokáže aj brániť. Hrá v Lige Majstrov a má jedného z najlepších trénerov v posledných rokoch. Villarreal je doma silný, na ihrisku, ktoré je o niečo menšie ako je normálne. V posledných rokoch sme tam vyhrávali, ale veľmi sme sa trápili."

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Myslíš si, že sa ti už v tíme podarilo niečo zmeniť? Znepokojuje ťa najviac nedostatok gólov?

"Som spokojný s mnohými hernými aspektmi. V obrane sa nám darí dobrí, hráme s vysokým presingom, získavame loptu, vyhrávame súboje. Aj štandardné situácie sú dobré, aj keď Ter Stegen nás neraz zachránil. Musíme byť odvážnejší. Niekedy máme príležitosť, aby sme zaútočili, zahrali finálnu prihrávku a my pošleme loptu do strany. V zálohe máme veľmi mladých hráčov, vtedy je ťažké rozhodnúť sa pre takúto prihrávku. Robí sa to, čo je ľahké a správne. Dôležité je však všimnúť si okamih, nabehnúť do pokutového územia, postrehnúť pohyb spoluhráča. Ide o viac ako o tie góly. Tie prídu. Musíme byť odvážnejší. Prihrať správne nestačí, u nás to nestačí. Musíme ašpirovať na dokonalosť, podať výkon na 10 bodov, ak podáte na 7-8, tak v poriadku, ale nemôžete sa s tým uspokojiť, pretože potom skončíte s 5 bodmi."

[Marta Ramon, RAC1] Prečo robíte tak veľké zmeny na lekárskom oddelení, nefunguje? Môže sa Ricard Pruna vrátiť do klubu?

"Je to jednoduché, pretože pracujeme s tými, ktorým veríme, lojálnymi ľuďmi a jedným z nich je Ricard Pruna. Má blízko k tomu, aby sa k nám pripojil. Je to najlepší lekár, akého som v Barcelone mal. Je pre mňa veľmi dôležitý. On rozhodne, kto zostane a kto nie. Pruna nemal nikdy odísť, je číslo jeden. Jeho návrat bude pre nás úspech. Je to otázka dôvery voči spolupracovníkom."

[Santi Ovalle, Cadena SER] Ako sa cíti Fati? Budem môcť nastúpiť proti Bayernu?

"Uvidíme. Všetko prebieha dobre, pocity sú veľmi dobré. Je po dlhom zranení, takže musíme byť opatrní. Uvidíme, či zariskujeme, tak ako to bolo v prípade Dembélého, ktorý nebol pripravený na 100%. Naposledy vynaložil veľké úsilie, aby nám pomohol. To isté urobíme s Ansu, ale všetko závisí od pocitov hráča. Ansu je pre nás veľmi dôležitý. Ak bude dostupný na Bayern, tak výborne."

[Víctor Navarro, Cadena COPE] Čo povieš klubom, ktoré ponúkajú peniaze za vašich mladých hráčov, keďže poznajú vašu finančnú situáciu?

"Potrebujeme mladých hráčov. Chceme, aby tu boli šťastní. Hrajú, robia rozdiel a nie sú na predaj. Práve naopak. Chceme, aby zo seba dávali všetko."

[Alejandro Segura, Radio Marca] Je to tvoj prvý výjazdový zápas v Barcelone. Mohla by výhra trochu upokojiť nervozitu a nasmerovať vás na správnu cestu?

"To by bolo veľmi dôležité, pretože Villarreal je našim priamym súperom. Aj on bojuje o Ligu Majstrov. Teraz je dôležitý každý zápas, potrebujeme body a musíme vyhrávať. Uvidíme, ako zahráme zajtra, ale našim cieľom sú tri body."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Niektorí hovoria, že v klube sa objavila prehnaná eufória a iní, že Barcelona opäť získala svoju hrdosť. S kým viac súhlasíš?

"Každý môže mať svoj názor, ja rešpektujem všetky. Som spokojný a vidím, že mužstvo pracuje dobre. Na začiatku konferencie som zhrnul, s čím som spokojný. Chýba nám posledná tretina ihriska, kde sa rozhoduje o výsledku. Nevyhnutná je odvaha, finálna prihrávka, hra jeden na jedného, nabiehanie do pokutového územia. Pracujeme na tom na tréningoch, aj individuálne. Vo všeobecnosti som však spokojný. Neraz sa nám podarilo zabezpečiť, že súper sa nevedel dostať z vlastnej polovice, mali by sme to robiť po celý zápas."

[Francesc Latorre, TV3] Akú úlohu vidíš pre Riquiho Puiga v Barcelone? Mal by si nájsť miesto mimo klub?

"Je súčasťou kádra a počítame s ním, rovnako ako so všetkými. Dostane šancu, hráme v mnohých súťažiach. Má ohromný, vrodený talent. Útočí na obrancov a dokáže zahrať finálnu prihrávku, čo potrebujeme. V mnohých chvíľach bude pre nás dôležitý, rovnako ako Gavi, Nico či De Jong. Vedia prechádzať pomedzi línie, byť odvážni a strieľať."

[Alex Pintanel, Gol] Ako sa cíti Dembélé? Môže zajtra nastúpiť od začiatku?

"Fyzicky sa cíti dobre, ale musíme byť opatrní, pretože naposledy nebol pripravený na 100% a vynaložil veľa úsilia. Som vďačný za jeho angažovanosť. Uvidíme, koľko bude môcť zahrať. Musíme sa o neho postarať."

[Anais Marti, La Vanguardia] Povedal ti Dembélé, že chce zostať v klube? Aké sú tvoje pocity?

"Rozprávam sa s ním osobne a jasne som mu vysvetlil, že v mojom projekte je veľmi dôležitý a porozprával som mu o jeho úlohe. Nielen v tejto sezóne, ale aj v budúcnosti. Pre mňa je veľmi dôležité, aby zostal. Nehovoril som s jeho okolím. Je však spokojný, všetko záleží od neho a od prezidenta. Podľa mňa je schopný robiť na ihrisku rozdiel."

[Josep Soldado, Atresmedia] Si trénerom len krátko, ale vnímaš v mužstve a medzi fanúšikmi 'Xaviho efekt'?

"Budúcnosť neviem predpovedať, ale v súčasnosti som spokojný. Mužstvo má veľkú túžbu a skvelý prístup. Dnes môžeme mať dobré dojmy a zajtra nevyhráme a razom je po 'efekte'. Sme na dobrej ceste. Ako som povedal, chýbajú nám isté veci pred bránkou súpera. So zvyškom som spokojný. Koniec koncov je každý tréner závislý od výsledkov."

[David Bernabéu, Deportes Cuatro] Pociťuješ po príchode medzi súperov určitú nevraživosť? Možno je to spôsobené tým, čo si robil v minulosti.

"Niečo som im urobil (smiech)? Neviem, nesledujem súperov. Skôr sa pozerám na fanúšikov, na ľudí, ktorí ma zastavujú na ulici. Myslím si, že ľudia sú šťastní, musíme sa im za to odvďačiť, minimálne prácou a úsilím. Urobíme všetko, aby sme vyhrali. Teraz cítim to isté, čo v minulosti - každý zo seba dáva proti Barcelone všetko. To isté majú aj Real, Atlético či Sevilla. Ak ste veľký klub, je ťažšie vyhrávať, pretože súperi sa viac snažia. Nevnímam nevraživosť. Ale vidím, že naši fanúšikovia sú vo výbornej nálade."

[Rafael Iverson, Tuttosport] Dá sa povedať, že v Barcelone je veľa futbalu, ale málo gólov. To isté bolo aj v prvých zápasoch Guardiolu proti Numancii a Racingu. Aké podobnosti a rozdiely vidíš?

"Sledoval som záznamy a analyzoval som zápasy a nedostatok gólov, o čom sa veľa hovorí. Viac nám chýba odvaha ako góly. Niekedy môžeme zahrať finálnu prihrávku a neurobíme to. V mojom prípade to bolo rovnaké, keď som mal 19 rokov. Na to sú tréneri a analytici. Podobnosti s Barcelonou z roku 2008? Začiatok nebol jednoduchý. Zmena trénera zapríčiní, že je potrebné naučiť sa nové veci. Som optimista."

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] Hovorí sa o záujme Barcelony o Arthura Cabrala. Hľadáte hráča s takým profilom? Koho potrebujete?

"Prestupy sú vždy hypotézy, každý deň sa objaví niečo iné. Nemusím odpovedať na všetky špekulácie. Naši útočníci musia dobre chápať voľný priestor, nabiehať si doň a spolupracovať so spoluhráčmi. My však takmer vždy hráme na polovici súpera proti stiahnutej obrane. Každý útočník, ktorý pochopí tento pohyb, sa nám môže hodiť."

[Culemania] V dvoch zápasoch si vyskúšal osem krídelníkov. Trápi ťa táto pozícia najviac?

"Trápia ma všetky pozície. Krídlo je post 'všetko alebo nič'. Môže odohrať skvelú pol hodinu, ale potom nedokáže nič urobiť a musí skúšať ďalej. Veľmi dôležitá je psychika, nemôžete sa nechať zlomiť, keď sa vám v troch prípadoch nepodarilo prejsť cez súpera. Preto na krídle veľmi rotujeme, v strede poľa sú posty istejšie."

[Ángel Pérez, Mundo Deportivo] Ako hodnotíš formu Lengleta a Umtitiho? Akú úlohu pre nich vidíš?

"Obaja sú na tom veľmi dobre, sú vzorom pre spoluhráčov. Trénujú veľmi dobre a intenzívne. Zaslúžia si hrať a často budem nespravodlivý k mnohým hráčom. Je to však dobré pre tím. Niekedy budeme potrebovať Samuela, niekedy Clementa, niekedy Gerarda a tak ďalej. V rôznych momentoch máme rôzne potreby. Lenglet dobre vyváža loptu."

[TVE] Hovoril si o nedostatočnej odvahe pri finálnych prihrávkach. Môže to byť otázka nedostatočného sebavedomia jednotlivých hráčov?

"Ak je to tak, tak hovorím, že v nich verím. Verím vo všetkých hráčov, musia byť odvážni. Aj ja som mal občas obavy z možnej straty lopty. Nič sa nedeje, ak stratíte loptu, získame ju vďaka presingu. Skôr tu však ide o nedostatok odvahy ako o nedostatok sebavedomia."

[Didac Peyret, Sport] Ktorý zo záložníkov ti najviac pripomína samého seba z čias, kedy si ešte hral futbal? Ktorý záložník má najväčší potenciál?

"Všetci naši hráči môžu nabiehať do pokutového územia a strieľať góly. Majú lepšie fyzické predpoklady ako ja, ja som nebol ani silný, ani rýchly. Majú lepšie ofenzívne schopnosti. Najviac sa však vidím v Busquetsovi. To, ako chápe hru, ako nestráca loptu, ako je postavený. Všetkému rozumie. Ja som sa to snažil robiť."

[Xavi Hernández, Ara] Dembélému v posledných rokoch vyčítali, že nerozumie hre Barcelony založenej na spolupráci. Je pre teba výzvou postarať sa o to, aby takto hral?

"Pre mňa ako trénera je najdôležitejšie postarať sa o to, aby hráči boli na konci sezóny lepší individuálne aj tímovo. Ak sa nám to podarí, budeme bližšie k titulom a cieľom. Ousmane musí vedieť, kedy zbiehať hlbšie, kedy nestrácať loptu, pretože to vyžaduje výsledok. Týka sa to všetkých krídelníkov. Je potrebné na tom pracovať, pozerať si videá."

[Movistar] Znepokojuje ťa, že Busquets je pod hrozbou suspendácie kvôli kartám?

"Áno, je inteligentný a pre mňa kľúčový. Videli sme na EURE, že tam bolo mužstvo s Busquetsom a bez Busquetsa. Je pre mňa veľmi dôležitý a k tomu sme kamaráti. Sergio je skvelý líder."

[Jijantes] Alemany je teraz v Manchestri. Chcel by si, aby niektorý z miestnych hráčov prestúpil do Barcelony?

"Neviem, Cantona (smiech)? Uvidíme, aké transfery budú možné. Nechcem hovoriť veľa o prestupoch, zajtra hráme o tri dôležité body."

[Mas que pelotas] Teraz je pre vás prakticky každý zápas ako finále. Ako je v takej situácii možné zavádzať zmeny?

"Nie je to jednoduchá situácia. Nemáme priestor na chyby, na prvých strácame veľa bodov. Musíme vyhrávať. Začíname nový projekt, ale sme na dobrej ceste. V súčasnosti som optimista na základe toho, čo vidím. Dominovali sme, hrali sme presingom... Musíme sa však zlepšiť. Musíme udržať to, čo už máme a zlepšovať zvyšok."

[“10 de Barca”] Araujo bol v zápase proti Benfike jedným z najlepších hráčov, na ihrisku bol lídrom. Fanúšikovia reagujú nadšene, keď má loptu. Mal by byť podľa teba jedným z lídrom mužstva v tejto sezóne?

"Som veľmi rád, že ho mám. Má skvelú osobnosť, je ťažké nájsť obrancu, ktorý na ihrisku takto všetko oslavuje. Len málo hráčov má radosť z bránenia. Má skvelý charakter, podľa nás je to veľmi dôležité. Mám však radosť, aký prístup majú ostatní stopéri. V tomto smere mužstvu nemám čo vytknúť. Je potrebné to udržať."

zdroj: BarçaTV
foto: twitter/fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2021-11-26 18:52:32
To je rozdiel citat tieto predzapasove tlacovky Xaviho a predoslych 3 trenerov....!!!
Rasto Premium 2021-11-26 21:35:53
Žiadne naučené frázy, presné pomenovanie problému a situácie, žiadne výhovorky. Nebojí sa zmien v systéme a hlavne vie, čo chce hrať a mám pocit, že to začínajú chápať aj hráči. Ak to takto bude pokračovať, tak verím, že Barcu potiahne tam, kam patrí a kde si to všetci želáme.
strip 2021-11-26 22:15:04
Konečně mám pocit, že to co říká dává smysl a ví co od hráčů chce. Ty tiskovky Koemana byly jedna jako druhá, 20 řádku a člověk šéf vlastně nedozvěděl nic
strip 2021-11-26 22:15:18
Se vlastně *
emiliano 2021-11-27 08:00:27
"Musíme byť odvážnejší. Niekedy máme príležitosť, aby sme zaútočili, zahrali finálnu prihrávku a my pošleme loptu do strany. Viac nám chýba odvaha ako góly." Toto sú dve podstatné myšlienky a som rád, že ich Xavi vyslovil, vždy hovorím, že našou najväčšou slabinou, zlozvykom trvajúcim už dlho, je permanentné spomaľovanie hry, hra na istotu, aby hráč nestratil loptu alebo nič nepokazil. A tak sa prihrá do strany, dozadu - pre štatistiku dobre, pre hru je to impotencia. Xavi už dávno sa vyslovil, že prihrávka na hráča, ktorý nemá pred sebou riešenie, je zbytočná. A správne hovorí o odvahe dať finálnu prihrávku, tá nevyjde vždy a znamená potom stratu lopty, ale držanie lopty len pre držanie je zbytočné, akcia sa má zakončiť finálnou prihrávkou a strelou.
maryann 2021-11-27 08:21:57
👍
tunno Premium
2021-11-26 19:13:37
Inteligentny pan.
2021-11-26 19:15:04
Verim Xavimu, svita na lepsie casy :)
2021-11-26 19:18:22
Ehm, co tam říkal o Puigovi? Nebo že by kecal a už ho posílal pryč? Já a někteří tady kolegové to v Puigovi vidíme, uvidíme, jak to s ním dopadne.
snapshot 2021-11-26 19:57:55
tak konecne po prvy raz verim, ze to je na nom. Ak da do toho 100% tak sa presadi. Ak aj ktokolvek cokolvek pise, talent na to ma. Ale talent nie je recept na vitazstvo. Tvrda drina musi byt tiez.
buggo7 Premium 2021-11-26 21:50:25
Joo presne, talent ma a uz musi jen makat a makat
2021-11-26 20:14:38
Xavi, Alemany, Pruna... zacina sa nam to pekne rysovat. Skoda ze Planes odisiel, odvadzal skvelu robotu
2021-11-26 20:20:56
"Musíme byť odvážnejší. Niekedy máme príležitosť, aby sme zaútočili, zahrali finálnu prihrávku a my pošleme loptu do strany. Dôležité je však všimnúť si okamih, nabehnúť do pokutového územia, postrehnúť pohyb spoluhráča." <- Konečně se našel trenér, který to chápe a nechce, abychom hráli to co do teď, tedy nevíš co s míčem? Tak to dej do strany nebo dozadu... Xavi je hodně inteligentní člověk a navíc sympaťák, jemu věřím.
2021-11-26 21:09:57
Xavi zatial v kazdom aspekte svetelne roky pred tym panom predtym. Len tak dalej.
tunno Premium 2021-11-26 21:27:24
Suhlas.
buggo7 Premium
2021-11-26 21:49:39
Tak za 3 2 1 kde jsou ti co pisou, ze Puig jde pryc?? Ze je tragickej?😂
2021-11-26 22:13:44
S tím Busquetsem má pravdu. Na euru by bez něj Španělsko ani nepostoupilo ze skupiny
2021-11-27 11:30:14
Vynikajúci hráč legenda a bude aj vynikajúci tréner.Vysledky sa dostavia akonáhle hráči pochopia čo od nich žiada.To isté bolo s quardiolom len on mal ten kader skúsenejší ako má xavi.Ja ale verím že hra pôjde hore a výsledky prídu.