Vedenie FC Barcelona predstavilo detaily projektu Espai Barça. Stalo sa tak pred blížiacim referendom. Odhaduje sa, že investícia zhltne 1,5 miliardy eur a bude mať 35-ročnú dobu návratnosti, pričom Camp Nou bude dokončený do konca roku 2025. O projekte porozprával bližšie generálny riaditeľ FC Barcelona Ferran Reverter.

Úvod patril prezidentovi klubu Joanovi Laportovi, ktorý prezentáciu otvoril slovami: "V nedeľu 19. decembra budú socios po prvýkrát v histórii hlasovať dištančne. Počas zhromaždenia socios compromisarios bolo väčšinovo schválené hľadanie najlepšej možnosti financovania Espai Barça s cieľom prestavby Camp Nou, vybudovania nového Palau, urbanizácie okolia a vytvorenia kempusu Barcelony. Socios pochopili, že je to veľká šanca. Toto nie je bežný výdavok, je to investícia, ktorá môže generovať veľké zisky, aby sme mohli konkurovať na najvyššej úrovni," povedal prezident.

"Predchádzajúce referendum sa konalo v roku 2014. Investovalo sa 145 miliónov a z odhadovaného rozpočtu 600 miliónov sa dokončilo len 5 % prác. Je našou zodpovednosťou dokončiť tento projekt. Espai Barça sa bude v budúcnosti financovať z príjmov, ktoré vytvorí. Odhadujeme, že to bude dodatočných 200 miliónov eur. Práce nebudú stáť socios nič, nebudú naviazané na zvýšenie štandardných výdavkov a nebudú predstavovať riziko pre športový manažment. Pre klub je to nevyhnutný projekt, aby sa mohol naďalej rozvíjať a konkurovať na najvyššej úrovni. Zaviedli sme vylepšenia po finančnej a environmentálnej stránke. Espai Barça sa stane európskym meradlom pre šport a zábavu. Verní demokratickej tradícii klubu chceme usporiadať referendum. Prebehne dištančnou formou, aby Barcelonu otvorilo svetu a zúčastnilo sa ho čo najviac socios. Tento projekt bude veľmi významným dedičstvom pre náš klub a našu budúcnosť," dodal Laporta.

Následne sa na scéne objavil generálny riaditeľ FC Barcelona Ferran Reverter, ktorý predstavil prezentáciu a vysvetlil podrobnosti celého projektu Espai Barça.

"Chceme zdôrazniť dôležitosť tohto referenda. Ide o historickú udalosť, ktorý po prvýkrát umožní hlasovať viac ako 100 000 socios z celého sveta. Veríme, že vzhľadom na veľkosť projektu by sa malo konať referendum. Robíme to teraz, aj keď meškáme už viac ako 15 rokov. Vedenie Laportu navrhlo prestavbu Camp Nou už v roku 2003. Klub odvtedy zarobil viac ako 9 miliárd eur, ktoré boli použité na športový projekt, ale len 5% sa investovalo do infraštruktúry, ktoré je nevyhnutná na prežitie klubu. Ak chceme rozvíjať budúce projekty, musíme investovať do Espai Barça. Túto prácu vykonávajú kluby z celého sveta. Svoje štadióny modernizovalo 58 klubov a 68 klubov má modernejšie objekty ako my. V Španielsku už bolo zrekonštruovaných 7 z 9 štadiónov s kapacitou viac ako 40 000 miest. Náš objekt bude najväčší v Európe a pojme 105 000 divákov. Vybudovanie tretej tribúny je však oveľa drahšie," uviedol CEO Barcelony na úvod.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Barco10 Premium
2021-12-04 10:15:43
Načo nám je 105 tisícov štadión.... Príde na zápas 60 tisíc a vyzerá ako keby tam nikto nebol
tominno9 2021-12-04 14:20:11
tiež pravda a toľké prachy... Nou camp potrebuje renovaciu, ale za toľké peniaze by nemci postavili tri stánky ako je Alianz arena
pavol_jonek 2021-12-04 14:38:24
radsej na prestupy posetrit ako byt spokojny zo stadionom a nie s vysledkami
MalyJanko 2021-12-04 14:51:40
Mozno planuju ten stadion vyuzivat aj na ine podujatia ako futbal, tam sa tie miesta zidu
xdiko Premium 2021-12-04 19:08:52
Nejde iba o 1 tým, ale podmienky sa zlepšia pre všetky športy, ktoré Barca podporuje. Máme výborný ženský tým, máme skvelý basket tým a neviem ani, aké všetky športy riešime, ale štadión má byť na dlhé roky dominantou Barcelony, kde sa budú konať koncerty, či iné podujatia, čo bude generovať ďalšie zisky, takže to rozšírenie chápem.
tominno9 2021-12-04 21:12:30
MalyJanko: a aké iné podujatie potrebuje vačšiu kapacitu ako 100 tis? žiaden iný šport okrem futbalu a OH nemá vyššiu návštevnosť... a ak treba velky štadion pre to že raz za 5 rokov príde zahrať Coldplay a o rok na to príde Shakira atd... na to to tribúny rozhodne netreba
xdiko Premium 2021-12-05 11:03:20
Nevieme, aké čísla návštevnosti mala Barca pred sračkami s Covidom, ale kľudne je možné, že tá kapacita nestačila a že množstvo divákov sa nedostalo na štadión. Verím, že až sa situácia ustáli, ako po hernej, tak aj zdravotnej stránke, bude dobre, keď bude štadión na to pripravený. Vedenie asi vie, prečo chce štadión rozširovať a nejaké predikcie potreby a návratnosti určite majú.