Alba, Pique a Busquets. Títo veteráni, ktorí v FC Barcelona prežili časy najväčšej slávy, majú stále miesto v základnej zostave bez ohľadu na ich výkony. Zdá sa, že klub ich nie je schopný nahradiť, tvrdí Marca.

Barça sa preto nachádza v neľahkej situácii, nakoľko si všetci v rámci klubu uvedomujú, že je nutné posunúť sa vopred a čeliť tak novej, nastupujúcej ére. Katalánci však zdá sa stále nenašli hráčov, ktorí by dokázali nahradiť vysoko cenených veteránov.

Prítomnosť Jordiho Albu, Gerarda Piqueho a Sergia Busquetsa v tíme je podľa denníka Marca už iba mementom doby, kedy Barcelona sezónu čo sezónu ašpirovala na víťazstvo v Lige Majstrov a dominovala v Európe. Momentálne sa však katalánsky veľkoklub nachádza ďaleko za svojimi niekdajšími výkonnostnými štandardmi. Klub došiel do fázy, kedy sa v lige nachádza na mieste, ktoré mu nezaručí kvalifikovanie sa do Ligy Majstrov. Je možné, že sa FC Barcelona bude musieť spoliehať na úspech v Európskej lige. Ani to však nedokázalo veteránov vytlačiť zo základnej jedenástky, píše Marca.

Problémom je, že títo hráči podávajú podpriemerné výkony, neporovnateľné s ich niekdajšou výkonnosťou. Výnimkou je možno iba Pique, ktorý túto sezónu chytil druhý dych. Na druhej strane však stojí Alba s Busquetsom, ktorých početné chyby v niektorých zápasoch stoja Barçu cenné body a víťazstvá.

Na Busquetsovu pozíciu je v tíme viacero kandidátov, avšak doposiaľ žiaden hráč ho zo zostavy nevytlačil, respektíve žiaden tréner sa neodhodlal Sergia posadiť na lavičku a dať priestor niekomu inému. Ideálnym kandidátom by mohol podľa Marci byť práve Frenkie De Jong. Ten však momentálne taktiež nepodáva ideálne výkony, preto nedokázal trénera presvedčiť.

Marca však ďalej píše, že slabinou Barcelony je najmä nedostatočná konkurencia na ľavej strane obrany. Nie je preto prekvapením, že Jordi Alba má na tomto poste monopol už dlhé roky. Katalánci do klubu priviedli viacerých ľavých obrancov, ktorí však nezanechali výraznú stopu a Barcelonu v konečnom dôsledku potom opustili. Za zmienku stojí napríklad Lucas Digne alebo Junior Firpo. Obaja nepredstavovali pre Albu dostatočnú konkurenciu a obaja nakoniec tím opustili.

Xavi Hernandez podľa denníka Marca dôveruje tým, ktorí klubu kedysi priniesli úspechy a slávu. Je však otázne, či vzhľadom na svoj vek a predvádzané výkony dokážu klubu prinášať slávu aj do budúcnosti. Xavi však z Al-Saddu do Barcelony neprišiel v najľahšej situácii. Barcelona jednoducho stále nemá dostatok adekvátnych hráčov, ktorí by ihneď dokázali nahradiť veteránov. To, že títo hráči nemali v tíme adekvátnu náhradu už skôr, je vizitkou chabej prestupovej politiky Josepa Mariu Bartmoeua.

Marca na záver píše, že Xavi by mohol predsa len pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu, v rámci ktorého by nahradil veteránov mladíkmi z La Masie. Otázkou je, či na to niekto z mladých skutočne má potenciál. Výnimkou je samozrejme Nico Gonzalez a Gavi, ktorí už svoje dostatočné schopnosti v prvom tíme preukázali. Trénerovi Barcelony tak neostáva nič iné, než sa spoliehať na úspech v Európskej lige spojený s dôstojným umiestnením v LaLige, po ktorom by mohlo prísť úspešné prestupové obdobie v lete. Práve letné prestupy by podľa denníka Marca mohli zaručiť Xavimu posilnenie niektorých kľúčových pozícií v zostave.

zdroj: marca.com
foto: Shutterstock 
  

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2022-01-23 17:10:07
Jak že nenašli hračov ktory ich nevedia nahradiť? :D Veď Dest a FDJ mi pride idealna nahrada za Alvesa a busiho veď preto sme aj FDJ kupili aby nahradil Busquetsa a do trz nenašli odvahy dať busquetsa "kapitana" na lavičku a vsadiť na nove mäso 😕
RoAd 2022-01-23 18:06:07
Dest nenahradi nikoho, nic v zlom. A FDJ nema taky prehlad a chapanie hry ako Busquets, i ked je tento uz moc pomaly.... Takze nahrada, podla mna, zatial nie je. Kiez by som sa mylil. Ak sa Dest a FDJ preberu a nas budu tahat, budem rad. No neverim tomu.
Seky27 2022-01-23 19:14:22
Ale houbelec normálně postavit vedle sebe Fdj s někým ve dvojici, před ně Pedri/Gavi a nazdar jenže to by se museli zkoušet alternativní možnosti mimo Busquetse a dát tomu šanci a horší proti Top týmům kde dostáváme debakly to fakt nebude, protože takhle opět přijde top úroveň a fyzická hra a Bus bude opět v roli diváka a následuje ostuda co mi rvé srdce za ziva a je to jen novodobá metoda sebemrskačství to sledovat. Proti průměru ať,nastupuje vše v cajku aj do satny, ale tolik facek a furt ho tam cpat to prostě na sílu už nezměníme.
2022-01-23 17:13:17
Musíme sa už konečne zbaviť sentimentu a pohnúť sa z miesta lebo takto sa nám TOP kluby vzadlujú viac a viac. Dôkazom je tohtoročná katastrofálna vizitka v LM. 2 strelené goly v 6 zápasoch je neskutočná hanba
xdiko Premium 2022-01-23 18:31:48
Vizitka tohoto roku je skôr problém zranení a absencie útočníkov, ako veteránov.
2022-01-23 17:30:54
Jako u Messiho, už to nebude jako dřív, ale bude tu něco nového. Je prostě třeba skočit a zkusit to. Tahle cesta nikam nevede.
Catalonia 2022-01-23 17:34:37
S odchodom Messiho si sa kurva mýlil, je to vidieť na tej sezóne. To si pamätaj. S pozdravom
galibier 2022-01-23 17:37:48
Slucka sa zacala zatahovat v roku 2015..ked cela Barcelona jasala a hraci jazdili v otvorenom autobuse a oslavovali v kacelariach klubu zacinal armagedon...
sonetcz 2022-01-23 17:41:19
To byl nejlepší takticky moment za poslední 3 roky. Jediná škoda, že ho neprodali dřív. Mělo se myslet na budoucnost a neždímat značku a hráče do poslední chvilky.
Catalonia 2022-01-23 17:46:18
Hej, hej...ja si pamätám tie sračky typu opúšťa svoju pozíciu a preto inkasujeme a mnohé s tých konín čo si tu vypisoval. Tá obranná činnosť je vidieť aj teraz, o útoku škoda hovoriť.
sonetcz 2022-01-23 17:52:22
On někdo čekal, že to bude hned lepší? Pak je naivní. Navíc nikdo nečekal, že se tam dá záložník Alves dozadu ne? Skládá se tým, relax. Momentální Messi nikomu nechybí. Nicméně už teď se na to lépe dívá a to jsme na začátku.
Catalonia 2022-01-23 18:05:10
Mne Messi chýba. Neviem, tebe to asi robí radosť mať 10 prehier z 20tich zápasov. Lepšie sa na to pozerá? Možno tebe...
sonetcz 2022-01-23 18:16:21
Messi z PSG ti chybí? Tak to jo. Nedělá mi radost, ale co vůči tomu zranění a mladému týmu chceš? Jestli očekáváš dominanci každý zápas, tak to očekáváš zbytečně. Musíš počítat, že se tvoří novej tým, co si na sebe zvyká a zraje časem. Hrát vše přes Messiho a všichni jsou upozadění není cesta k úspěchu už. A ano, i přes krizi, která často je způsobena zraněným, tak ty zápasy jsou mnohem zábavnější než s Messim. Ale samozřejmě proti gustu. Mně prostě Messiho Barca, co nachodil za zápas 8 km už nebavila a jsem rád, že se děje něco nového s novými hráči, co ještě mají zájem a motivaci hrát.
Ihsahn 2022-01-23 19:50:14
Děje se to že budeme příští rok bez LM, jsme celý Evropě pro smích a nikdo pořádnej sem bez LM nepřijde.
2022-01-23 17:40:54
Stále to isté, tvrdohlavé trvanie na barcelonskej DNA 4-3-3 s 1 DM a 3000 prihrávkami. Možností je veľa. Ak nevie hrať FDJ samostané DM, čo hrať na 2 CM a 1 AM alebo niečo v podobnom systéme? Ak celú sezónu nie sú k dispozícii krídla a ani nebudú, prečo sa hrá na 3 útočníkov? Prečo sa nehrá na 2 útočníkov? Že hrá FJD zle? Čo ak dostáva také pokyny, že proste to je výsledok? Prečo sedia mladý hráči na kraji a hrajú dôchodcovia? Prečo napríklad v jednom zápase sa nehrá kraj obrany Dest-Alba a v druhom Baldé-Alves? Ak už je ten problém, že tam nechceme 2 nováčikov? Ak je problém s krajnými obrancami, minulú sezónu hrala Barcelona dosť s 3 stopérmi, 3-5-2, čo ja viem Piqué, Araujo, LengletMingueza, falošné krídla Alba, Dest, v zálohe Busquets/Alves, FDJ, Nico, Pedri, Gavi rotovať a skúšať a v útoku LDJ/Braitwait ako hrot a podhrot Depay, Torres? Sa povie, že by chýbala kreativita, Coutinho operujúci pod 2 útočníkmi by ju vedel obstaraťm pod ním mohlo byť defenzívnejší hráči, alebo Coutinho ako falošné krídlo. Ale nie, možností je veľa, ale vidíme len 4-3-3, lebo Laporta a Xavi tvrdia, že barcelonské DNA. Potom sa nadáva FJD, že nevbieha do 16tky, čo nikdy nerobil, Dest, že prd hrá, lebo raz je RW, LW, LM namiesto toho aby hral LB, Mingueza že je strašný, jasne, keď hrá LB, či RB namiesto stopéra. Dokonca aj Araujo je radšej strčený na RB ako by sme tam mali vidieť Desta, ktorý to že vraj takticky nezvláda. Bezhlavé pobehujúce kura Alba, to isto robí takticky. Balde sedí a pozerá na to, že možno by to zahral aj lepšie ako Alba. LDJ ukázal, že je schopný dávať góly, ale nebude ich dávať, lebo Busquets horí v zálohe a ďalší založníci aby aspoň niečo vytvorili smerom dopredu musia dávať väčší pozor na to, aby okolo Busquetsa nenechali veľa priestoru. Na Depaya sa valí, že nevie hrať a dávať góly. Ale ako má hrať, keď sa len pozerá, ako sa lopta pinká okolo Busquetsa? Čo si ju má zobrať, dať dribling cez 6 hráčov, prihrať si do 16tky a dať gól? Však celú sezónu je útok vypojený od zálohy. Hráči ako Jutgla, Abde, ešte na tento futbal nedorástli, mali by hrať za B pravidelne. Gavi, Nico, Pedri sú talenty, ale nemajú na to, aby oni boli teraz základom.
2022-01-23 17:41:15
Všetci mudrujete ako sa zbaviť veteránov ale z mladej gardy nevie pomaly nikto dať hĺbkovú prihrávku, prihrávku za obranu, prihrávku do prečíslenia, presný center, nabehnutie za obranu. . Xavi nie je slepý a vie akú hodnotu má napr. Busquets, pokiaľ tam nie je nikto, kto tú prihrávku dá za neho, tak tam bude hrať aj do 50ky.
StrejdoLeos 2022-01-23 20:36:47
Vidime kazdy zapas tie hlbkove prihravky, prihravky za obranu supera do streleckej pozicie a precislenia detto. Tam to busi radšej skusene otoci na ter stegena.
2022-01-23 17:43:09
Co říkáte na Tagliafica do Barcelony o čemž informoval Fabrizio Romano? Podle mě teda nic moc, už má 29 let, prosadil se jen v Ajaxu a ani tam už moc nehraje. A to by měla být náhrada, která vytlačí Albu? 🙈
Catalonia 2022-01-23 17:49:22
Nie náhrada, to má byť len doplnok ku Albovi, aby si sem tam vydýchol a mohol ťahať ešte 5 sezón.
Ihsahn 2022-01-23 19:51:53
Aspoň 10 sezon ne?
Alba je naprosto odkecanej fyzicky i mentálně. Posadit na lávku a v létě přivést TOP LB
saimon852 2022-01-23 19:54:43
Vcera som o nom cital clanok ze officialne prestupil do Neapolu ci kde to bolo 😀 dnes uz je u nas ?
Dody21 2022-01-24 07:37:09
O Neapoli jsem nic nečetl, ale když o nás informuje Fabrizio, že Tagliafico tlačí na přestup k nám, tak na tom něco bude. On je jediný novinář u kterého beru v potaz i spekulace 👌😀
T0mIO Premium
2022-01-23 17:45:39
Frenkie je ideálny na DM. Len to treba skúsiť konečne.
Joker94 2022-01-23 17:50:25
Hlavne, že si ma minule zhejtoval, keď som to napísal ja.
T0mIO Premium 2022-01-23 19:49:34
Mýlil som sa očividne. Busquets je kotva 🤣
Joker94 2022-01-23 20:28:09
Dneska sa rozuzlenie tejto telenovely zase nedozvieme.😂
T0mIO Premium 2022-01-23 20:34:30
Ako myslíš ze by to dopadlo?
Joker94 2022-01-23 21:56:06
Ja som presvedčený, že hra by sa tým zjednodušila ale hlavne zrýchlila.
T0mIO Premium 2022-01-23 22:14:57
Inými slovami vznikol by chaos
tunno Premium
2022-01-23 18:11:19
Alba isiel prudko dole ale opat nemame na LB koho ineho postavit. Tipek, ktory sleduje zapasy B timu minule pisal, ze Baldemu to poslednu dobu vobec neslo a to je 3. liga. Pique ma v nasej konkurencii s prehladom na zaklad. Buskec je nas najlepsi hrac a jediny, co v kazdej situacii vie co robi. Neposadi ho ziaden trener. Co sa tyka Dest vs Dani nerobil by som zavery. Dest mal seriu zdravotnych problemov, moze sa stat ze postupne zacne hrat.
Rhwayez 2022-01-23 18:15:36
Tak zase balde sedí túto sezónu hlavne na lavičke, v béčku odohral len 5 zápasov čo je málo na to aby sa rozohral. Ak s ním Xavi nepočíta ako náhradu za Albu tak zbytočne zabíja jeho potenciál. Má 18, musí hrávať aby sa rozohral.
2022-01-23 20:09:21
Dnes Dest v zaklade super na RB.
Busi zase zaklad, ach jaj