Viacero futbalistov obliekajúcich dres Blaugranas sa počas najbližšieho prestupového obdobia bude musieť vysporiadať so “syndrómom piateho kolesa na voze.“ Katalánci potrebujú na nákup nových hráčov adekvátny obnos peňazí a preto je jasné, že v lete opustí Camp Nou hneď niekoľko hráčov.

Barcelone sa v priebehu posledných troch sezón podarilo vyhrať iba jednu trofej – Copa del Rey. Z hľadiska európskych úspechov sa katalánsky klub bohužiaľ nemá čím chváliť. Táto nelichotivá štatistika bude určite tlačiť vedenie klubu na čele s prezidentom Laportom k obmene kádra. Bez predaja niektorého zo súčasných hráčov to však nepôjde. Hlavný kouč Xavi Hernandéz spoločne s Jordi Cruyffom a Mateu Alemanym sú presvedčení, že bez nových posíl Barcelona nebude dosahovať požadované úspechy na európskej scéne, uvádza Marca.  

Situácia v barcelonskom mužstve je nasledovná. Štyrom hráčom čoskoro vyprší zmluva (Dani Alves, Ousmane Dembélé) alebo hosťovanie (Adama Traore, Luuk de Jong). Predpokladá sa, že Alves spoločne s Dembélém svoje zmluvy s klubom predĺžia. O niečo viac špekulatívna je situácia dvojice hosťujúcich hráčov. Traore započal svoje hosťovanie vo veľkom štýle, nedokázal však podávať konštantne kvalitné výkony. Vzhľadom na konkurenciu v Xaviho kádri je preto jeho zotrvanie na Camp Nou otázne. Holandský útočník De Jong sa nachádza v ešte špecifickejšej situácii. Do zápasov obvykle zasahuje iba ako náhradník a to väčšinou v závere zápasov. Po nástupe na trávnik bol však často efektívny v zakončení, preto je možné, že s ním bude Barcelona rátať ako s náhradníkom aj naďalej.

Statusom “nedotknuteľný“ disponuje iba pár mladíkov. Konkrétne hovoríme o Pedrim, Ferranovi Torresovi, Nicovi, Gavim, Fatim a Ericovi Garciovi. Podľa denníka Marca, ale aj podľa viacerých vyjadrení z prostredia klubu možno týchto hráčov považovať za nepredajných. Z veteránov má na Camp Nou neotrasiteľnú pozíciu Busquets, Piqué, Alba a Ter Stegen. Osobitne potom stojí univerzál Sergi Roberto, ktorého by sa nezanedbateľná časť fanúšikovskej základne najradšej zbavila. Podľa všetkého však s ním bohužiaľ má klub plány aj do budúcna.

Marca pripomína aj hráčov, ktorí sú aktuálne na hosťovaní mimo Barcelony. Väčšina z nich si po prípadnom návrate s vysokou pravdepodobnosťou v kádri nenájde miesto. Ide o Phillipeho Coutinha, Miralema Pjanica a Francisca Trincaa. Na hosťovaní je aj Antonie Griezmann, ten však v Atleticu bude ešte ďalšiu sezóny. Médiá na opačnej strane predpokladajú, že dvojica Alex Collado a Inaki Pena dostane v prvom mužstve príležitosť.

Najdiskutovanejšou témou je však to, ktorí hráči z A-mužstva môžu FC Barcelonu opustiť už v najbližšom prestupovom období. Marca predpokladá, že v kádri Xaviho Hernandéza je až 9 hráčov, ktorých by klub mohol označiť za nadbytočných:

Neto je azda najlepším príkladom piateho kolesa na “barcelonskom voze“. Brankár má v mužstve neľahkú úlohu, keďže robí dvojku Ter Stegenovi, pri ktorom nedostane takmer žiadnu príležitosť zasiahnuť do zápasu. Samotný Neto sa už druhú sezónu chystá opustiť metropolu Katalánska, zatiaľ mu to však nebolo umožnené. S návratom Inakiho Penu z Galatasarayu je preto takmer nad slnko jasné, že Brazílčan v Barcelone pokračovať nebude.

Dest predstavuje mladú krv a perspektívu pre pravú stranu defenzívy Kataláncov. Aj napriek tomu je však klub podľa médií ochotný zvážiť jeho predaj. Ak však Barcelona nesfinalizuje prestup Cezara Azpilicuetu z Chelsea, Xavi bude musieť intenzívne zvažovať zotrvanie Sergina Desta. Španielsky kouč by totiž za neho nemal adekvátnu náhradu.

Lenglet, Mingueza a Umtiti sú stopérskou trojicou, ktorá nedostáva v zápasoch veľa priestoru. Navyše musia zvádzať konkurenčný boj s Piquém a Araujom, ktorí majú v strede defenzívy monopol. Preto sa predpokladá, že minimálne jeden zo spomínanej trojice obrancov opustí Barcelonu už v lete. O Lengleta sa podľa Marci zaujíma niekoľko klubov z Premier League. A za Minguezu by mohol klub zinkasovať vzhľadom na jeho nízky vek približne 10 miliónov eur.

Puig a Braithwaite pod Xavim neodohrali veľa minút. Španielsky stredopoliar aj napriek priazni fanúšikov nikdy nenaplnil očakávania. Dán je zasa najmenej využívaným útočníkom v kádri. Ani jeden zo spomínaných hráčov nefiguruje v Xaviho plánoch, čo indikuje ich nezvratný odchod, píše Marca.

De Jong a Depay majú v celej prestupovej ságe osobitné postavenie. Na oboch by mohla Barcelona slušne zarobiť. Otázne je však to, či je Xavi ochotný zbaviť sa holandského dua len kvôli zárobku. Frenkie de Jong je mladý, talentovaný a stále má priestor na zlepšovanie – je však zároveň terčom záujmu viacerých európskych klubov, ktoré sú za neho ochotné zaplatiť vysokú čiastku. Memphis Depay na druhej strane prišiel na Camp Nou zadarmo, jeho trhová hodnota je však 45 miliónov eur, ktoré by sa Kataláncom v neľahkej finančnej situácii určite hodili.   

zdroj: Marca / Transfermarkt / Forcabarca
foto: Shutterstock
    

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2022-05-09 22:26:03
Neto chcel odísť, ale klub mu to neumožnil.
yackip 2022-05-09 23:00:08
podľa toho čo hovoril brankár Vallecana tak práve Neto nechcel odísť
jano_1987 2022-05-09 23:08:25
Neto sa už 2 sezóny snaží odísť, lebo chce hrať aspoň trocha. Žiaľ tu nehral ani keď bol ter Stegen úplne mimo, nechytal ani CdR, proste vôbec. Klub ho nechcel pustiť, lebo podľa klubu Peňa na to ešte nemá a klub potreboval kvalitnú dvojku, keby sa ter Stegenovi niečo stalo.
Tomaga 2022-05-10 05:02:33
Pena na to práveže má, asi si nevidel zápasy proti Galatasarayu, kde bol najlepší hráč v obydvoch zápasoch. Neto tiež nechytáva, Pena bude dobrá voľba.
jano_1987 2022-05-10 06:18:24
Ja som písal to, čo tvrdil klub.
Jergus1 2022-05-10 07:54:05
Stále tvrdím, že Ter Stegen je slabší brankár ako Neto, alebo Peňa..........len im dať šancu a T. Stegen by zaparkoval na lavičke náhradníkov.
Jjuraj366 2022-05-10 08:40:47
Inaki nie je ani dvojka v Gala..jasnou jednotkou je Muslera, takže tak je to s tým vasim zázrakom
Jergus1 2022-05-10 20:37:30
Zrejme si nevidel zápas Barci s Galatasaray.........tam ukázal aký je Inaki brankár! Je dvojka, zastupoval za zraneného Muslera a to výborne!
2022-05-10 06:17:28
Bože Azpi místo Desta...asi budu zvracet... :-/. Snad je to jen novinářský blud.
2022-05-10 08:00:21
Já furt nechápu co je problém s adamovíma výkonama nepovedl se mu jeden zapas a od tý doby hraje 9minut a co tam má za tu dobu ukázat
momo9 2022-05-10 08:03:51
pri tom akym štýlom dávame goly, by bolo ideálne dať Demba vlavo, Adamu vpravu
2022-05-10 08:38:56
Každý týden máme stejný článek na stejně téma. A nevěřím, že Demb podepíše