Xavi Hernández na tlačovej konferencii po výhre nad Realom Valladolid priznal, že tím odohral veľmi dobrý zápas, no stále je tu niekoľko aspektov, ktoré treba zlepšiť.

Na akom princípe rozdeľuješ minúty medzi Dembélého a Raphinhu?

"Myslel som si, že Raphinha by mohol hrať na pravej strane, Dembélé by zbiehal z ľavej strany do stredu a Balde by nabiehal vyššie, ale je tiež vidieť, že Raphinha má lepšie schopnosti hrávať ako interior, než Dembélé. Môžem im tiež meniť strany na základe pocitov. Niekedy si ich menia aj sami. Na krídlach sú schopní robiť rozdiel. Myslím si, že by mali ešte lepšie zahrávať finálnu prihrávku. S ich hrou som veľmi spokojný. Čo sa týka Koundého, dospel som k záveru, že nie je nutné, aby nabiehal vyššie, ale niekedy využíval priestor. Je to hráč, ktorý dokáže hrať na každej pozícii v defenzíve, dokonca aj na ľavej strane. Môže vyznačiť epochu. Je lídrom, dobre vyváža loptu... Ronalda sme vystriedali kvôli žltej karte."

[Marta Ramon, RAC1] Ako hodnotíš rozvoj Alejandra Baldeho? Máme si zvyknúť na to, že Jordi Alba bude sedieť na lavičke?

"Balde hrá, pretože sa prezentuje veľmi dobre. Odohral veľmi dobrú predsezónu. Myslím si, že si zaslúži hrať. Ak hovoríme o zásluhách, je to jeho moment. Nastanú aj momenty pre Jordiho a Gerarda, ktorí v súčasnosti nehrajú. Od zápasu proti Seville budeme hrať každé tri dni, takže budeme musieť rotovať. Môžu sa vyskytnúť zranenia, ale zdravotnícky tím pracuje veľmi dobre. Takáto priama konkurencia robí hráčov lepšími a lepšími. S Baldem som veľmi spokojný. Ukazuje veľkú osobnosť, je silný, dokáže driblovať a hrať ako krídelník. Má dobré ofenzívne schopnosti a veľmi nám pomáha."

[Adria Albets, Cadena SER] Lewandowski strieľal góly, ale dával aj pokyny spoluhráčom. Prekvapilo ťa to?

"Myslím si, že je šťastný a v tíme sa cíti dobre. Ukazuje hráčsku vyspelosť. Vie, kedy sa má objaviť, vie, kedy pomôcť spoluhráčovi. Rozpráva sa aj s mladými hráčmi a máme predsa veľmi mladý tím. Defenzívna línia bola dnes veľmi mladá. Je to prirodzený líder. Pomáha nám, vyjadruje sa k tomu, čo sa dá zlepšiť. Mať ho v kádri je požehnaním. Je veľmi pokorný, pracovitý a navyše strieľa góly. Je veľkolepý."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Máš pocit, že mužstvo čoskoro dosiahne požadovanú úroveň?

"Dúfam. Ja už myslím na zápas proti FC Sevilla. Dnes sme odohrali celkom kompletný zápas, ale nie perfektný. Musíme zlepšiť veľa vecí, pretože nás čakajú ťažké zápasy a Liga Majstrov. Dostali sme sa do ťažkej skupiny, ale táto sezóna je pre nás všetkých veľkou výzvou. V súčasnosti robíme dobré kroky. Zápas proti Rayo nebol katastrofálny a dnes nepanuje žiadne veľká eufória. Je potrebné pokorne pracovať, vymáhať a zlepšovať sa."

[Helena Condis, Cadena COPE] Teraz sa už neobjavil strach spojený s veľkými očakávaniami?

"Očakávania sú naďalej vysoké, ale dnes sme strelili rýchly gól a to v 24. minúte a to dodáva sebavedomie. Hrali sme pokojnejšie a jednoduchšie. Nestrácali sme toľko lôpt a dobre sme natláčali."

[Alejandro Segura, Radio Marca] Urobil Éric García v tejto sezóne krok vpred?

"Dnes odohral fantastický zápas. Je kritizovaný, ale taká je Barcelona. Mám radosť, že ho mám v kádri. Vo veku 21-22 rokov by pokojne mohol byť kapitánom. Je úžasné trénovať ho. Rád súperí, dobre vyváža loptu, dáva veľa sebadôvery... je to brutálny profesionál. Mám z neho veľkú radosť."

[Radio Nacional] Uvedomujete si nadšenie fanúšikov z tohto tímu? Vytvára to dodatočný tlak?

Som si toho vedomý, pretože to vidím na ulici. Ľudia sú nastavení pozitívne a podporujú ma. Je tam veľké nadšenie, ale aj veľké očakávania. Preferujem to, než sklamanie z uplynulej sezóny. Je potrebné využiť túto radosť fanúšikov a dávať zo seba všetko.

[Francesc Latorre, Esport3] Chcel by si, aby mužstvo častejšie strieľalo z diaľky...?

"Áno, je to jedna z vecí, ktoré požadujem a rovnako je na tom finálna prihrávka. Myslím si, že v útočnej tretine by sme mali byť usporiadanejší. Máme množstvo šancí na takúto prihrávku a niekedy stačí len pozdvihnúť hlavu a prihrať. Na to potrebujete mať talent a skúsenosti."

[Joan Poqui, Mundo Deportivo] Marc-André ter Stegen predviedol kľúčový zákrok v každom zápase tejto sezóny. V uplynulom ročníku bol kritizovaný. Čo sa zmenilo?

"Taký je život, taký je futbal. Tento rok si mohol viac oddýchnuť. Vie, v čom v uplynulej sezóne zlyhal a teraz sa pripravuje s De La Fuentem. Vôbec o ňom nepochybujem. Je pre nás veľmi dôležitý, je lídrom. Vždy si vyberá dobré možnosti na rozohrávku zozadu."

[Toni Juanmarti, Relevo] Si spokojný s výkonmi obrancov? Vykonávajú taktické úlohy?

"V obrane sa snažíme byť blokom. Stopéri musia byť odvážni, musia vyhrávať súboje. Ak hráme takýmto spôsobom, riskujeme, ale toto je Barcelona a chceme mať loptu."

[Jordi Blanco, ESPN] Aký dôležitý je pre teba presing?

"Musíme zo seba dávať všetko, aby sme získali loptu. Nie je to len o prebehnutí 70 metrov a získaní lopty do 2-3 sekúnd. V tomto aspekte sa musíme ešte výrazne zlepšiť."

[David Riol, La Sexta] Ako Jordi Alba a Gerard Piqué prijali súčasnú úlohu?

"V rozhovoroch s hráčmi a tímom som sa vyjadril jasne. Snažím sa nasadiť tých hráčov, ktorí sú podľa mňa v najlepšej forme. Môžem sa pomýliť, ale rozhodujem ja. Oni budú hrať, budú dôležití, sú kapitáni. Cítia sa dobre, vedú šatňu. Dnes podporovali spoluhráčov z lavičky a pred začiatkom zápasu. Akceptujú súčasnú situáciu, ale musia sa snažiť ju zmeniť."

[TVE] Malo by sa mužstvo podľa teba zlepšiť aj čo sa týka štandardných situácií? Pracujete na tom?

"Trénujeme to pred každým zápasom. Sergio Alegre, ktorý je za to zodpovedný, necháva na tréningoch život. Ide predovšetkým o vieru. Myslím si, že súper vie, že bude mať 2-3 štandardné situácie počas zápasu, takže má väčšiu dôveru v to, že niektorá štandardná situácia môže vyhrať zápas. O výsledku mnohých zápasov rozhodla štandardná situácia."

[Iniestazo] Čo dávajú tímu Koundé a Araujo? Prečo dnes hral Francúz na pravej strane obrany?

"Real Valladolid nabieha s krídlami vyššie a náš krajný obranca zostával voľný. Myslím si, že Jules je presnejší vo vyvážaní lopty ako Ronald, ktorý je viac navyknutý hrať na stopérovi. Aj Araujo sa zlepšuje odkedy sme prišli."

[Nacho Jimenez, Mas Que Pelotas] Gavi dnes prevzal väčšiu zodpovednosť za rozohrávku. Čo sa zmenilo v porovnaní s posledným zápasom?

"Frenkie a Pedri hrávajú radšej čelom k bránke. Myslím si, že Gavi hrá častejšie medzi líniami, čaká na prihrávku. Všetko závisí od situácií. Gavi môže hrať aj nižšie a rozohrávať."

zdroj: BarçaTV
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

6 komentáre
2022-08-29 06:40:45
Hodně se mi zamlouvá ta šířka kádru, nabízí to nejen flexibilitu pro rotování sestavy, ale také pro taktické šarády, které mohou soupeřům parádně zamotat hlavu, když se použijou dobře a ve správný moment, viz předchozí ligový zápas proti Sociedad. Jako mít na křídlech Raphinhu, Dembelého, Fatiho a Ferrana... a i zbytek pozic je výborně zdvojených s různými typologiemi hráčů.
2022-08-29 07:56:27
jinak co se týče Lewandowskeho... tak tohle nám přesně chybělo posledních pár let. Oba dva góly by dal jen málokterý útočník a i díky nim, jsme vyhráli tak jak jsme vyhráli. Prvnímu gólu předcházelo nejen jeho výborné naběhnutí, ale také skvělé načasování a obratnost. A ten jeho druhý gól byla krásná ukázka zkušeností, která, odlišuje tu extra třídu od průměrných útočníků.
Navíc i skvěle presuje a vrací se, což třeba poslední roky chybělo Suarezovi. Rozdával i taktické pokyny ostatním a gól na 2:0 padl také jeho zásluhou, kterak si na sebe natáhl dva hráče, uvolnil tak prostor a i Dembovi přímo ukazoval, že má přihrát Pedrimu. Prostě je to extra třída a já jen doufám, že tohle mu vydrží i do těch těžších zápasů.