Katalánsky denník Sport podrobne rozobral súčasnú situáciu Ansu Fatiho v Barcelone. Denník upozorňuje na to, že 19-ročný mladík sa začal vyhýbať súbojom jeden a jedného a často si začína zbiehať do stredu ihriska, čo naznačuje jeho budúcnosť v strede útoku.

Ansu Fati sa dostal do základnej zostavy len v jednom prípade z ôsmich odohraných v tejto sezóne. Vo zvyšných stretnutiach si zahral tiež, ale len ako náhradník a maximálne na pol hodiny. Celkovo si do štatistík pripísal 225 minút, teda len 31,2% z možného hracieho času. Ansu je v súčasnosti druhým najmenej využívaným útočníkom Barcelony po Lewandowskom (87,5%), Dembélém (77%), Raphinhovi (55,6%) a Ferranovi Torresovi (31,3%). Za ním je už len Memphis Depay (18,1%).

Denník Sport zdôrazňuje, že trénerský štáb je s prácou odchovanca La Masie spokojný, no v súčasnosti existujú určité dôvody, ktoré bránia hráčovi v tom, aby sa stal členom základnej jedenástky. Prvým dôvodom je to, že útočník bol v predchádzajúcich rokoch často zranený a dlho nehral. Od svojho zranenia proti Celte Vigo spred takmer dvoch rokov odohral len 15 zo 45 zápasov, z toho len v jednom prípade nastúpil od prvej minúty, no striedal už v 65. minúte. Klub je v prípade Fatiho maximálne opatrný a nikto nechce riskovať.

Zranenia šliach sú veľmi časté pri činnostiach, ktoré si vyžadujú šprinty alebo prudkú akceleráciu a Ansu, rovnako ako všetci futbalisti, sú tomuto riziku vystavení. Klub pracuje na prevencii týchto zranení a Fatimu zostavil podrobný plán aj v priebehu tejto reprezentačnej prestávky. Ansu musí v prvom rade pracovať na zvýšení sily v oblasti náchylnej na zranenia. Ide o špecifický tréning celého chrbtového svalstva a kĺbov: bedra, členku či chodidla.

Ďalšou súčasťou plánu je tréningové zaťaženie na ihrisku, ktoré má hráčovi zabezpečiť plnú fyzickú aj psychickú koncentráciu, aby sa mohol plne sústrediť počas zápasov v súlade s herným modelom. Treťou oblasťou, na ktorú sa Iván Torres a ostatní kondiční tréneri zameriavajú, je beh vo vysokej rýchlosti, ktorý je základným kameňom hry útočníkov, pretože často predchádza gólom či iným rozhodujúcim akciám. Je potrebné vziať do úvahy, že väčšina svalových zranení (až 57% podľa údajov denníka Sport) sa objaví pri rýchlych akciách, kde hráči šprintujú. Medzi ďalšie faktory patrí lekárska starostlivosť, regenerácia po zápase, strečing, ponáranie do studenej vody a samozrejme dostatok odpočinku.

Budúcnosť v úlohe hrotového útočníka?

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2022-09-27 11:04:46
drepy a mrtve tahy:)
2022-09-27 15:16:57
Obavam sa ze nie je v pohode psychicky,na fyzicku mal casu habadej,nema 40 rokov....
2022-10-13 20:53:26
Po dlhodobom zraneny je kazdy opatrnejsi,treba tomu cas aby sa chlapec dostal v hlave tam,kde bol pred tym.Moze to byt aj na konci sezony,kde uz bude prekticky rozhodnute,skoda chalana,ale ma.karieru este pred sebou.