Tréner FC Barcelona sa zúčastnil tlačovej konferencie pred zápasom proti Realu Madrid, na ktorej odpovedal na množstvo otázok prítomných novinárov.

[Marc Brau, BarcaTV] Káder Realu Madrid sa od posledného El Clásica takmer nezmenil. Môže byť posledný zápas vzorom?

"Áno, tento zápas môže byť pre nás vzorom, ako máme byť odvážni, ako rozohrávať, ako sa brániť pred protiútokmi a ako sa postarať o to, aby súper trpel. Musíme lepšie pracovať ako tím, hrať kompaktnejšie ako proti Interu. Ak je lopta rýchlo premiestnená dopredu, musíme ju všetci nasledovať. Musíme byť solídni vzadu a ukázať našu osobnosť. Pred posledným Clásicom sme boli v dobrom momente a teraz sme na čele tabuľky."

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Nie je to rozhodujúce El Clásico, ale víťazstvo by jednému tímu dodalo množstvo energie...

"Víťazstvo v El Clásicu je dôležité pre morálku a sebadôveru. Je to pre nás veľmi dôležitý zápas, rovnako ako pre Real, pretože po tomto zápase sa môže dostať na čelo tabuľky. Pokračujeme v budovaní tímu. Výsledok zápasu proti Interu bol samozrejme smutný a frustrujúci. Musíme byť však nastavení pozitívne, pracovať a veriť v projekt. Po celý čas zdôrazňujem, že sme na dobrej ceste. Sme oveľa lepší ako v uplynulej sezóne. V La Lige hráme veľmi dobre. Strelili sme 20 gólov a inkasovali len 1. Navyše, vedieme tabuľku. Výsledky v tejto sezóne sú dobré, hoci nie v Európe. Tam sa musíme zlepšiť. Tento projekt sa ešte len začal. Nemôžeme robiť všetko naraz."

[Marta Ramon, RAC1] Ako sa cíti Jules Koundé? Môže hrať od začiatku?

"Je spokojný. Trénuje tvrdo a veľmi dobre. Má dobré pocity. Vynaložil veľa úsilia a zajtra bude dostupný."

[Adria Albets, Cadena SER] Je pre teba Busquets naďalej nedotknuteľný, najmä v zápasoch ako El Clásico?

"Áno, Busquets je pre mňa veľmi dôležitý. Proti Interu sme neodohrali dobrý druhý polčas všetci, nielen Busquets. Začali sme sa od seba trochu vzďaľovať a trpeli záložníci, najmä Busi. Je to hráč, ktorý je pre tento tím naďalej dôležitý. Je kapitán. Či je nedotknuteľný? Všetci hráči Barcelony majú byť pripravení odohrať toľko minút, koľko bude potrebné. Platí to pre všetkých - kapitánov, mladých hráčov, nové posily... Busi musí byť rovnako pripravený ako všetci, aby sa vždy zúčastňoval na hre."

[German García, Radio Nacional] Podarilo sa ti hráčov po poslednom zápase rozveseliť? Bude to mať vplyv na El Clásico?

"Dúfam, že nie. Aj my sme samozrejme sklamaní. Urobili sme, čo bolo v našich silách, odohrali sme dokonalý prvý polčas a zápas sme mali pod kontrolou, ale neskôr nám tento zápas unikol kvôli detailom. Európa vás môže zraniť. Nakoniec však treba pokračovať v práci. Som naďalej optimista. Vidím, že mužstvo je angažované a túži v tejto sezóne niečo vyhrať. Ešte je skoro. Máme október a liga je dlhá. Bude sa hrať Španielsky superpohár aj Copa del Rey... uvidíme, kde budeme hrať ďalej ako v Európe. Musíme pokračovať v práci, nepoznám inú cestu, aby sme dosiahli úspech. Musíme veriť v to, čo robíme."

[Helena Condis, Cadena COPE] Bol si kapitánom Barcelony. Myslíš si, že v posledných dňoch panuje nespravodlivosť voči kapitánom starej gardy...?

"Neviem, snažím sa čítať a počúvať len málo, pretože tento klub poznám a viem, že po sklamaní príde množstvo kritiky a pochybností. A týka sa to všetkých: trénera, hráčov, nových posíl. Neviem, na koho médiá miera. Snažím sa sústrediť na prácu a prípravu tímu na El Clásico. Neviem, či je to nespravodlivé či áno. Nemôžeme sa nad tým pozastavovať. Naposledy sme remizovali, aj keď sme mali vyhrať, ale toto je Barcelona, takže kritika sa objaví hneď. Nemôžeme sa sústrediť na ten humbug mimo klub, len na prácu. To je kľúčové. V šatni musíme byť jednotní."

[Alejandro Segura, Radio Marca] Ako vysvetlíš fakt, že Barcelona inkasovala v 8 ligových kolách len 1 gól, ale až 7 gólov v 4 zápasoch Ligy Majstrov?

"Je to ťažké vysvetliť. Ide o individuálne chyby, chyby v defenzíve... je to aj zásluha súpera, ale v mnohých prípadoch je to skôr našou zásluhou. Ide o individuálne chyby v momente, keď musíme byť koncentrovaní. V La Lige sa nám z tohto pohľadu darí, musíme ísť naďalej po tejto ceste. Nedeľňajší zápas bude pre nás skúškou, aby sme videli, či to z toho pohľadu vyzerá v lige dobre aj naďalej."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Real zastihne El Clásico v lepšej atmosfére, ale myslíš si, že na tom vôbec záleží?

"Je to nepredvídateľné. Myslím si, že je to zápas, pre ktorý má predchádzajúce stretnutie menší význam. Ste tak sústredení na El Clásico, že na chvíľu zabudnete na predchádzajúce výsledky tímu. Zažil som to ako hráč. El Clásico v predchádzajúcej sezóne je toho skvelým príkladom. Boli sme v dobrom momente, ale zápas sa skončil výsledkom, akým sa skončil. Pokúsime sa odohrať dobrý zápas a získať 3 body."

[Francesc Latorre, TV3] Môže Barcelona v tomto momente, po zápase s Interom, nehrať dobre, no vyhrať?

"Nie, to nie je náš cieľ. Cieľom je vyhrať a hrať dobre, alebo aspoň tak, čo je pre nás dobré. Chceme držať loptu, dominovať, byť agresívni v presingu, početne útočiť a výsledok je až neskôr dôsledkom toho všetkého. Niekedy hráte dobre a nevyhráte a inokedy nehráte dobre, ale vyhráte, ako napríklad proti Celte. Príkladom by mal byť prvý polčas zápasu proti Celte, proti Interu... rovnako zápas proti Bayernu, ale vtedy nám chýbala efektivita. Snažíme sa nezačínať analýzu od výsledku. Je normálne, že ľudia sa sústredia na výsledok. Veľa som o tom premýšľal a myslím si, že pracujeme dobre".

Čo si myslíš o dvojici García - Alonso v strede obrany? Máš nejaký plán na ubránenie Viniciusa na krídle?

"Všetky možnosti sú reálne. Marcos už hral ako stopér a prezentoval dobrú úroveň. Rozhodneme zajtra. Nie je to len o Viniciusovi. Majú aj Benzemu, Rodryga, Valverdeho, v strede poľa Tchouameniho, Modrića, Kroosa. Je to skvelý a konkurencieschopný rival, ktorý vo veľkej miere čerpá zo svojej kvality. Zajtra to bude skvelý zápas. Nie je to len o tom, ako zastaviť Viniciusa, len o tom, ako zastaviť Real Madrid ako kolektív."

[Anais Marti, La Vanguardia] Čo ti pomáha v tom, aby si bol optimista, keď je potrebné odohrať takýto zápas po slabších výsledkoch?

"Toto je môj spôsob života. Som optimista od narodenia. Veľmi verím v prácu, ktorú odvádzame. Myslím si, že odkedy sme prevzali mužstvo, zlepšili sme sa v mnohých aspektoch. Škoda výsledku v zápase proti Interu, ale v tejto sezóne vidieť na hre, na intenzite, že je to lepšie. V lige hráme veľmi dobre a ešte sme neprehrali zápas. Analyzujúc túto sezónu, naďalej môžeme byť optimisti. Snažím sa byť mentálne silný. Viem, že existujú obrovské očakávania, že je kritika, ale toto je Barcelona a ja som culé a veľmi chcem, aby všetko išlo dobre, takže neprestanem pracovať a veriť. Ak to nebudem cítiť, poviem dovidenia, ale v súčasnosti to tak nie je. Pre Barcelonu nebudem problém, ak uvidím, že nie som riešenie. V momente, keď uznám, že nie som to správne riešenie, pôjdem domov."

[Toni Juanmarti, Relevo] Nebola by dobrým riešením hra na brejky, keďže máš v kádri takých rýchlych hráčov ako Dembélého a Raphinha?

"Nie, toto nie je naša idea. Nechceme, aby sa počas zápasu útočilo z jednej strany na druhú. Chceme útočiť pozične na polovici súpera. Taká je idea od začiatku. Áno, máme hráčov, ktorí dobre nabiehajú do priestoru a sú užitoční počas rýchlych protiútokov, ale v tejto otázke musíme byť vyzretí. Nemáme hráčov, najmä v strede, aby sme hrali takto priamočiaro."

[Albert Hernández, TVE] Joan Laporta povedal, že s tebou hovoril po zápase s Interom a zdôraznil, že tvoja pozícia je nedotknuteľná. Ako vyzeral tento rozhovor?

"Hovorili sme o tom, že máme maximálnu dôveru, že sezóna je ešte dlhá. Aj prezident je optimista. Je to fenomén, pretože vám vždy dodáva krídla. Myslím si, že táto Liga Majstrov pre nás bola a je aj naďalej krutá vzhľadom na to, čo sa stalo v Miláne a v Mníchove, ale nemôžeme zísť z cesty, ktorú sme si vytýčili."

[David Ibanez, Mediaset] Po zápase proti Interu padla kritika na kapitánov, no mnohí fanúšikovia ukázali aj na teba a začali spochybňovať tvoj projekt. Zaskočila ťa to?

"Dokonale tomu rozumiem, viem, kde som. Nemám k tomu čo dodať. Zakopli sme, keď sme zakopnúť nemali, veľmi dobre tomu rozumiem. Som empatický a chápem fanúšikov, ale ako fanúšik Barcelony som tiež smutný a sklamaný. Nepodarilo sa nám vyhrať zápas, veľká škoda, ale nezastavíme sa. Musíme byť naďalej pozitívne nastavení. Prišiel som sem menej ako pred rokom, aby sme zvrátili tú situáciu a myslím si, že to môžeme dosiahnuť. Ak takúto možnosť nebudem vidieť, poviem to, ale vidím to naďalej a som optimista. Ale je ešte priskoro na robenie záverov. Samozrejme, že v Európe sme sklamali a resp. zlyhávame, pretože matematicky sme ešte nevypadli, ale máme tu ešte La Ligu, Copa del Rey, Superpohár... Uvidíme, ako nám to pôjde v tejto sezóne. Myslím si, že túto situáciu dokážeme zmeniť."

[Andre Linares, ESPN Brasil] V predchádzajúcej sezóne si posilnil pravú stranu v El Clásicu vďaka Araujovi, aby zastavil Viniciusa. Vtedy však chýbal Benzema. Uvažuješ o posilnení pravej strany berúc do úvahy fakt, že Francúz teraz zahrá?

"Nebudeme meniť veľa. Chýba nám Ronald, ktorý v predchádzajúcej sezóne zahral veľmi dobre a zastavil Viniciusa jeden na jedného, ale ten, kto bude hrať na pravej strane, bude sa musieť dobre prezentovať z defenzívneho hľadiska a dostať podporu, istenie od spoluhráčov. Musíme to robiť viac kolektívne, než individuálne. V predchádzajúcej sezóne mal podporu aj Araujo, či už od stopérov alebo záložníkov. Podarilo sa nám zabezpečiť, že Vinicius sa necítil komfortne, ale skôr ide o tímovú hru, než len o neho. Zaoberáme sa najmä tým, nie konkrétne Viniciusom."

[Joan Poqui, Mundo Deportivo] Môže to byť prvé El Clásico bez kapitánov?

"Neviem, nemyslím na to. V tejto sezóne sme už hrali bez kapitánov. Uvidíme. Všetci sa sústredia na kapitánov, ale ide o tím. Môže sa stať, že kapitáni zahrajú pol hodinu a možno hodinu, alebo aj hodinu a pol. A možno vôbec. Všetci sú dôležití a musia byť pripravení, nielen tí, ktorí zahrajú od prvej minúty. Futbal sa zmenil, máme 5 striedaní a každý musí byť pripravený na to, že naskočí do zápasu."

[Ferran Correas, Sport] Čo by si povedal tým, ktorí tvrdia, že na víťazstvo v Európe potrebujete viac svalov?

"Že súhlasím. Potrebujeme viac svalov, ale tu [ukazuje na hlavu; pozn. red.], aby sme lepšie pochopili hru, lepšie útočili, lepšie sa rozhodovali, vedeli, kedy počkať, mali lepšie načasovanie, lepšie vycítili súpera, uvedomili si, v akom momente zápasu sa nachádzame. Musíme sa viac sústrediť. Nie je to otázka fyzickej kondície."

[Joan Domenech, El Periódico] Na čom budete musieť viac zapracovať? Na zlepšení prístupu či koncepcie hry?

"Trochu zo všetkého. Sledovali sme video, aby sme optimalizovali náš výkon, berúc do úvahy naše chyby a dobré akcie. V prvom polčase sme dobre útočili, ale chyby v druhom polčase nás potrestali, najmä v obrane. Tím ožil a súperil na najvyššej úrovni. Škoda, pretože keď sme sledovali zápas druhýkrát, myslím si, že sme si zaslúžili viac, ale výsledok je taký, aký je."

[Carlos Monfort, Jijantes] Chýba vám viac striel z diaľky?

"Je to spôsob, ktorý musíme využívať. Máme hráčov, ktorí to dokážu robiť. Naposledy to niektorí skúšali, Marcos, Raphinha, Ousmane... Pocity sú pozitívne, skúšali sme striedavo individuálne akcie, centre, strely z diaľky... Môžeme a musíme strieľať aj takto."

zdroj: BarçaTV+
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

5 komentáre
2022-10-15 19:03:51
Busi! Busi! Ten nás spasí!!!
2022-10-15 19:04:07
Nebola by dobrým riešením hra na brejky ? "Nie, toto nie je naša idea. Nechceme, aby sa počas zápasu útočilo z jednej strany na druhú. Chceme útočiť pozične na polovici súpera. Taká je idea od začiatku.......................Tak tohle přesně pohřbí Barcelonu .Jsme jediný klub na světě,který nehraje na rychlé protiutoky a máme na to hráče.My prostě budeme hrát házenou s pomalym Busquetsem