Španieli vyleteli z turnaja v Katare už v osemfinále, keď nestačili na Maroko, s ktorým prehrali po penaltovom rozstrele. La Roje pod vedením Luisa Enriqueho sa na Majstrovstvách sveta nedarilo, keď vyhrala len nad Kostarikou. Potom prišla remíza proti Nemecku, následne prehra s Japonskom a aj v osemfinále s Marokom. Čo nám však pôsobenie národného tímu Španielska na Majstrovstvách sveta v Katare ukázalo?

Mužstvo extrémov

V Katare to bolo opäť jasné: Španielsko môže prehrať alebo vyhrať s kýmkoľvek. Znie to ako niečo, čo by Luis Enrique nazval klišé, ale je to najlepší spôsob, ako vysvetliť dve tváre tejto reprezentácie. Španielsko to v posledných rokoch ukazovalo neustále. Reprezentácia musí podať svoj najlepší výkon, aby bola konkurencieschopná. Ak nie - keď hráči nehrajú najlepšie alebo keď nedokážu realizovať plán na zápas s maximálnou precíznosťou, zo Španielska sa stáva priemerné mužstvo. Priemerné mužstvo, ktoré môže prehrať s kýmkoľvek. Záver? Zverenci Luisa Enrique vyhrajú zápas len vtedy, ak sú oveľa lepší ako súper.

Chýba rozdielový hráč

Silnou stránkou Španielska Luisa Enriqueho bol tím. Ale bolo to spôsobené presvedčením alebo z nevyhnutnosti? Zodpovedá to osobnosti Luisa Enriqueho, ale v Barcelone sa mohol spoliehať na hráčov ako Messi, Neymar či Luis Suarez. Trojicu hráčov schopných urobiť rozdiel v zápase. Španielsko nemá hráča s takou charakteristikou. A z toho pramení tá nevyhnutnosť tímovej spolupráce v snahe súperiť s najlepšími.

Kryptonit Španielska

Maroko to len potvrdilo: stiahnuté bloky sú najhorším scenárom pre La Roja, ktorá chce mať loptu a chce byť protagonistom. Ak Španielsko narazí na takúto taktiku, keď súper nechce ísť do presingu a zoskupuje sa vôkol svojho brankára, Španielsko sa stáva predvídateľné. Mať loptu vo svojej moci je niečo iné ako dominovať v zápase. Je iné len držať loptu a hrať tiki-taka ako sa sluší a patrí. Maroko síce tú loptu nemalo, ale v zápase dominovalo nad Španielskom, pretože ho malo presne tam, kde ho chcelo mať.

Existuje budúcnosť

Španielsko zvíťazilo na turnaji v Katare len v jednom prípade, ale existujú aj dobré správy. Na turnaji tohto formátu si zmerali sily mnohí mladí neskúsení hráči. Pozitívne je to, že medzi najlepších hráčov Španielska na šampionáte patrili aj tí najmladší. Mužstvo zložení z hráčov ako Pedri, Gavi, Dani Olmo, Nico Williams, Alejandro Balde či Ansu Fati, môže pokračovať v raste a ukázať svoju kvalitu na ďalších turnajoch.

Čo s Luisom Enriquem

Tréner Španielska bol jednou z najväčších postáv reprezentácie na Majstrovstvách sveta v Katare. Vďaka svojej prominentnej postave sa dokázal prebiť do centra pozornosti médií a zbavil tak hráčov tlaku. Aj preto sa z neho stal streamer na Twitchi. A tím stojí jasne na jeho strane. Zo strany hráčov sa na adresu trénera nevyskytli žiadne kritické komentáre či zlý postoj v tíme a to aj medzi náhradníkmi. Španielom však chýbali zdroje. A to vrátane hráčov, ktorí na tomto turnaji nedokázali presne plniť príkazy trénera a urobiť na trávniku rozdiel. Otázkou je, či toto je pre tento tím strop. Mal vôbec dostatočnú kvalitu, aby patril medzi favoritov na turnaji? Napriek gólostroju proti Kostarike, ďalšie zápasy odhalili nedostatky v tíme a tiež limity. Pokúsi sa Lucho pracovať s tímom ďalej, alebo dá priestor iného trénerovi?

zdroj: sport.es
foto: sport.es

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2022-12-08 08:46:05
Španielsko dolietalo presne na to isté, na čom pravidelne horí Barcelona. To že má niekto 75% držanie lopty ešte neznamená, že dominoval zápasu. Ale to niektorý ľudia nevedia pochopiť.
strip 2022-12-08 08:47:12
Takže dominovalo Maroko, který většinu zápasu stalo v 10 lidech vzadu a odkopavalo balóny?
jano_1987 2022-12-08 09:45:18
Maroko kontrolovalo zápas a Španielsko nepustilo prakticky k ničomu. 2 strely na bránku už o niečom svedčia. Maroko malo 3 strely.
MIO10 2022-12-08 10:11:48
Kontrolovalo je velmi silný výraz. Spíše se o to snažilo...Ale nekontrolovali nic... Bych zase brzdil. Nehájím Španělsko, ale i ve fotbale hraje roli kus štěstí.
rambla 2022-12-08 10:39:44
povedal by som to takto: maroko ustrážilo španielsko
jano_1987 2022-12-08 11:02:31
Kus šťastia je jedna vec, druhá je, že Španielsko nemalo vyslovené šance a značný čas si len pinkali loptu bez nejakého efektu. Z strany Maroka to nebol pekný futbal, ale nepustili ich do vyložených šancí.
2022-12-08 08:46:36
Tezky bez pořádnýho hrotaka. Morata hral dobre, ale v důležitým zápase ho nechá na lavicce a hraje marnej Asensio. Azpi a Carvajal hráli dobře a on tam dá Llorenteho, kterej neodehral ani minutu. Soler, kterej přišel místo Gaviho nepredvedl nic. Olmo hraje každý zápas od začátku a i když už na konci nemuze tak ho tam Enrique stejně nechá.
dwdk14 2022-12-08 08:48:23
No aj Pedri uz mal dosť proti Maroku
strip 2022-12-08 10:10:08
Pravda to bylo vidět už ke konci 2. poločasu. Podle mě stáhl Gaviho hrozne brzo, ten mohl běhat celej zapas
2022-12-08 08:47:14
Nemyslím si zeby Španieli hrali vyložene zle, ale keď jedna taktika nejde tak ju treba zmenit a aj mizerne penalty ich stali postup, no Lucho ak ostane bude mať o 2-3 roky brutálne mužstvo
Jjuraj366 2022-12-08 10:22:19
Lucho musí skončiť alebo dramaticky sa posunúť od hádzanej
dwdk14 2022-12-08 10:57:17
Stačí aby ta hádzaná efektívna nejaký rýchly a kolmy nábeh ale po stranách alebo keď je v strede 6 hráčov nespravi sa nic
LaBrie 2022-12-08 11:10:34
Lucho s repre hra to iste ako posledny rok v Barcelone - jalova hadzana....tam mal ale Messiho, ktory aj taketo jalove zapasy vedel rozhodnut. Teraz tam nemal nikoho a tak to aj dopadlo....
2022-12-08 09:17:15
To, že súper bude brániť a odkopávať, predsa nie je žiadna neočakávaná vec, ale niečo, na čo sa treba pripraviť a čo treba prekonať.
Ak to tím pravidelne nevie riešiť kvôli svojmu štýlu hry, tak je jeho štýl nefunkčný.
rambla 2022-12-08 10:41:27
útok treba založiť rýchlo, nie pomalým posúvaním lopty do bokov a dozadu, potom tam už je múr
2022-12-08 11:06:56
spanielsko nema utocnikov. ked si porovname utok ostatnych aspirantov na titul, je tam priepastny rozdiel.
2022-12-08 11:40:27
Všíchni naříkají ,že proti nim hral soupeř autobus.Jenže ten autobus si vytváří sami ,když jim trvá půl hodiny,než dostanou míč na pulku ,tak je logicke,že se všíchni vrátí do obrany i Messi by se stačil vrátit :-)
Pravdo 2022-12-08 23:27:05
presneee. z tiky taka sa stalo len oblihanie hradu s cielom vyhladoviet supera. Tiky taka bola vzdy narocna a hraci bez lopty behali 2x tolko ako hraci s loptou a vzdy sa ukazovali najmenej traja tomu co mal loptu. A vela prihravok sluzilo na to aby sa otvoril priestor pre prienikovu prihravku na nabiehajucich hracov ktorych bolo v kadej akcii niekolko. Teraz uz je to len kopkanie dokola a ked sa otvori priestor na prihravku tak nie je toho hraca ktory by nabral odvahu a dal tu prihravku a radsej to hodi alibisticky do strany, a preto vsetci pisu ze tiky taka zomrela a je to nuda. Ale tiky taka nezomrela len uz nehraju tiky taku