Xavi Hernández zhrnul stretnutie s Valenciou na tlačovej konferencii. Tréner zdôraznil, že defenzívne štatistiky jeho tímu sú skvelé, no domnieva sa, že v mnohých aspektoch je ešte stále čo zlepšovať, najmä v ofenzíve.

[Ricard Torquemada, Catalunya Radio] Prečo si myslíš, že mužstvo má v poslednom čase toľko ťažkostí s hrou s loptou? Prečo nemáte tú vyrovnanosť v základnej fáze hry pre štýl Barcelony? Aké bolo sledovať zápas z tribúny?

"Ak sa na lavičke zvyčajne cítite veľmi nervózne, z tribúny ste ešte nervóznejší, pretože nemôžete komunikovať. Zhora to však vidíte lepšie. Príliš sme trpeli. Za stavu 1:0 bolo treba skórovať a oni dobre bránili. To sa nám v tejto sezóne stalo už veľakrát. Mnohokrát sme mali šance na víťazstvo v zápase: penalta, strela do konštrukcie brány..... a po červenej karte sme trpeli ešte viac. Sú tu aj také veci, ako napríklad to, že Balde, ktorý je veľmi mladý, musí pochopiť, ako má využívať priestor, dnes mal trochu problém s Foulquierom. Vo všeobecnosti sme však v bode, v ktorom trpíme viac ako zvyčajne, kvôli zraneniam, únave. Napriek tomu treba takéto stretnutia rozhodnúť. Väčšie napätie vzniká, keď nedáte gól na 2:0. Nakoniec sme vyhrali vďaka našej solídnosti, solidarite."

[Marta Ramón, RAC1] Chcela by som sa ťa opýtať na situáciu pri zahrávaní pokutového kopu. Ferran ho zahrával, ale Ansu ho chcel kopať tiež. Čo môžeš povedať k tejto situácii?

"Sú to naše rozhodnutia, rozhodnutia trénerského štábu. Existuje stanovené poradie. Niekedy však hráč cíti sebavedomie a chce aj strieľať. Vtedy sa musíte dohodnúť, rozhodnutia sú na hráčoch. Tomuto incidentu by som neprikladal veľký význam."

[Francesc Latorre, Esport3] Chcel by som vedieť, ako konkrétne hodnotíš správanie Ansu Fatiho v tejto situácii?

"Pozitívne. V konečnom dôsledku chcel skórovať, byť dôležitý. Má veľmi dobrý prístup, to je pozitívne. Chce niečo zmeniť a byť dôležitý, som s ním spokojný."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Stretnutie si sledoval s monitorom vedľa seba. Aký si mal dojem po situácii s Franckom Kessíem a možnom faule v pokutovom území? Myslíš si, že rozhodca mal osloviť VAR?

"Videl som, že to bol súboj, potom som videl opakovaný záber a myslím si, že to nie je pokutový kop."

[Helena Condis, Cadena COPE] Po nepremenenej penalte sektor fanúšikov na Ferrana pískal. Čo by si týmto fanúšikom povedal? Neskôr si namiesto Ferrana striedal Ansu - bolo to preto, aby si trochu ochránil toho druhého?

"Ako tréneri myslíme na tím. V tej chvíli ste museli veľa obetovať, bolo veľa súbojov, zostali sme o jedného menej. Museli sme veľmi pomôcť bočným obrancom. Stále sme mali Raphinhu a Ferrana, museli sme obetovať jedného z nich a bol to Ansu. Robili sme to pre tím, nie preto, aby sme na niekoho poukazovali. Ansu odviedol dobrú prácu a jeho dispozície boli čoraz lepšie."

[Josep Capel, Radio Nacional] Bez Pedriho, Gaviho, Lewandowskeho a Dembélého, po takomto zápase na Bernabéu a hraní v desiatich - mohol tím hrať inak? Si spokojný s týmto výkonom vzhľadom na všetky tieto okolnosti?

"Som veľmi spokojný kvôli nášmu prístupu, kvôli tomu, že sme súťažili. Hrali sme v desiatich a dobre sme bránili. Všetci pracujú, behajú pre tím. Je však pravda, že sa musíme zlepšiť: vo výstavbe akcií, v lepšom chápaní hry v útoku. V tejto zostave sme však mali vážne absencie. Tento týždeň venujeme oddychu, regenerácii. Máme za sebou fyzicky veľmi náročné zápasy. Mužstvo to v poslednom čase trochu stálo, máme ťažké nohy a zranenia. V tejto súvislosti si potrebujeme oddýchnuť. Musíme sa však zlepšiť v samotnej hre, musíme byť sebakritickí. Máme dobré čísla, ale musíme sa zlepšiť."

[Adria Albets, Cadena SER] Znovu otvorím tému penalty Ferrana - je v hierarchii ich zahrávania vyššie ako Ansu? A čo sa týka piskotu a jeho nedávnych problémov so sebavedomím - ako môže takáto situácia ovplyvniť jeho sebavedomie?

"Nedávno mu tlieskali a vykrikovali jeho meno. On neprestáva pracovať. Na konci dňa môžete urobiť chybu, omyl. Futbal je hra plná chýb. Dnes urobil jednu pri pokutovom kope, ale nehodláme ho za to ukrižovať. Ukrižujeme ho, keď nepracuje, nebráni, nebehá a chýba mu prístup. Ale tento chlapec, Ferran, je príkladom. Môže robiť chyby, rovnako ako každý iný človek."

A čo hierachia?

"Dnes tam bol zoznam a oni to vedeli, ale je možné sa porozprávať a rozhodnúť, kto má najlepšie podmienky na to, aby skóroval. Som rád, že Ansu tú penaltu chcel zahrať. Nakoniec sa rozhodlo na ihrisku."

[Alejandro Segura, Radio Marca] Mám otázku týkajúcu sa striedania Frenkieho. Ide len o to, aby si oddýchol, alebo má zdravotné problémy?

"Mal problémy s hamstringom. Zápas na Bernabéu dohral veľmi unavený, preto som povedal, že máme veľa hráčov s ťažkými nohami. Tento týždeň máme v úmysle dopriať mu oddych. Nejde však o zranenie. Je to drobný problém, z ktorého by sa mohlo stať niečo viac, preto sme radšej boli opatrní."

[David Ibanez, Mediaset] Hovoríš, že sa musíte zlepšiť, byť sebakritickí. Teraz máte pred Realom 10-bodový náskok, zvýšili ste ho minimálne do ich stretnutia. Je to tlak, nechýba veľa, aby vypadli z boja o titul.

"Výsledky sú samozrejme veľmi pozitívne. Vyhrali sme, čo bol hlavný cieľ. Je však pravda, že sa musíme zlepšiť, musíme byť sebakritickí, aby sme si povedali pravdu. Cítili sme únavu, aj psychickú, odohrali sme veľa zápasov v krátkom období. Preto som spomínal oddych a chvíľkovú pauzu od toho všetkého."

[Victor Malo, Culemania] Je obrana najväčšou zbraňou, ktorú Barca má? A čo zmení návrat troch typických útočníkov? V čom je tento systém iný? Čo získa Barcelona tým, že bude hrať s tromi útočníkmi, a čo so štyrmi záložníkmi?

"So štyrmi záložníkmi strácame menej lôpt, máme väčšiu kontrolu, lepšie chápeme priestor a čas v strede poľa. S tromi útočníkmi si vytvárame viac príležitostí, sme bližšie k pokutovému územiu. Obe možnosti sú však veľmi dobré. Myslím si, že sme silní v obrane a je to aspekt, ktorý sme od nášho príchodu do klubu veľmi zlepšili. Musíme sa zlepšiť, pokiaľ ide o mužstvo v útoku, v rozohrávke, vo výstavbe akcií, v útočení do priestoru."

[El 10 del Barca] Dnes Barcelona určite menej trpela pri hre v 10 ako v 11. Aké sú rozdiely medzi bránením v strednom a nízkom bloku?

"Pri hre v 10 sme boli možno pevnejší, boli sme o niečo nižšie. Za chrbtom bolo trochu menej priestoru, čo je vždy nebezpečné. V stiahnutej obrane sme boli kompaktnejší, vytvárali sme jednotu. Súper si opäť vytvoril veľmi málo príležitostí. My však radšej hráme na súperovej polovici, máme loptu a dominujeme."

[Nacho Jimenez, Mas que pelotas] Dnes sme videli Foulquiera, ktorý si celkom dobre poradil s Baldem. Nemyslíš si, že najmä pri hre so štyrmi v strede poľa existuje určitá závislosť od postoja Baldeho na ľavej strane?

"Áno, aj dnes sme mali súboje s Raphom, ktorý zbiehal do stredu a hľadal Sergiho a Ansu. Stálo nás to vytváranie akcií, vytváranie situácií. Budeme analyzovať tento zápas, pravdepodobne gól na 2:0 by všetko uzavrel, ale musíme zachovať pokoj. Opäť sme si to trochu skomplikovali."

[Jugones] Vždy si sebakritický, v poslednom čase sa veľa hovorí o štýle hry na Bernabéu. Si spokojný s tromi bodmi, ktoré ste získali a udržali si tak rytmus v La Lige?

"Áno, s bodmi, s tým, čo sme vytvorili, že sme boli solídni, strieľali sme z diaľky. Musíme to však robiť častejšie. Mali sme dobré aj menej dobré momenty. Potrebujeme väčšiu vyrovnanosť v útoku."

[Toni Juanmarti, Relevo] Nemyslíš si, že vaše posledné výsledky sú trochu bagatelizované?

"Vrátime sa k tomu, o čom som hovoril. Barça je najťažší klub na svete. Musíte vyhrávať a presvedčiť hrou, byť oveľa lepší ako váš súper. Zlepšujeme sa v mnohých aspektoch hry, v obrane, útoku... Tieto diskusie trochu pramenia z toho, že nás porovnávajú s najlepšou Barçou v histórii."


KLIKNI SEM a vyber si svoje tričko!

[Aurora Fuster, Principal] Bolo pre vás po striedaní Frenkieho de Jonga ťažšie dostať sa do pokutového územia súpera?

"Nie, myslím si, že od začiatku druhého polčasu sme boli veľmi dobrí. Problémom bola nevyužitá penalta, Ansuova strela do žrde. Druhý gól by prakticky uzavrel zápas. Červená karta úplne zmenila dynamiku zápasu, a preto sme sa stiahli."

[The Athletic] Bolo to tvoje 50. stretnutie v La Lige. Je nejaká vec, ktorá ťa v súvislosti s trénovaním Barcelony prekvapila?

"Prekvapili ma nároky, ktoré sa kladú v každej situácii, je to nevďačné. Je tu veľa kritiky. Niekedy mám pocit, že som ľudí sklamal. Som však psychicky silný. Vždy sa budem snažiť, aby na mňa boli culés hrdí."

[TVE] Araujo dostal červenú kartu a proti Athletic si určite nezahrá, Christensen vyzeral dobitý. To by mohlo mať veľký vplyv na zápas na San Mamés.

"Je pravda, že predovšetkým Ronald - je to líder, napravuje chyby svojich spoluhráčov, je to výnimočný obranca. Bude to veľká strata. Uvidíme, či si tento týždeň oddýchneme a či sa nám vrátia niektorí hráči. S Andreasom je však všetko v poriadku. Predtým mal problémy s členkom, ale je v poriadku, bude k dispozícii na Athletic."

[El País] Je to ďalší zápas so skóre 1:0. Si spokojnejší s defenzívnym výkonom alebo ťa trápi nízky počet strelených gólov?

"Chcem, aby sme skórovali viac. Myslím si, že si na to vytvárame dostatok príležitostí. Je to škoda, pretože si myslím, že mužstvo si v mnohých zápasoch zaslúži viac. Potrebujeme však strieľať viac gólov."

zdroj: YT La Liga
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

2 komentáre
2023-03-05 23:15:24
Ahojte, pozdravujem z Barcelony. Dnes sme vyhrali a navýšili bodový náskok na Real. Som rad, ze som to mohol vidieť naživo. Atmosféra, bola super, hoci výkon nebol idealny. Real remizoval a to je hlavne.

Pome si po titul!
2023-03-05 23:26:19
Ja to beriem pozitívne. Hrali sme bez štyroch mega dôležitých hráčov, a aj tak sme navýšili náskok. Hra nebola ideálna ale dalo sa na to pozerať. Aj záver sme dohrali celkom v kľude, ale nemôžme robiť toľko chýb v obrane lebo niekedy človek netuší ako sme mohli dostať v lige iba osem gólov.