Portál El Español uverejnil článok s veľkým titulkom "La Liga čelí ekonomickému kolapsu: DAZN a CVC zvažujú rozviazanie zmlúv s Javierom Tebasom". La Liga (LFP) v reakcii na to vydala vyhlásenie, v ktorom poprela správy uvedené v texte a pohrozila právnymi krokmi.

El Español uvádza, že dvaja obchodní partneri La Ligy, mediálna platforma DAZN a fond CVC, zvažujú rozviazanie zmlúv s organizáciou z dôvodu finančných a právnych problémov. V prípade prvého subjektu je problém v tom, že investícia 470 miliónov eur ročne za vysielanie piatich zápasov za sebou nevedie k očakávanému zisku. Spoločnosť DAZN mala v posledných mesiacoch dokonca údajne problémy s plnením splátkového kalendára voči LFP. Podľa denníka El Español musela spoločnosť minulý rok získať finančnú injekciu vo výške 4 miliárd eur od svojho hlavného akcionára Access Industries, aby splatila svoj obrovský dlh.

Celkovo má platforma do roku 2027 zaplatiť La Lige 2,35 miliardy eur. Podľa denníka El Español mala spoločnosť DAZN v Španielsku pred odkúpením práv viac ako 300 000 predplatiteľov a po ňom 500 000. Tento nárast nie je taký veľký, ako sa od takejto lukratívnej zmluvy očakávalo. Podľa portálu, ak v sezóne 2023/2024 nedôjde k výraznému zvýšeniu príjmov, spoločnosť bude mať problém zmluvu naplniť. V článku sa tiež uvádza, že aj Tebas počas stretnutia s klubmi ohľadom televíznych záležitostí údajne hovoril o ťažkostiach spoločnosti DAZN. Na druhej strane zástupca platformy mal pre El Español priznať, že s platbami nie sú žiadne ťažkosti a neuvažuje sa o porušení zmluvy, ale nepoprel, že bol dohodnutý nový splátkový kalendár, hoci v súlade s tým, čo bolo dohodnuté v právnom základe verejnej súťaže.

Na druhej strane by CVC podľa El Español zvažoval prerušenie spolupráce vzhľadom na to, že prijatý zákon o športe z decembra 2022 nezaručuje právnu istotu zmluvy s La Ligou. Včera sa na okresnom súde konalo záverečné pojednávanie o predbežných opatreniach, o ktoré požiadali Real Madrid, Barcelona a Athletic, ktoré sú proti tejto dohode. Uvedené kluby považujú dohodu za nezákonnú a nepripojenie sa takýchto veľkých značiek k zmluve vyvoláva pochybnosti o ďalšej spolupráci s fondom. Verdikt súdu v tejto veci by mohol byť oznámený čoskoro. Ak sa potvrdia nároky troch klubov, zavedenie predbežných opatrení by mohlo celú dohodu a vyplácanie finančných prostriedkov pozastaviť. Na druhej strane by súdny proces mohol trvať dlho a CVC by mohol unaviť.

Podľa denníka El Español je CVC zabezpečený klauzulami o predčasnom ukončení partnerstva v júni 2024. Bez ohľadu na rozhodnutie súdu môže fond zmluvu vypovedať a požiadať kluby o vrátenie peňazí so 6% úrokom. Asi netreba hovoriť, do akých problémov by sa dostali tímy, ktoré zmluvu uzavreli (38 tímov Primera División a Segunda División), ak by sa to ukázalo ako pravda. El Español sa v tejto veci skontaktoval s CVC, ale ten sa rozhodol k celej záležitosti nevyjadriť.

El Español tiež uvádza, že kluby takmer nič neinvestovali do infraštruktúry, čo malo byť jednou z podmienok plánu La Liga Impulso. 5 tímov dokonca nepredložilo ani všetku dokumentáciu požadovanú LFP. Nesplnenie časti dohody je ďalším dôvodom na znepokojenie CVC. Fond sa na jednej z konferencií na vlastné oči presvedčil aj o neistote klubov v dôsledku súdneho sporu a podľa niektorých tímov sú výdavky na infraštruktúru pre ich potreby príliš vysoké.


Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2023-03-08 14:29:17
A to niekde snivali o vyluceni Realu a Barcelony z TV vysielani. Urcite by im mnozstvo predplatitelov raketovo vytrelila hore :D
mikimi122 2023-03-08 14:52:07
To boli len rokovania o vysielacích právach.
2023-03-08 15:07:11
Tak im treba hajzlom
2023-03-08 15:28:46
snád odvolajú Tebasa
2023-03-08 16:26:23
Verejne prepierať ekonomiku Barcy, to Tebas vie!!! Ale to, že La liga je pod jeho vedením v sračkách, o tom nehovorí. Ak by mali kluby naozaj vracať pridelené peniaze, to by bolo horšie zemetrasenie ako nedávno v Turecku.
jirkam 2023-03-08 16:31:12
👍
xdiko 2023-03-09 01:42:10
O tom to je, práve preto sa tu prepiera Barca, Real, objavujú sa kauzy ala Negriero, rieši sa superliga, to všetko má za účel odvrátiť pozornosť od Tebasa a jeho nekompetentného vedenia.