FC Barcelona začína pracovať na finančnom fair play. Nadväzovanie partnerstiev s novými sponzormi nestačí. Predovšetkým je potrebné znížiť výdavky, a tým vyrovnať účty a pracovať v kontexte letného prestupového obdobia s väčším manévrovacím priestorom.

Katalánsky denník Mundo Deportivo upozorňuje, že najdôležitejšie je zaregistrovať zmluvy so všetkými hráčmi, ktorí na to čakajú - Gavi, Araujo, Sergi Roberto, Marcos Alonso a Alejandro Balde. Okrem toho by zníženie výdavkov znamenalo obnovenie pravidla 1:1 na prestupovom trhu. Túto úlohu je potrebné splniť nielen v mužskej futbalovej sekcii, kde sa škrty objavujú už nejaký čas. Teraz je čas na ostatné športové sekcie.

Podľa Mundo Deportivo klub už začal vykonávať interné audity, aby sa zabezpečilo, že sa neplytvá zdrojmi, a aby sa analyzovalo, do čoho sa investuje a aké funkcie sa vykonávajú na základe zmluvy, manažmentu a zamestnancov vo všetkých oblastiach klubu. Ide o pomerne vyčerpávajúcu analýzu, keďže sa predpokladá, že v niektorých sekciách a oddeleniach existujú nadbytočné pozície a prekrývajúce sa alebo dokonca duplicitné povinnosti. Všetky výdavky, ktoré sa považujú za zbytočné, budú odstránené, aby sa uvoľnil rozpočet. Môže to ovplyvniť aj športové plánovanie prvých tímov basketbalu, hádzanej, futsalu a hokeja na kolieskových korčuliach. V budúcej sezóne nebudú žiadne dodatočné výdavky a plánuje sa aspoň opätovné prerokovanie veľkých platov smerom nadol.

KLIKNI SEM a vyber si svoje tričko!

Výnimkou bude podľa denníka ženské futbalové mužstvo. V Barcelone je považované za strategickú sekciu z hľadiska imidžu a patrí k najvýkonnejším z hľadiska športových výsledkov, ako aj príjmov. Okrem toho je to jediná sebestačná profesionálna sekcia v klube, ktorá nevytvára stratuy. Model ženského futbalu bude príkladom aj pre ostatné sekcie, ktoré sa budú musieť začať spoliehať na odchovancov. Cieľom je posilniť La Masiu a spoliehať sa na odchovancov, ako aj hľadať konkrétne posily zvonka.

Ak sa vrátime k mužskému futbalu, súčasný platový strop Barcelony je 648 miliónov eur a je potrebné ho znížiť až o 200 miliónov eur, ako klubu opakovane pripomenul prezident La Ligy Javier Tebas. V konečnom dôsledku chce klub novú hranicu na úrovni 450 miliónov eur, ktorá bola naplánovaná až na rok 2024. Barcelona je však odhodlaná posunúť tento plán o rok dopredu. Okrem toho sa to musí urobiť do júla, aby sa predišlo problémom s hráčmi, ktorí predĺžili svoje zmluvy, ale ešte neboli zaregistrovaní.

Zníženie výdavkov v celom klube sa musí nevyhnutne týkať najmä prvého mužského futbalového tímu. Zvažujú sa rôzne spôsoby. Nie je napríklad vylúčené, že športové riaditeľstvo zváži predaj takmer každého hráča s platnou zmluvou. Podľa denníka Sport by to mohol byť prípad Jordiho Albu, ktorý sa stal náhradníkom a ktorý bude v budúcej sezóne stáť klub približne 38 miliónov eur, ktoré pozostávajú z jeho platu za posledný rok zmluvy a z jeho predtým odloženého platu. Ďalším futbalistom, ktorý môže odísť, je podľa denníka Ansu Fati. Je tiež veľmi pravdepodobné, že hráči ako Frenkie de Jong a Marc-André Ter Stegen budú požiadaní o prehodnotenie svojich zmlúv.

zdroj: mundodeportivo.es sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2023-03-22 08:12:07
Hm , rizumny, konkretny, racionalny no tažky oriesok 😉
2023-03-22 08:45:18
Princíp kolektívnej viny... Mužský futbal spôsobí katastrofu a odnesú si to všetci. Ženský futbal si to neodnesie, lebo tam snáď už menej platiť ani nejde.
zdrojprijmov 2023-03-22 10:46:52
princip toho, ze barcelona nie je len futbal a urcite hadzanari nedonasaju do klubu tolko penazi co futbalisti...aj ked je to smutne, ze na to doplatia vsetci, na drtuhej strane su tie mensie sporty dotovane aj z futbalu
jano_1987 2023-03-22 11:31:00
Najlepšie platený hádzanár sveta zarába 1,5 milióna v hrubom. Na druhom mieste je hráč s platom 1 milión, 3. najlepšie platený hráč
sveta zarába 800 000€. Najlepšie platený hádzanár v Barcelone zarába 700 000€ v hrubom. Druhý najlepšie platený hádzanár v Barcelone zarába 475 000€ v hrubom. Celý hádzanarsky mužský tím berie dohromady plat na úrovni 3,5 milióna €. A je ich 18. Barcelona femeni, 25 hráčok berie dohromady 3,36 milióna €. Minulú sezónu, čo som zachytil, tak minimálne 8x mali 80 tisícovú návštevnosť. Keby 1 lístok stál 20€, tak sme na 12,8 milióna €. Len z Fatiho čistého platu je možné financovať hádzanárov a ženský futbal. Áno, futbalisti doniesli do klubu viac peňazí, ale ženské futbalistky si na seba zarobili a sú v pluse. Koľko peňazí išlo na dotáciu z futbalu ostatným športom? Čo som počúval v 2022 jeden podcast, tak dotácia z futbalu na všetky ostatné športy v Barcelone bola 1,5 milióna € za rok, aj to len kvôli korone.
jano_1987 2023-03-22 11:38:40
Určite tie zdvojené funkcie a a neviem čo všetko treba osekať, ale hlavné dlhy má ma svedomí mužský futbal.
zdrojprijmov 2023-03-22 12:04:43
treba si hlavne uvedomit cenu znacky, a hlavnym nositelom znacky barca je najma futbal, ked sa opytas 1000 ludi tak 999 z nich ti povie, ze s Barcelonou sa jej spaja muzsky futbal, neviem ci niektori lduia vobec vedia, ze Barcelona je viac nez len futbal, ze to je basekt, hadzana, futsal, etc. Ak by nebolo futbalu, tak by nebolo takeho hypeu okolo klubu ako takeho, teda je logicke, ze najviac bude zrat to, co najviac vyraba...v kazdom pripade, urcite tam bude po milu jarmilu veci, co nemusia byt
jano_1987 2023-03-22 12:52:32
Záleží od toho, koho sa spýtaš a kde. Určite keď pôjdem po ulici, tak 999 z 1000 ľudí si nebude Barcelonu spájať s futbalom. V Nemecku je šport č.2 hádzaná, takže ver tomu, že z tých 1000 ľudí tak 500 určite bude vedieť, že Barcelona má aj hádzanarsky klub. Ľudia čo sledujú basketbal, vedia, že majú basketbalový tím. To isté hokejbal, či volejbal.


Mužský futbal vyprodukoval stratu od 0,8-1,5 miliardy za posledných 20 rokov, podľa toho, aký zdroj nájdeš a čo do toho ráta. Všetky ostatné kluby spadajúce pod Barcelonu za tých 20 rokov sú plus mínus na nule, alebo dokonca v pluse. Prebytočné pozície a nepotrebný ľudia musia odísť, ale ostatný by nemali byť trestaný za to, že futbalisti narobili dlhy.


Podobnú situáciu som zažil na vlastnej koži v bývalej robote, keď najväčšia pobočka našej firmy vyrobila mega prúser a odsrali si to všetci. Moja pobočka, kde som bol celé roky bola v pluse 20-25% čistý zisk, ale rezať sa začalo u nás. Prišli sme o odmeny za dobré hospodárske výsledky, 13. a 14. plat, boli rušené rôzne výhody čo sme mali. Ale pobočka, čo spôsobila problém, tak tým len zrušili odmeny za hospodárske výsledky, zrušili im 14. plat a hotovo. Všetko ostatné im ostalo, lebo sú predsa vlajková loď našej firmy. Keď sa to rozkríklo, veľmi rýchlo začali dávať ľudia výpovede.
zdrojprijmov 2023-03-22 15:07:08
takto, bavime sa o pohlade laika na vec, ked sa spytas Dura z Hornej dolnej, co mu hovori Barcelona, tak povie futbal alebo mozno aj Messi, ide o to, ze na najvacsom vyslni je logociky sport, ktory je najpopularnejsim na svete. My v robote tiez vyrabame zisk, ktory neskor CEO oplieska na vyrobu nezmyslov niekde v krajine tretieho sveta a ked je problem,tak sa prve stromy rubu v nasom lese....BEz furbalu bt nebolo FCB tym cim je a plati to samozrejme aj naopak, preto plati aj kredo Mes que un club. Bude to chvilu trvat, ale urcite budu tieto "mensie" sporty zive aj z futbalu. Myslim si, ze tie kluby, co funguju obdobne ako Barca, teda ako oraganizacia / klub, ktora zastresuje viacero sportov, riesia rovnako financovanie. V sporte zial nie vsetko stoji len na hospodarskych vysledkoch (aj ked podla mna su tiez alfou / omegou zdraveho fungovania) a treba vidiet aj dalej ao len pro zelene cisla
maryann 2023-03-22 21:39:57
Jano- si dobrýýý !👍
2023-03-22 10:38:42
No. A teraz mi povedzte ako do toho môžu zapasovať Lea - pokiaľ ten nebude hrať takmer z lásky ku klubu :-)