Výkony rozhodcov v Španielsku sú už dlhšie kontroverzné a podľa médií budú kluby La Ligy požadovať určité zmeny v rozhodovaní. Cieľom je dosiahnuť nezávislosť Technickej komisie rozhodcov od federácie a zaviesť väčšiu transparentnosť. Napriek veľkým pochybnostiam, ktoré sa týkajú španielskych rozhodcov, tí sú najlepšie platení v Európe a rozhodujú najviac zápasov Ligy Majstrov.

Ako informoval portál Relevo, v pondelok sa konalo zasadnutie Výboru delegátov La Ligy, na ktorom sa diskutovalo najmä o rozhodcoch: "Musíme zvážiť, či je súčasný model najvhodnejší," znel jeden z komentárov, ku ktorým sa portál dostal. "Nemôžete sa báť hovoriť a diskutovať. Nemôže to byť tak, že futbalista niečo povie v zápale tesne po stretnutí a ak to preženie, dostane trest na 4 zápasy. A oni, rozhodcovia, ktorí sú súčasťou šou, sa nikdy nemusia ospravedlňovať. Chýba tu transparentnosť," tvrdí ďalší hlas zo stretnutia.

Všetko podnietila aféra Negreira, ktorá vrhá na povesť rozhodcov zlý tieň, aj keď sa týkala udalostí spred rokov. O to viac, že Barcelona a oficiálne orgány španielskeho futbalu túto aféru nijako nevysvetľujú. Prácu rozhodcov už oficiálne kritizovali vo svojich vyhláseniach Sevilla či Espanyol a dá sa očakávať, že na najbližšom zhromaždení La Ligy 19. apríla téma arbitrov opäť rozprúdi emócie.

O aké reformy pôjde?

Podľa Relevo kluby čakajú nielen na vysvetlenie zo strany Blaugranas v otázke kauzy Negreira, ale čoraz častejšie sa hovorí aj o potrebe konkrétnych zmien. Nie je jasné, prečo bolo v Španielsku ukázaných už 112 červených kariet a v Premier League 28, pričom neistota panuje okolo kritérií pri pískaní zákrokov rukou alebo fungovania systému VAR. Očakáva sa, že jednou z kľúčových tém štrukturálnych úprav bude oddelenie Technickej komisie rozhodcov od RFEF po vzore Bundesligy alebo Premier League. Okrem toho sa očakáva zavedenie transparentného a menej podmieneného formátu menovania rozhodcov, ako aj objasnenie vzťahu komisie rozhodcov k synovi Negreirovi. RFEF začala v tejto veci vyšetrovanie, ale výsledky týchto krokov zatiaľ nie sú známe.

Ďalšou zmenou by mohlo byť zníženie počtu rozhodcov, ktorí budú viesť zápasy Primera a Segunda División. Na prvých zápasoch môže byť 20 hlavných rozhodcov, 40 asistentov a 5 videorozhodcov. Ako informuje webová stránka Archivo VAR, technická komisia rozhodcov má v úmysle tento tím zredukovať a zamerať sa najmä na prácu v miestnosti VAR.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2023-04-12 15:30:37
Aj ja ziadam reformu. Takemu Lahozovi by som nedal do ruky ani varechu 😄😄
Malloy 2023-04-12 17:14:50
Včera pískal dobre
maros1 2023-04-12 20:36:17
To je pravda, no po sesnastich rokoch asi prvy krat !!! On rozhodne nepatri medzi fanusikov katalanskych klubov a uz vobec nie barci
2023-04-13 13:35:28
Najväčší problém španielskych rozhodcov je že z 90% zápasov spravia clown fiestu kde sa nikto nikoho nesmie ani dotknúť a za každú chujovinu dávajú karty keď pozerám zápasy z anglickej ligy ako idú hráči do súbojov tak trápny španielsky rozhodca by dal v zápase 6 červených