K rovnakému odmeňovaniu mužov a žien vo futbale vedie ešte dlhá cesta. A to nielen v Španielsku, ale na celom svete. Profesionálny šport, a najmä futbal, je v skutočnosti jedným z odvetví, v ktorých sú najväčšie rozdiely medzi platmi mužov a žien za rovnakú prácu alebo pozíciu. Táto skutočnosť je odôvodnená veľkým biznisom, ktorý obklopuje mužský futbal. Ženy však v posledných rokoch dosiahli výrazný pokrok. Tento pokrok je v súlade s mediálnym rozvojom ženského futbalu a vznikom nových svetových hviezd v tejto kategórii.

Príjmy osobností, ako je Alexia Putellas, sa tak v posledných rokoch zvýšili o veľké percento. V Španielsku je postup platov bežný. Najmä od roku 2020, keď bol v ženskej Primera División stanovený minimálny plat (16 000 eur). Stalo sa tak podpísaním prvej kolektívnej zmluvy. O tri roky neskôr, pri obnovení tohto dokumentu (odbory a zamestnávatelia rokujú o základoch), sa očakáva zvýšenie tejto sumy.

Vzhľadom na to, že v La Lige je minimálny plat 155 000 eur, je len veľmi málo hráčok, ktoré presahujú minimálny plat v mužskej prvej lige. Sústredia sa vo veľkých kluboch La Ligy F, ako sú Barça, Real Madrid a Atlético. Medzi nimi všetkými je jedna hráčka, ktorá vyčnieva nad ostatnými. Jej meno nie je prekvapením, keďže je považovaná za najlepšiu hráčku na svete: je to Alexia Putellas.

V tomto smere je potrebné pripomenúť, že zmluvné sumy v ženskom futbale sú veľkou neznámou a ich podrobnosti sa zvyčajne nezverejňujú. Relevo sa však podarilo zistiť, že približný plat, ktorý Alexia Putellas dostáva v Barcelone, výrazne vyčnieva nad ostatnými. Je najlepšie platenou hráčkou v La Lige F a jednou z najlepšie platených na svete. Koľko presne zarába Alexia Putellas v Barcelone? Španielska stredopoliarka, ktorá dva roky po sebe získala Zlatú loptu, má plat približne 800 000 eur.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Diskusia

2 komentáre
2023-07-24 08:32:30
Stejne odmenovani muzu a zen? Jakým prostredkem krome toho ze bude muzsky fotbal dotovat ten zensky toho jde dosahnout? Jsou to ve sve podstate dva odlisne svety.....
2023-07-24 10:18:14
Mimo téma: Aubameyang šel do Marseille ZADARMO. To jsme ho mohli přivést, když Rogué bude až za rok.