Boj proti online pirátstvu sa stal veľmi rozšíreným v mnohých rôznych odvetviach zábavného priemyslu. 2Playbook uvádza, že streamovacie platformy, ako napríklad Netflix a DAZN, spolupracujú s inými typmi organizácií vrátane La Ligy a združení umelcov a hudobných producentov a zdieľajú s nimi svoje obavy a nástroje na boj proti nelegálnemu sledovaniu audiovizuálneho obsahu.

Podľa údajov, ktoré analyzovala spoločnosť 2Playbook Intelligence, oddelenie spoločnosti 2Playbook pre analýzu údajov a trhu, stálo internetové pirátstvo futbal za posledné desaťročie takmer 2,4 miliardy eur. Škoda pre futbal a ich audiovizuálnych partnerov je v tomto prípade strata potenciálnych ziskov. Ide o odhadované príjmy, ktoré by mohli byť dosiahnuté, ak by sa všetci používatelia rozhodli pre platené predplatné.

V prípade futbalu sa takzvaná miera konverzie na rok 2022 odhaduje na 69%, čo je najviac v zábavnom priemysle. Odhaduje sa, že celková hodnota "pirátskych" práv v tom čase predstavovala približne 246 miliónov eur, z čoho 69%, teda približne 170 miliónov eur, by sa dalo získať späť. Zvyšné percento sa považuje za nevymožiteľné vzhľadom na to, že sa týka používateľov, ktorí budú zápasy sledovať len zadarmo. Ak by sa uvedená suma vymohla, hodnota futbalového audiovizuálneho priemyslu by sa zvýšila približne o 15%.

Hodnota futbalového pirátstva sa vypočítava na základe počtu domácností, ktoré "pirátia" obsah, a hodnoty futbalových predplatných. Protipirátske kampane a zatvorenie mnohých portálov v posledných rokoch výrazne ovplyvnili príjmy. V roku 2014, ktorý je prvým rokom, za ktorý sa zbierajú údaje o tomto športe, sa odhadovalo, že hodnota nelegálne šíreného obsahu v španielskej lige bola približne 509 miliónov eur. V tom čase sa odhadovalo, že len 44,6% z tejto sumy sa podarilo získať späť (približne 227 miliónov eur).

zdroj: 2playbook
foto: twitter

Diskusia

3 komentáre
2023-09-17 19:22:50
Keby si nepýtali také nehorázne peniaze sa vysielacie práva a dávali by to na RTVS ako kedysi LM, alebo v bežných televíznych staniciach v základných balíkov, tak nemám žiaden problém si to pustiť v TV. Viem, že poniektorý pozeráte z Nova Sport 3, 4, ale žiaľ to je v mojom prípade ďalší predplatný balík a nedáva to z môjho pohľadu zmysel ešte keď počujem také chváli na tých komentátorov.
2023-09-17 19:51:41
Je čas, aby nejaký streamovací gigant kúpil práva na futbal v Európe, už len z technologického hľadiska by to bol pokrok, napr. tá appka Digi je zúfalstvo aj po rokoch.