S každým krokom, ktorý Ferran Torres urobí na ihrisku, akoby sa zbavoval ťarchy svojich minulých zápasov. Úvod novej sezóny ho totiž zastihol v bravúrnej forme.

Na Ferranovi bolo aj v uplynulej sezóne badať, že si vôbec neverí, nech sa akokoľvek snažil. Niečo sa v každom prípade radikálne zmenilo, pretože už v priebehu predsezóny ukázal, že ožil. A od začiatku sezóny strelil Ferran gól každých 31 minút. Jeho meno sa pravidelne vyníma v tabuľke strelcov a z každého jeho dotyku vyžaruje sebavedomie, ktoré sa s ním ešte pred rokom dalo len ťažko spojiť.

Góly pribúdajú

Tento strelecký inštinkt ho vždy definoval, keď pôsobil vo Valencii a Manchestri City, ale postupne sa vytratil, keď prestúpil do Barcelony. Teraz, keď jeho akcie kontrastujú s neohrabanosťou z minulosti a menia sa na symfóniu kontrolovaného chaosu, Ferran opäť robí to, čo mu ide najlepšie: strieľa góly.

Pôsobivé je, že španielsky útočník strelil tri góly za Barcelonu a dva góly za národný tím počas 155 minút. V tejto sezóne zatiaľ nastúpil v základe len raz, ale obmedzený herný čas neuhasil jeho chuť rozvlniť sieť. V skutočnosti nebol pôvodne ani povolaný do španielskej reprezentácie počas nedávno skončenej reprezentačnej prestávky.

Po zraneniach Marca Asensia a Daniho Olma sa však Ferran chopil príležitosti ako nikto iný a proti Cypru skóroval ako náhradník. Mladík nakoniec strelil 3 góly za 126 minút v drese Barcelony a 2 góly v národnom tíme za necelú polhodinu. Napriek iba oklieštenému hernému času si udržiava konzistentnú gólovú bilanciu.

Preč sú časy, keď vládla nedôslednosť. Ako žralok, ktorý vycíti kvapku krvi na míle ďaleko, aj Ferran odhaľuje slabiny v obrane súpera a s chirurgickou presnosťou to využíva. Ale okrem tohto dlho očakávaného vzostupu z hľadiska štatistík sa Španiel ukazuje ako spoľahlivá voľba na všetkých pozíciách v ofenzívnej línii. Je pohyblivý na polovici ihriska a nestráca loptu. Ako pravé krídlo má tendenciu dobiedzať do obrancov súpera a centrovať do šestnástky, čo je neuveriteľne užitočné, zatiaľ čo pozícia deviatky mu umožňuje byť ešte bližšie k bráne.

Mentalita monštra

"Som ako býk. V budúcej sezóne ma nikto neprekoná," povedal Ferran pred začiatkom sezóny. Zdá sa, že svoje slová plní zakaždým, keď vstúpi na ihrisko. Moment, ktorý azda najlepšie vystihuje Ferranov mentálny vzostup, bol jeho gól z priameho kopu proti Realu Betis.

Ukázalo sa, že tlak, keď stojí dobrých pár sekúnd osamote a do duše mu hľadí množstvo hráčov, premáha každého hráča Blaugranas od odchodu Lionela Messiho z klubu. Už dva roky sa zdalo, že Katalánci nie sú schopní streliť gól z priameho kopu. S každým ďalším zápasom sa tlak zvyšoval a napokon tým, kto konečne prelomil patovú situáciu a prevzal štafetu po Messim, bol Ferran Torres, ktorý svoj pokus fantasticky zakrútil do bránky Realu Betis.

Z jeho štíhlej postavy a času stráveného v posilňovni, o čom svedčia aj jeho sociálne siete, sa dá ľahko vyčítať, že Ferran absolvoval neuveriteľnú fyzickú prípravu na prebiehajúcu sezónu, keďže sa snaží naplniť prívlastok "žralok". Nie je to však len jeho fyzická zdatnosť, ktorá pripomína vrcholového predátora oceánov. Jeho mentalita je rovnako ostrá - myseľ, ktorá kalkuluje, predvída a strategicky plánuje.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

5 komentáre
kluc Premium
2023-09-17 19:51:39
Nejak takto si predstavujem výkony hráčov ktorí hovoria "chcem zabojovať o miesto" ...škoda že je len jeden z mála...
2023-09-17 20:03:36
ferran mentality