Javier Tebas hovoril o aktuálnych udalostiach po prezentácii správy spoločnosti KPMG o sociálno-finančnom vplyve futbalu v Španielsku. Spomenul aktivity klubovej televízie Realu Madrid a obvinenia Gila Marina, ako aj aféru Negreira a policajnú prehliadku v sídle Technickej komisie rozhodcov.

Prehliadka Guardia Civil vo federácii

"Vyplýva to zo žiadosti La Ligy o sériu dôkazov, ktoré musí RFEF poskytnúť v rámci vyšetrovania. Vyžiadali sme si správu vypracovanú pre UEFA týkajúcu sa Negreiru, prieskum rozhodcov a rôzne ďalšie záležitosti, ktoré Technická komisia rozhodcov neposkytla. Myslím si, že náš list mal zásadný význam pre nariadenie vyšetrovania. Sme prakticky jediným súkromným žalobcom, ktorý dal podnet k afére Negreira. Sme jediní, ktorí poskytli dokumenty na posunutie prípadu dopredu. Real Madrid iba napísal list, že je účastníkom konania, ale neurobil nič."

Obvinenie Barcelony

"Musím vidieť dokumentáciu. Podplácanie je, keď sa dopustíte trestného činu, do ktorého je zapojený verejný činiteľ. Ako právnik si to musím preštudovať."

Imidž La Ligy v súvislosti so škandálmi

"Je to znepokojujúce. Prípady Negreira, Vinícius, Rubiales spôsobujú škody. Prípad Negreira sa musí ďalej vyšetriť, aby sa to dalo do poriadku na úrovni vplyvu na zostup a postup, ktorý mal podľa mňa veľký. Na tom sa pracuje. Samotný fakt pokusu o ovplyvňovanie je v právnej oblasti trestný. Sudca to už pred niekoľkými týždňami uznal vo svojom rozhodnutí. Toto je už športová korupcia. Nič nenaznačujem, ale treba to ďalej vyšetriť, pretože je to veľmi vážna nezrovnalosť, aby klub platil Negreirovi. Je to trestný čin, ak to bolo s cieľom uplatniť vplyv."

Sankcie pre Barcelonu

"Nemáme na to kompetencie, pretože na administratívnej úrovni je prípad premlčaný. Už som to vysvetlil. Ak by sme mohli zasiahnuť, začali by sme konanie. Bezpochyby. Nemohli by sme tak urobiť, pretože je to premlčané. Uvidíme, aká môže byť sankcia, keď bude trestné konanie ukončené. Zákon v tejto veci nemôže byť retroaktívny. Všetci sa snažíme zlepšiť naše zákony a v zákone o športe by sa to [premlčanie] malo opraviť, pretože v takýchto prípadoch týkajúcich sa pokusov o ovplyvnenie športového výkonu je premlčacia lehota veľmi krátka a trvá, kým sa prípad dostane na svetlo."

Slová Gila Marina o manipulácii La Ligy

"Jeho vyjadrenia pochádzajú z jeho okolia, a to z dôvodu správania sa televízie Realu Madrid, ktorá podlieha administratívnej koncesii na poskytovanie verejnej služby. Viem si predstaviť, že by klub predložil správu, v ktorej by obhajoval najlepšie hodnoty športu, aby získal koncesiu. Pýtam sa sám seba, či si to uvedomuje..."

"Falšovanie je dosť silná formulácia, netrúfam si povedať. To, čo robí Real Madrid TV, však nie je v rámci športového fair play. Najmä reportáže pred zápasmi. Hovoria istými prívlastkami "brutálny", "neuveriteľný"... Ukazujú čiernobiele zábery... Niektoré zákroky boli dokonca diskutabilné. Chýba športové fair play aspoň na úrovni verejnoprávnej služby, ktorou by táto televízia mala byť. Od toho je k manipulácii zápasov ešte ďaleko. Takisto nepoznám zámery Realu Madrid prostredníctvom týchto záberov."

Majú slová Gila Marina negatívny vplyv na vnímanie súťaže

"Takýchto správ z klubov je veľmi veľa... Nemyslím si, že to má veľmi negatívny vplyv. Stáva sa to však vo všetkých ligách, vždy sa objavia nejaké témy súvisiace s kritikou rozhodcov, VAR, všade je zmätok. Je to veľmi všeobecný problém, hoci tým nechcem povedať, že na tom netreba pracovať. Bude sa musieť ukázať, kde sa dá nájsť riešenie. Ako La Liga sme navrhli nezávislosť rozhodcov prostredníctvom obchodnej spoločnosti, a to nás môže priviesť k dokonalosti. Treba však prijať rozhodnutia, aby ľudia neboli takí nahnevaní."

Myslíte si, že Barça zaplatila, aby získala výhody z hľadiska výsledkov?

"Myslím si, že existujú náznaky úplne nevhodných platieb, ktoré by sa nemali uskutočňovať v prospech podpredsedu rozhodcov. Bude sa musieť objasniť, či tam bol takýto úmysel."

Ste za tresty vo forme odpočítania bodov?

"To nie je v našej kompetencii, ale myslím si, že je to vhodné opatrenie, keď to máme v disciplinárnom systéme. Musíme mať systém odpočítavania bodov, sme jednou z mála krajín, kde to neexistuje."

zdroj: as.com cadena cope
foto: twitter

Diskusia

3 komentáre
2023-09-28 19:13:35
Ten trdko rozpráva ako keby bola Barcelona vinná, len chúďatko nemôže zakročiť. Hlavne, že som doteraz počul len to, že nie sú žiadne dôkazy. Ťahá si to z prdele a potom ma z toho len posratú hubu.
8JK8 Premium
2023-09-28 19:16:10
Ste za tresty vo forme odpočítania bodov?

"To nie je v našej kompetencii, ale myslím si, že je to vhodné opatrenie, keď to máme v disciplinárnom systéme. Musíme mať systém odpočítavania bodov, sme jednou z mála krajín, kde to neexistuje."

A nech to len tak zostane pokiaľ bude mať tento človek možnosť meniť tabuľku bude to začiatok konca la ligy....