Aféra Negreira sa opätovne dostáva do popredia a zásluhu na tom majú predovšetkým madridské médiá. Po včerajších správach o rozšírenom vyšetrovaní podozrení z úplatkárstva a prehliadke sídla Technického výboru rozhodcov (CTA) táto téma dominovala. Jesús López Nieto, bývalý rozhodca a jeden z členov komisie, ktorá menuje rozhodcov na rôzne zápasy, bol pozvaný do relácie El Larguero na rádiu Cadena SER.

Antonio Jesús López Nieto bol rozhodcom Primera División v rokoch 1988 až 2003 a po ukončení kariéry prešiel do CTA, kde 16 rokov pôsobil ako člen komisie, ktorá určuje rozhodcov na jednotlivé zápasy. Hoci sa systém menovania rozhodcov z roka na rok menil, López Nieto bol vždy osobou spoločne zodpovednou za výkon týchto funkcií - v súčasnosti rozhodcov menujú traja ľudia, jeden z RFEF, jeden z La Ligy (to bola úloha Lópeza Nieta do roku 2021) a jeden vybraný spoločne oboma inštitúciami.

Na otázku novinárov z Cadena SER o najnovšom vývoji prípadu zdôraznil, že nie je odborníkom na právne otázky, zatiaľ čo k otázkam rozhodcovstva sa môže vyjadriť: "To, čo by som chcel a čo si želám, je, aby sa objasnilo úplne všetko, pretože verím, že rozhodcovia budú mať jasno. Treba byť opatrný, pretože to ovplyvňuje náladu o zápasoch. Vidím, že sezóna sa pre rozhodcov nevyvíja vôbec zle, čo znamená, že problém sa zmiernil. Okrem toho, že musíte byť opatrní," povedal.

Bývalý rozhodca sa kriticky pozrel na prácu rozhodcov v Španielsku a jeho spojenie s federáciou: "Sánchez Arminio mal pravdu, keď povedal, že rozhodcovia musia byť nezávislí a nesmú byť spojení ani s RFEF, ani s La Ligou. To je veľmi dôležité. Počas šestnástich rokov som rozhodcov menoval ja a nikdy mi nevolali Luis Rubiales, Javier Tebas, Angel Maria Villar ani nikto iný. Nerozhodoval som o postupoch a zostupoch, ale vedel som, kedy k nim dôjde. Kluby sa často snažia mať dobré vzťahy, pretože veria, že z rozhodnutí rozhodcov budú mať prospech, a keď sa k RFEF správate zle, rozhodcovia budú pískať proti vám," dodal.

López Nieto napokon zdôraznil, že to bola Barça, kto vedel, komu a koľko zaplatí, ale že "vplyv Enriqueza Negreiru na rozhodcov bol nulový. Ani ja som nikdy nikomu nič nepovedal, ani moji kolegovia". Treba pripomenúť, že bývalý rozhodca sa už v tomto duchu vyjadril, keď povedal: "Negreira nemal s určovaním rozhodcov absolútne nič spoločné. Bol som rozhodcom pod vedením Negreiru a nikdy mi nič nepovedal o rozhodovaní. Myslím si, že je to všetko zmanipulované a nič z toho nebude. Garantujem vám, že z rozhodcov z čias, keď som rozhodoval ja, nič nedostanú. Chápem, že tomu neveríte, ale Negreira bol rád v centre pozornosti."

S jeho názorom súhlasil aj ďalší bývalý rozhodca, expert Cadena SER Eduardo Iturralde González. "Keď hovoríme, že od Enriqueza Negreiru nič nezávisí, je to pravda. Samozrejme, že bol viceprezidentom, ale boli tam aj iní viceprezidenti. Všetci sa mohli pokúsiť uplatniť svoj vplyv, ale či sa nám to páči alebo nie, CTA je veľmi prezidentská, všetko závisí od prezidenta, on rozhoduje o povyšovaní, preradení sudcov... Tak to bolo predtým, je to tak aj teraz a uvidíme, ako to bude v budúcnosti. Kým nebudú sudcovia nezávislí, bude všetko po starom."

zdroj: Cadena SER
foto: twitter

Diskusia

1 komentár
Marco01 Premium
2023-09-29 11:05:30
Nafuknuta bublina, ktora vanie od Madridu...