Zdá sa, že známy projekt Superligy, ktorý už propagovali len FC Barcelona a Real Madrid, sa pomaly rúca. Podľa denníka El País UEFA údajne pripravuje projekt svojej "Superligy" ako jednej z troch medzinárodných súťaží s možnosťou postupu a zostupu.

Ako uviedol Miguel Relaño v denníku El País, UEFA spolu s Európskou asociáciou klubov (ECA) zdokonaľuje myšlienku vytvorenia troch medzinárodných divízií po 18 tímov: Superligy, Európskej ligy a Ligy ašpirantov. Medzi druhou a treťou divíziou by sa uskutočnili štyri postupy a štyri zostupy a medzi prvou a druhou divíziou len po dva, pretože najväčšie kluby nechcú riskovať. Dokonca majú pohroziť, že ak rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktoré sa očakáva v utorok 18. októbra, pôjde proti monopolu UEFA, rozdelia si výnosy samostatne. Kluby chcú, aby o ich zostupe nerozhodoval zlý výsledok v rebríčku z jednej sezóny, ale priemer za posledné tri alebo dokonca päť rokov. Nechcú, aby o zostupe rozhodovala jedna slabá sezóna.

V rámci tohto projektu je ešte veľa otázok, ktoré treba vyriešiť. Po prvé, pridanie 34 európskych zápasov naraz by zničilo kalendár. Najlepšou možnosťou by preto bolo rozdeliť každú divíziu na dve skupiny so záverečným kolom. Dôležitá je aj úloha domácich líg. Navrhuje sa, aby titul alebo dobré umiestnenie vo vlastnej lige prinieslo peňažnú prémiu a možno aj body do rebríčka "superligy". Kluby by zase mohli rozšíriť svoje tímy až na 34 hráčov, aby zvládli požiadavky na každom fronte.

zdroj: El País
foto: twitter

Diskusia

4 komentáre
8JK8 Premium
2023-10-02 20:02:14
Takže Superliga keď ju vytvoria kluby je to najväčšie zlo futbalu no keď ju vytvorí UEFA je to vlastne super nápad 🤣
2023-10-02 20:39:32
Presne toto som pisal po oznameni super ligy.. ze skor ci neskor vznikne nejaka superliga ale v obmenenej podobe ktora nebude uzavreta a bude mat nejake 3-4 levely ...heh...ja som za kazdopadne ale tomu navyseniu počtu hracov sa nevyhnú