Pepe Mel bol trénerom, ktorý umožnil Pedrimu debut v najvyššej lige za Las Palmas, keď mu bolo iba 16 rokov. V rozhovore pre madridský denník AS sa tréner okrem iného vyjadril k záložníkovi a jeho situácii v Barcelone.

Určite vás považujú za odborníka na Pedriho... Dali ste mu šancu v Las Palmas. Teraz bol za posledné dva roky 378 dní mimo hry. Čo si o tom myslíte?

"V prvom rade môžem hovoriť o Pedrim, ktorého som poznal a ktorý v Las Palmas oslnil toľko ľudí. Nie som v súčasnom každodennom živote Barcelony. Čo však môžem povedať, je, že z hľadiska aeróbnej kapacity bol Pedri hráčom najvyššej kategórie, že v mladosti robil atletiku a to mu umožnilo hrať 90 minút v rovnakom tempe vo veku 16 alebo 17 rokov. Je logické, že keď tak rýchlo prestúpil do klubu, akým je Barcelona, musel sa zlepšiť aj z hľadiska sily. Pri pohľade zvonku je jasné, že Barça tak urobila. Je tiež pravda, že mal zranenia."

Myslíte si, že 72 zápasov v jeho prvej sezóne v Barcelone, vrátane Majstrovstiev Európy a Olympijských hier, sa na ňom mohlo podpísať? Sám priznal, že do Tokia prišiel vyčerpaný.

"Som si istý, že je to pravda. Pre hráčov hrajúcich za špičkové tímy je to šialené. Odohrajú 70 zápasov ročne, čo znamená zápasy v nedeľu a v stredu každý týždeň. A telo sa tomu samozrejme musí prispôsobiť. Fyzicky nemá Pedri z prvého ročníka v Barcelone s tým súčasným nič spoločné. Spomínam si na Pedriho prvý rok v Barçe na zápas Ligy majstrov proti PSG, v ktorom Pedriho v každom súboji odhodilo na tri metre. Takže kluby nemôžu dovoliť, aby sa to stalo. Futbalisti sa musia svalovo zmeniť. Myslím si, že Barcelona odviedla dobrú prácu a môžete to vidieť voľným okom, ale je pravda, že sa vyskytli zranenia."

Sám ste boli hráčom. Myslíte si, že sa Pedri začal báť?

"Je normálne, že je opatrný, pretože vie, že každá recidíva znamená dva alebo tri kroky späť. Vždy, keď sa zraní, musí začať odznova, a to je poznať. Pedriho hra je však úplne jednoduchá. Je to o kontrole a prihrávkach, o tom, aby bol v pozícii, v ktorej môže hrať loptu. Je to aeróbna hra. Vidím, že sa na nej možno podieľa menej. Samozrejme, nie som vo vnútri Barcelony, ale podľa mojich skúseností, čím je bližšie k lopte, tým lepšie pre jeho tím, pretože Pedri vidí prihrávku tam, kde ostatní nie. Je vynikajúci. Ja by som ho priviedol bližšie k začiatku hry."

Vidíte ho teda viac v základnej zostave ako tvorcu hry?

"Áno, samozrejme, hovoríme o Barcelone. Sú tam skvelí hráči a Oriol Romeu aj De Jong sú schopní. Ale viem si ho tam predstaviť hrať a dokonca aj na ľavej strane. Kľúčové je, že je to hráč, ktorý musí mať kontakt s loptou, pretože tak dá svojmu tímu najviac. Vždy poskytuje podporu. Je ideálny pre túto kombináciu."

Hovorili ste s ním v poslednom čase?

"Futbalisti potrebujú dostať priestor. Aj keď bol pod mojimi pokynmi, nehovoril som s ním stále. Vedeli sme, čo musíme urobiť, aby sa Pedri stal tým, kým je teraz, čo bol správny smer. Potrebuje byť s fyzioterapeutmi, s rodinou..."

Myslíte si, že skutočnosť "odkrytia" všetkého, čo je za ním ako za hviezdou, by ho mohla ovplyvniť a spôsobiť mu stres?

"Úprimne si to nemyslím, pretože ho poznám ako človeka. Úprimne si myslím, že to, čo ho ovplyvňuje, je zranenie. Keď mal 16 rokov, hral v Primera Division a bol obklopený všetkými hviezdami Las Palmas, ktoré boli skvelými hráčmi. A potom bol dlhé mesiace spoluhráčom Messiho... Nemyslím si, že ho to ovplyvňuje."

Akú radu by ste mu dali?

"V prvom rade by som mu povedal, aby bol trpezlivý, pretože svalové zranenia sú zradné. A potom, aby sa vrátil ku koreňom, aby bol chlapcom, ktorý miluje futbal. To je tá sviežosť, ktorú som v Pedrim videl. Pamätám si, že som musel poslať Roberta Riosa [vtedajšieho asistenta; pozn. red.], pretože vždy, keď sa skončil tréning, on [Pedri] stále trénoval. Dobre sa bavil. Museli sme mu povedať, aby to nechal na ďalší deň. Ale on bol svieži a bavil sa."

zdroj: as.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.