Hoci ešte stále čakáme na výsledky vyšetrení, Gaviho zranenie sa s najväčšou pravdepodobnosťou ukáže ako veľmi vážne a futbalista sa v aktuálnej sezóne do hry nevráti. V Španielsku sa pravdepodobne čoskoro začnú spomínať mená, ktoré by ho mohli krátkodobo nahradiť. Médiá zároveň informujú o rezerve, o ktorú by sa Barcelona mohla v súčasnej situácii oprieť.

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že pred časom z predpisov, ktorými sa riadi španielsky futbal, zmizlo ustanovenie, ktoré v prípade dlhodobého zranenia hráča umožňovalo klubom priviesť náhradu aj mimo prestupového obdobia. Na základe toho sa Josep Maria Bartomeu rozhodol získať Martína Braithwaita z Leganés, keď sa zranil Ousmane Dembélé a pripojil sa k Luisovi Suárezovi, ktorý už bol vyradený z hry. Barça potom vyplatila Dánovu odstupnú klauzulu vo výške 18 miliónov eur a samotný útočník dostal... 4,5-ročný kontrakt.

Vtedy platné pravidlo však zmenilo len obdobie, v ktorom sa mohol prestup uskutočniť (aj mimo prestupového obdobia), nie pravidlá, ktorými sa riadil. Inými slovami, klub, ktorý chcel posilniť svoj tím, stále podliehal pravidlám finančného fair play. A vzhľadom na to, že Barcelona v súčasnosti prekračuje limit výdavkov stanovený La Ligou, stále by nemohla využiť toto ustanovenie (aj keby nebolo zrušené).

Španielske médiá však informujú o existencii ďalšieho postupu, ktorý tentoraz neupravuje termín prestupu, ale jeho podmienky z hľadiska finančného fair play. Očakáva sa, že Barça tak bude môcť posilniť mužstvo za iných podmienok, ako keby uskutočnila iné operácie, napríklad priviedla Vitora Roqueho. Španielski novinári ako Sique Rodríguez z Cadena SER, Javier Gascón z Mundo Deportivo a Marta Ramón z RAC1 zhodne uvádzajú, že špeciálny postup by sa mohol aktivovať do 30 dní od potvrdenia, že odhadovaná prestávka zraneného hráča bude trvať najmenej 4 mesiace.

Potom môže klub výnimočne priviesť náhradu za dvoch podmienok. Po prvé, nového futbalistu možno priviesť len do konca aktuálnej sezóny. Po druhé, náklady na jeho príchod, počítané z finančného fair play, nesmú presiahnuť 80% platu zraneného hráča (t. j. Gaviho).

Treba dodať, že nikto z novinárov neuviedol, v ktorom konkrétnom predpise by sa toto ustanovenie malo nachádzať. V každom prípade, na základe nariadenia, ako ho uviedli novinári, by sa Barcelona mohla nanajvýš pokúsiť získať na hosťovanie niektorého záložníka do konca sezóny alebo ho podpísať na voľný prestup. Na druhej strane v prípade Gaviho čelíme skutočnému právnemu galimatiášu, keďže treba pripomenúť, že je v La Lige stále registrovaný "predbežne", a to kvôli zábezpeke udelenej súdom. Je preto ťažké povedať, či by organizácia na čele s Javierom Tebasom zohľadnila jeho plat z juniorskej alebo seniorskej zmluvy.

zdroj: cadena SER mundodeportivo.es RAC1
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2023-11-20 12:20:00
V podstate nám je to s tým pravidlom jedno. Je 20. november, takže zimnú časť ukončíme s tým čo máme a v Januári budeme kupovať a predávať. Rovnako pokiaľ viem, tak to umožňuje priviesť hráča len v rámci la ligy a skôr si myslím, že rozumnejšie si je počkať do Januára a skúsiť Lo Celsa na hosťovanie.
2023-11-20 12:47:00
Alebo konečne dat šancu Casadovi?