Denník El Periódico päť mesiacov zisťoval, ako ľudia pracujú na Camp Nou. "Pracujú viac ako 10 hodín denne pri premiestňovaní rún alebo demontáži ťažkých kovov, v horúčavách sparného leta alebo mimoriadne horúcej jesene, od pondelka do soboty a za niečo vyše 1 000 eur mesačne," uvádzajú pracovníci vo videu.

Od júna El Periódico vyspovedal desiatky pracovníkov zamestnaných subdodávateľmi, ktorí vykonávajú väčšinu prác na štadióne. Počas týchto piatich mesiacov novinári sprevádzali piatich robotníkov, aby zistili, ako vyzerá ich každodenný život. "Zdevastovaní po celodennej práci, posielajúci veľkú časť svojej mzdy späť do krajiny pôvodu. Boja sa prezradiť svoju situáciu, aby neboli prepustení. Cítia sa vykorisťovaní," uvádza denník.

"Nemôžete nič povedať. Potrebuješ prácu, potrebuješ peniaze na život. Nemôžeš nič povedať. Ak sa ozveš, alebo o tom veľa vieš [práva zamestnancov], vyhodia ťa, z ktorejkoľvek spoločnosti. Pracujete? Páči sa vám to? Je to v poriadku, nepáči sa vám to? Tak si hľadajte niečo iné," hovorí pracovník Mohamed, ktorého obraz bol na záberoch cenzurovaný.

"Na začiatku to bolo osem hodín denne, ale potom sa z toho stalo 11 až 12 hodín denne. Za prvý mesiac mi zaplatili 1150 eur. Takže si myslím, že tie hodiny navyše v tom nie sú zahrnuté," povedal David, ktorý na Camp Nou pracoval v auguste.

El Periódico zdôrazňuje, že FC Barcelona, Limak ani katalánsky Generalitat počas kontroly nezaznamenali žiadne nezrovnalosti.

zdroj: El Periodico
foto: mundodeportivo.es

Diskusia

6 komentáre
2023-11-20 19:17:19
Už čakám za 1, 2, 3 ako to bude niekto porovnávať s výstavbou štadiónov v Katare a pritom to nie je to isté.
2023-11-20 19:25:24
Laporta so sefom firmy si rozdelia zisk a bude vybavene