Terry Venables bol trénerom FC Barcelona v 80. rokoch. Vo svojej debutovej sezóne vyhral španielsky šampionát po dlhých jedenástich rokoch, počas ktorých sa ho Barcelone nepodarilo vyhrať. Bol tiež blízko k víťazstvu v Európskom pohári, ale vo finále prehral so Steauou Bukurešť po penaltovom rozstrele. Zomrel po dlhom boji s Parkinsonovou chorobou.

Terry Venables trénoval Barçu tri celé sezóny od septembra 1984 do septembra 1987. Barcelonský tím viedol v 173 oficiálnych zápasoch. Mohol sa pochváliť nasledujúcou bilanciou výsledkov a gólov: 91 víťazstiev, 45 remíz a 37 prehier; 275 strelených gólov (1,62 na zápas) a 144 inkasovaných gólov (0,85). Jeho najvýznamnejším úspechom bolo získanie už spomínaného titulu majstra Španielska po dlhých rokoch čakania. Dá sa povedať, že katalánsky tím vytiahol z hlbokej krízy a vrátil ho na správnu cestu. Vo svojej druhej sezóne vyhral aj Španielsky ligový pohár.

Venables sa narodil 6.1.1943 v Dagenhame. Ako hráč začínal svoju kariéru v Chelsea, ktorej bol odchovancom a s klubom získal postup do prvej divízie (obdoba súčasnej Premier League). Neskôr hral okrem iného aj za Tottenham, s ktorým vyhral FA Cup. Tento úspech zopakoval aj ako tréner Spurs v roku 1991. Okrem klubovej kariéry mal možnosť trénovať aj anglickú reprezentáciu, s ktorou na Majstrovstvách Európy 1996 získal bronzovú medailu.

S Venablesom sa na sociálnych sieťach lúčili mnohé kluby aj hráči. Veľké slová chvály o ňom napísal ďalší Angličan spájaný s Barcelonou, Gary Lineker: "Som zlomený pri správe o smrti Terryho Venablesa. Najlepší, najinovatívnejší tréner, s ktorým som mal tú česť a potešenie hrať. Bol však oveľa viac ako len skvelý tréner, bol plný energie, šarmantný, brilantný, bol to priateľ. Bude nám nesmierne chýbať."

zdroj: sport.es mundodeportivo.es
foto: mundodeportivo.es

Diskusia

1 komentár
Rasto Premium
2023-11-27 11:53:11
R. I. P., Terry.