Forma Roberta Lewandowskeho je naďalej veľmi otázna, hoci je naďalej najlepším strelcom tímu. Posledný zápas proti Portu obzvlášť zvýraznil jeden problém poľského útočníka - odpojenie od zvyšku tímu.

Lewandowski má v tejto sezóne na konte 8 gólov a vedie tabuľku strelcov Barcelony, pričom jeho góly priniesli tímu v La Lige už 10 bodov. Madridský denník AS však tento výkon opisuje ako ojedinelý záblesk a ťažko s ním nesúhlasiť, keďže celkový dojem z Lewandowskeho výkonov nie je dobrý. A pritom od 24. septembra strelil 35-ročný hráč iba dva góly, z toho jeden z penalty.

Lewandowski má dlhodobo problémy s technikou a rýchlosťou reakcie. Čo je pre barcelonského útočníka, ktorý často hrá na malom priestore, veľmi dôležité. AS poukazuje na to, že Lewy začína v pokutovom území o pol sekundy pomalšie. V stretnutí s Portom sa to prejavilo v situácii zo 70. minúty, keď João Cancelo fenomenálnou prihrávkou uvoľnil do voľného priestoru Joãa Felixa, ktorý prihral loptu Lewandowskemu a ten sa napriek dobrej streleckej pozícii nie veľmi šikovne snažil dostať loptu pred seba, v dôsledku čoho o ňu prišiel. Bolo to prvýkrát od roku 2012, keď Lewy neskóroval v troch po sebe idúcich zápasoch Ligy majstrov. Okrem toho bola jeho efektivita prihrávok len 60-percentná.

Barcelone sa nepochybne nedarí ako celku, čo Lewandowskeho nemôže tešiť, ale španielske médiá poukazujú na to, že Poliak je na ihrisku aj tak vypojený z hry. AS uvádza, že v zápase proti Portu nedostal Lewy ani jednu prihrávku od Pedriho a İlkaya Gündoğana a iba dve od Frenkieho de Jonga. Tieto údaje sa mierne líšia od štatistiky, ktorú prezentuje madridský denník Marca, podľa ktorého Poliak dostal štyri lopty od troch stredopoliarov. Nech už sú pravdivé akékoľvek údaje, zdajú sa byť príliš nízke. Lewy je trochu odpojený od tímu a ťažko nadväzuje dobrú spoluprácu so svojimi spoluhráčmi. V predmetnom dueli mu João Felix prihral trikrát a Raphinha štyrikrát.

Dôvodov môže byť mnoho, od kolektívnych až po individuálne. Veľkým problémom doteraz bolo, že Lewandowski sa vracal príliš hlboko dozadu po loptu (alebo išiel po krídle), a kvôli tomu v pokutovom území chýbal, a jeho pokusy o zapojenie sa do rozohrávky sa pre tím väčšinou skončili zle (v zápase s Portom len 12 presných prihrávok oproti 15 stratám). João Felix alebo Raphinha sa napriek rozdielnemu hodnoteniu ich výkonov dokážu nejako dostať do výhodnej gólovej príležitosti, nie vždy po individuálnych akciách. Ťažko teda všetko zvaľovať na nedostatočný servis, ibaže od futbalistu, ktorý stojí a zarába tak veľa, očakávame iba to, že po akciách svojich spoluhráčov dopraví lopty do siete súpera.

Xavi bude musieť nájsť nejaký spôsob, ako zapojiť Lewandowskeho do tímu. V poslednom čase tiež nie je vidieť, že by si Poliak hru užíval, v skutočnosti pôsobí frustrovane. AS v závere svojho článku píše, že v lete sa môže dokonca uvažovať o Poliakovom odchode z klubu. Napriek tomu Toni Juanmarti z katalánskeho denníka Sport verí, že Lewandowski naďalej zaujme svojím nasadením a verí, že jeho najlepšia forma príde v druhej časti sezóny. Útočník neustále tvrdo pracuje na tom, aby bol na ihrisku v dobrej pozícii, a dúfajme, že výsledky sa dostavia čo najskôr.

zdroj: as.com marca.com sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

2 komentáre
2023-12-02 19:12:08
Na obhajobu Lewu, stoperi ho strazia a je iz niekolko faulov na neho, ktore hranicili s penaltou. Nechodia mu ani lopty ani
Barco10 Premium
2023-12-03 17:44:04
Akurat v januar pride roque pol sezony na adaptaciu a lewu v lete predat a od dalsej sezony hrat s roquem v zaklade