Jedna prehra v štrnástich zápasoch. Jedenásť výhier, dve remízy. V takejto skvelej forme sa Atlético Madrid chystá na dnešný súboj s Barcelonou a nie je ťažké pochopiť, prečo je okolo tohto zápasu nevídaný rozruch.

Samotná Barcelona je na ceste nahor z hlbokej priekopy. Stretnutie s tímom v takejto forme je pre Xaviho zverencov skutočnou skúškou, a to tak zo športového, ako aj z mentálneho hľadiska. Tréner Barcelony v troch vzájomných stretnutiach s Diegom Simeonem ani raz neprehral a ani raz neremizoval. Na domácej pôde navyše Katalánci ťahajú víťaznú sériu takmer štyri roky, veď poslednú prehru utrpeli ešte v januári 2020.

Nedeľňajší večerný súboj tak bude súbojom dvoch tímov, ktoré chcú bojovať o titul. Víťaz by si mohol odniesť bodový náskok v tabuľke, ale určite sa bude vracať s veľkým sebavedomím. Poďme sa pozrieť na dôležité otázky pred týmto súbojom, ktorých sa najviac diskutuje.

Barcelona potrebuje pridať

Forma Kataláncov v posledných zápasoch pred poslednou reprezentačnou prestávkou prudko klesla. Prehra v El Clásicu zlomila Kataláncov na duchu a následná prehra so Šachťarom Doneck nebola nijako prekvapujúca.

Keď sa posunieme o dva týždne dopredu, svet očakával, že Barcelona sa vráti silnejšia, omladená a psychicky odhodlanejšia. No nakoniec sme videli len rovnakú bezmocnú Barcelonu.

Xaviho zverenci boli minulý víkend proti Rayo Vallecano veľmi fádni a pokojne mohli v ten deň aj prehrať. Zápas mal množstvo kontroverzných rozhodnutí a momentov, ale podstata veci spočívala v tom, že obhajca titulu nehral na optimálnej úrovni.

Stredajší súboj proti Portu bol pre Barcelonu kľúčový. Barcelona proti svojmu priamemu konkurentovi v skupine Ligy majstrov UEFA inkasovala gól ako prvá a opäť musela otáčať. Tentoraz sa však tím psychicky nezložil. João Cancelo vyrovnal len niekoľko minút po úvodnom góle Porta a tím sa pomaly začal dostávať do rytmu. V druhom polčase predviedla Barcelona najlepší výkon za posledné týždne a zaslúžene zvíťazila 2:1.

Pred druhým z troch nesmierne náročných zápasov tak má Barcelona momentum na svojej strane. Jedinou otázkou však je, či dokáže zabrať aj dnes.

Čo s Cancelom?

Výkon Joãa Cancela proti Portu bol jedným z najlepších individuálnych výkonov Barcelony v poslednom čase. Portugalčan je senzačný odo dňa, keď prvýkrát obliekol klubové farby, ale v poslednom zápase bol jednoducho nebrániteľný. Je preto ironické, že takýto pozitívny vývoj sa stáva Xaviho dilemou. Koniec koncov, Cancelo v ten večer hral ako ľavý obranca na rozdiel od svojej obvyklej pozície pravého obrancu.

Nastúpi tak Cancelo na poste ľavého beka aj dnes? Barcelona však nemá iného kvalitného hráča, ktorý by mohlo hrať na pravej strane obrany. Navyše, takáto zmena by posunula Alejandra Baldeho, ktorý je jedným z kľúčových rozdielových hráčov tímu, na lavičku.

Xavi tak má pred sebou veľký problém. Mal by sa vrátiť k svojmu zvyčajnému nasadeniu Baldeho na ľavej a Cancela na pravej strane, alebo by mal ponechať Cancela na ľavom kraji obrany pre tento zápas? Ak sa rozhodne pre druhú možnosť, mali by na pravej strane nastúpiť Ronald Araujo, Jules Koundé alebo Balde? Je veľa otázok, na ktoré treba odpovedať, a tréner nemá veľa času.

Toto je súboj o titul

Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid sa právom nazývajú veľkou trojkou v Španielsku. Tieto tri elitné kluby sú v posledných rokoch sezónu čo sezónu pravidelnými tvárami v boji o titul, a tak majú ich vzájomné strety v kalendári osobitné miesto. Real Madrid je v tejto sezóne lepší ako jeho dvaja blízki súperi a do víkendu vstupoval na čele ligovej tabuľky. Barcelona aj Atléti sú tesne za ním s 31 bodmi.

Medzi pozíciami týchto dvoch vyrovnaných klubov je však jeden priepastný rozdiel. Atlético Madrid odohralo v tejto sezóne La Ligy zatiaľ len 13 zápasov, zatiaľ čo Barcelona nastúpila na 14 stretnutí. Zápas k dobru je absolútne neoceniteľný. Práve tento nepatrný bod na ligovej tabuľke robí dnešný súboj dôležitejším.

Xaviho zverencom ide o veľa, pretože prípadná prehra by ich potenciálne mohla dostať na šesť bodov za Simeoneho tím. Víťazstvo by im naopak prinieslo tri body a pomohlo by im znížiť odstup od Colchoneros, ak vyhrajú svoj zápas.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

1 komentár
2023-12-03 12:57:44
1 otazka a 2 (mozne) fakty. Takticky ocakavam, aspon scasti, neucinnu defenzivu a aj zbytocne posuvanie lopty dozadu alebo doboku. Kiez by som sa mylil. Fandim budem dalej, samozrejme.