Je jasné, že Robert Lewandowski prežíva v Barcelone ťažké obdobie. Poľský útočník nedokázal skórovať v troch po sebe idúcich zápasoch a v posledných 10 zápasoch strelil len dva góly. Kvôli tejto zlej sérii sa na bývalého hráča Bayernu zniesla vlna kritiky, špekulácií a najrôznejších úsudkov. Podľa Toniho Juanmartiho z katalánskeho denníka Sport pri pohľade na celkové čísla Lewandowskeho v Barcelone prekonávajú priemer poľského útočníka len Ronaldo Nazario, Leo Messi a Luis Suárez.

Robert Lewandowski strelil v tejto sezóne 8 gólov v 17 zápasoch. V kombinácii s jeho 33 gólmi v 46 zápasoch v minulej sezóne predstavuje kombinovaná štatistika 41 gólov v 63 stretnutiach. To dáva priemer 0,65 gólu na zápas. Pri porovnaní týchto čísel s výkonmi hlavných útočníkov Barcelony v posledných rokoch Toni Juanmarti hovorí, že Lewyho výkony od jeho príchodu sú stále chvályhodné, a to až do takej miery, že lepšie výkony predviedli len Ronaldo Nazario, Leo Messi a Luis Suárez. Brazílčan strelil 47 gólov v 49 zápasoch (priemer 0,96 gólu na zápas), Argentínčan dal 672 gólov v 778 zápasoch (priemer 0,86) a Uruguajčan sa strelecky presadil 195-krát v 283 vystúpeniach (priemer 0,69).

Ako píše Toni Juanmarti vo svojom článku, ani útočníci ako Samuel Eto'o a Diego Armando Maradona Poliaka neprekonali. Obaja mali rovnaký priemer: 0,65. Je však pravda, že Kamerunčan dosiahol tieto čísla za dlhšie obdobie, čo mu dáva väčší kredit. Eto'o strelil 130 gólov v 199 zápasoch, zatiaľ čo Maradona 38 gólov v 58 vystúpeniach.

Podľa článku v denníku Sport majú horšiu bilanciu ako Lewandowski Villa (priemer 0,4 gólu na zápas), Ibrahimovič (0,48), Henry (0,4), Kluivert (0,47) a Romario (0,59). Hoci poľský útočník v zápase proti Atléticu podal priemerný výkon, Toni Juanmarti píše, že celkové čísla Lewyho stále potvrdzujú, že je referenčným útočníkom v histórii klubu. Poliak sa však bude musieť rýchlo dostať späť na správnu cestu, ak nechce, aby jeho výsadné postavenie v rebríčku kleslo.

zdroj: sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

7 komentáre
2023-12-05 13:37:38
lewa ma najlepsie za sebou. po prichode k nam to fungovalo, nadsenie z noveho klubu, obranci ho nemali este precitaneho. momentalne je pod tazkou dekou, podobne ako luis v poslednom obdobi posobenia.
2023-12-05 13:37:52
Jedna sezóna mu ako tak vyšla, keď ho ešte súperi nepoznali, ale to už je preč. Ešte aj Sua pred odchodom bol efektívnejší, ako toto polské poleno. Pán novinár asi žije z minulosti, ale Lewove výkony z minulej sezóny nie sú pre túto vôbec relevantné.