Barcelona sa v roku 2019 dohodla na získaní Juniora Firpa z Realu Betis za prestupovú sumu až 30 miliónov eur. Firpo bol kúpený s úmyslom vytvoriť konkurenciu Jordimu Albovi, ale nakoniec sa na Camp Nou nepresadil. Typické prostredie Barcelony v kombinácii s osobnými problémami hráča viedli k tomu, že nakoniec z klubu odišiel.

Junior Firpo si prostredníctvom rozhovoru pre katalánsky denník Sport zaspomínal na pôsobenie v metropole Katalánska a zamyslel sa konkrétne nad tým, čo sa pokazilo. Firpo sa vyjadril k obrovskému tlaku, ktorému čelil pri prestupe z Betisu do Barcelony: "Bolo to úplne iné, pretože to bol prvý zápas. Ten moment ma poznačil k horšiemu. Začal som takto, chybou v mojom prvom zápase v základnej zostave... a navyše ma tréner v polčase stiahol. To spôsobí, že začnete veľmi zle a s kritikou," uviedol.

"Aj keď som sa nesnažil čítať, v dnešnej dobe sa k vám dostane všetko, najmä vďaka sociálnym sieťam. Po tomto zápase som mal tisíce komentárov a urážok, tisíce súkromných správ a vyhrážok. Pomyslel som si: 'Bolo to až také zlé? Áno, v poriadku, mrzí ma to, urobil som chybu, prehrali sme... ale odozva bola oveľa väčšia ako v Betise," pokračoval.

Firpo si za svoju vynikajúcu sezónu v Betise vyslúžil mnoho pochvál a priznal, že je ťažké odmietnuť špičkový klub: "Ak za vami príde Barcelona, Real Madrid, Manchester City alebo Liverpool, je veľmi ťažké povedať nie. Nezáleží na tom, ako veľmi viete, že nebudete nastupovať: Bol tam Jordi Alba. Vedel som, že nebudem mať takú dôležitosť alebo význam Betisu, ale chcel som sa to naučiť. Veľa som o tom hovoril s Lo Celsom, keď som bol v Betise: Dostával som sa k základnej čiare a prihrával som mu loptu, čo bola hra, ktorú robili Jordi Alba a Messi. No teraz som to chcel robiť s Messim."

Firpo počas dvoch rokov v Barce nastúpil len na 41 zápasov, v ktorých zaznamenal dva góly a tri asistencie. Väčšinu z týchto zápasov odohral vo svojej premiérovej sezóne, keďže Ronald Koeman ho v poslednej sezóne len zriedkavo nasadzoval na post ľavého obrancu.

Ľavý bek priznal, že tieto sezóny prebehli veľmi odlišne a poukázal na ťažkosti, ktorým čelil: "V tej prvej som bol sklamaný sám zo seba. Veľmi ľutujem, že som ju nevyužil lepšie. Nepovedal by som, že som išiel na ihrisko so strachom, ale išiel som s tým, že ma budú spochybňovať. Ak sa vám darí: "Bah, nič sa nedeje, je to Barcelona proti Mallorce, sú lepší, musia vyhrať". A ak sa vám nedarí, chcú vás dostať. Mám pocit, že bez ohľadu na to, čo sa stalo, by som bol v prípade zlého výsledku jedným z terčov kritiky. Nehral som tak, ako som hral v Betise... A predsa som hral viac, ako som si myslel," poznamenal.

Druhú sezónu medzitým poznačili zdravotné problémy jeho dieťaťa: "Mal som veľmi dobrú šancu odísť do Interu, ale narodil sa mi druhý syn s pľúcnymi problémami a ja som sa rozhodol zostať v Barcelone. Zdravotnícke služby boli veľmi dobré a ja som nechcel robiť presun medzi krajinami po takom komplikovanom období v nemocnici a mimo nej. V tíme to vedeli: aj keď som mal s Koemanom problémy, boli dni, keď som mu povedal, že chcem zostať s manželkou a synom, a on to pochopil," povedal.

Hráč nevychádzal dobre s Ronaldom Koemanom, čo už predtým zdôrazňoval v rozhovoroch a opäť to vyzdvihol, keď uviedol: "Nemyslím si, že ma Koeman dobre poznal. Bol prvý, kto mi povedal, aby som zostal, ale to sa nepremenilo na minúty. Pamätám si, že raz, keď bol Alba zranený, postavil Desta na ľavého obrancu. Minúty, ktoré mi dal, boli na pravej strane... Mal som ich málo. Mal som niekoľko zápasov, v ktorých som hral dobre, ale nedal mi kontinuitu. Potom som mesiac nehral. Nechápal som to. Koeman mi dal odpoveď, v ktorej ku mne nebol úprimný: povedal mi, že som bol toxický pre šatňu, a tak som sa prestal snažiť."

zdroj: sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.